E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıGüçlü olan risk iştahı gücünü koruyor---

Güçlü olan risk iştahı gücünü koruyor

Güçlü olan risk iştahı gücünü koruyor
04 Ağustos 2022 - 08:52 www.borsagundem.com

Gedik Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende BIST 100 Endeksi’nin güne alıcılı bir açılışla başlaması bekleniyor.

Küresel piyasaların gündeminde, jeopolitik riskler, Fed üyelerinden gelen söylemler, resesyon endişeleri yerini korumaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta yapılan Fed toplantısı sonrasında bu hafta Fed üyelerinin konuşmaları yoğun geçiyor. Çoğu enflasyonu kontrol altına almak için çabaladıklarını belirtirken, bazıları bu noktada ekonomide yavaşlama ihtimalinin de olabileceğine değiniyorlar. Üyelerin açıklamaları, eylül ayı toplantısına dair beklentileri etkiliyor. Bugün içinde üyelerden gelecek söylemler izlenebilir. İngiltere'de ise merkez bankası faiz kararını açıklayacak.

Açıklanacak önemli ekonomik veriler

• 14:00 İngiltere – BoE Faiz Kararı Önem: Yüksek

BIST-100 güne başlangıç

Küresel hisse piyasalarında dün jeopolitik belirsizliğin ortadan kalkmasıyla birlikte risk iştahında güçlü seyir öne çıkarken, akşam saatlerinde ABD borsalarında kazançların %1’i aştığı takip edildi. BIST-100 Endeksi ise risk iştahının etkisi ve finansalların desteğiyle günü %1,39 oranında değer kazancıyla 2.684,46 puandan tamamladı. Dün güçlü olan risk iştahının bu sabah itibari ile gücünü koruduğu görülmektedir. ABD vadelilerinde bu sabah hafif alıcılı bir seyir izleniyor. Asya piyasalarında yeşil bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 17,96 – 17,97 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 17,94’lü seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 strateji

BIST 100 Endeksinde günün en yükseği ve aynı zamanda kapanışı da olan 2.684,46 kapanış bazında endeks tarihinin en yüksek rakamı olurken, 8 Haziran’da gün içinde görülen en yüksek seviye olan 2.684,77’nin geçilmesine de sadece küsuratlar kalmış oldu. Bugün buranın aşılması psikolojik alımları da destekleyerek bir süredir bahsettiğimiz gibi çok hızlı bir şekilde 2.700 – 2.750 aralığına kadar yeni bir hareket daha başlatabilir. Endekste yükseliş devam ettiği sürece iz süren stoplarla bu yükselişin takip edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu sürçte daha önce 2.600 olarak takip ettiğimiz ilk desteğimizi de 2.640 olarak güncelliyoruz. Bu seviye üzerinde kalındığı sürece geri çekilmelerin sınırlı düzeltmeler olarak kalacağını, bu nedenle de mevcut pozisyonların korunabileceğini değerlendiriyoruz.

Pegasus ve Hateks sorusu

 

Küresel piyasalar, BoE'nin faiz kararını bekliyor

 

12 göstergesi "al" veren hisseler (04/08/2022)

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)