E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündem Goussainville'de geleneksel Türk Festivali---

Goussainville'de geleneksel Türk Festivali

 Goussainville'de  geleneksel Türk Festivali
02 Temmuz 2022 - 23:59 www.borsagundem.com

Fransa'nın başkenti Paris'in yakın banliyösü Goussainville kenti, Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine bağlı Goussainville Ulu Cami Derneği organizatörlüğünde geleneksel 6. Türk Festivali'ne ev sahipliği yapıyor.

Fransa'nın başkenti Paris'in yakın banliyösü Goussainville'de özel olarak kurulan komplekste 1 Temmuz'da başlayan festivalde, Anadolu kültürü ve mutfağının tanıtıldığı stantlar yer alıyor.

Festivalin ikinci günü katılımcıları, mehter takımı eşliğinde ve Türkiye bayraklarıyla festival alanına kadar yürüyüş gerçekleştirdi.

Türk vatandaşlarının yanı sıra Fransızların da katıldığı festivalde, Hollanda'dan mehter takımı, Almanya'dan Türk folklor ekibi ve Türkiye'den gelen sanatçıları yer alıyor.

Festival 3 gün sürecek

Goussainville Spor ve Kültür Türk Derneği (ACSTG) Başkanı Mustafa Çelebi, festival ile Türk kültürünü Fransa'da yaşayan 3. ve 4. Türk nesiller ile diğer kültürlerden olan kişilere tanıtmayı amaçladıklarını söyledi.

Çelebi, 3 gün sürecek festivale 5 ila 10 bin arası katılım olmasını beklediklerini belirtti.

Festivale, Türkiye'nin Paris Başkonsolosu Serdar Belentepe, Paris Din Hizmetleri Ataşesi İbrahim Işıtan, Goussainville Belediye Başkanı Abdelaziz Hamida ve Belediye Başkan Yardımcısı Türk asıllı Melsa Arlak Ceylan da katıldı.

Belentepe, festivalde yaptığı konuşmada, burada bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, "Önümüzdeki yıllarda umarım ki bu festivali devam ettiririz." dedi.

 

Işıtan ise bu tarz organizasyonların milli birlik ve beraberlik ile evrensel değerleri geliştirdiğini kaydetti.

Festivale katılan Kültür ve Turizm Bakanlığı cam üfleme sanatçısı Harun Veysel Gümüş, 44 yıldır icra ettiği sanatını burada Türk ve yabancı vatandaşlara tanıttı.

Geleneksel İznik çinilerini tanıtmak için eşiyle Bursa-İznik'ten gelen Seher Yılmaz ise çini yapımının 7 aşamadan geçtiğine dikkati çekerek, özveri ve dikkat isteyen bir sanat olduğunu anlattı.

Festivale katılanlardan Ayfer Kurak, büyüdüğü şehir Goussainville'de yıllardır düzenlenen festivalde Türk kültür ve geleneklerinin tanıtılmasından gurur duyduğunu dile getirdi.

Katılımcılardan Aynur Elibol ise festivale Türk vatandaşların yanı sıra yabancıların da ilgi göstermesinden mutluluk duyduğunu, festival vesilesiyle memleket hasreti giderdiklerini aktardı.

Fransa’da havalimanlarında grev krizi

Fransa'da enflasyon yükselişini sürdürdü

Drift festivalinde üst üste kazalar

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mucise Reis : )03 Temmuz 2022 08:48

    murfak demişken.. Arkadaşlar Türkiyede kasap şim var diyen varsa Almanyaya öyle böyle gitsin... Çok talep var :D gidiyorsunuz eti işliyorsunuz.. bazı kermezler oluyor mesela cami avuluları yada türk günlerinde helal et arayab gurbetçiler ve özelliklede helal et paralı araplar ordada var :D ... dükkanlarda et işleyip kötfe, şiş, kaliteli et işleyenler varsa  bence değerlendirebilir.. arkadşalarına ziyarete, geçici otorumlar, vb vizeler ile orada çalışma imkanı bulabilir.. Biraz araştırsınlar orada et bizdeki su gibi ucuz. alan komple alıp gider... sorun şu. kasaba geliyorlar var büyük kuzu ayak, dana bacak deniyor.. ama o ürün kaliteli bizdeki kasaplarda olduğu gibi işelyen yok. ürün işleyenler araştırın yurtdışına gidip köşeyi dönün. Benim içinde bir kaç sms ile sakanızı bu memlekete ödeyin. Good luck  çok euro kazanç var...