E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemGoogle Rus muhalefetinin içeriklerini kısıtladı---

Google Rus muhalefetinin içeriklerini kısıtladı

Google Rus muhalefetinin içeriklerini kısıtladı
19 Eylül 2021 - 14:12 www.borsagundem.com

Fransız haber ajansı AFP, Google'ın hapisteki Rus muhalif lider Alexei Navalny tarafından önerilen adayların listelerini engellediğini bildirdi.

Ruslar 3 gün sürecek olan parlamento seçimleri için sandığa gidiyor ve iktidardaki Birleşik Rusya partisinin bir kez daha seçimlerden birinci olarak çıkacağı öngörülüyor.

Bu hafta sonu yapılacak seçim, Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'in 2024 cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde iktidardaki hakimiyetini sağlamlaştırma çabalarının önemli bir parçası olarak görülüyor.

Google dokümanı ve Youtube videosu engellendi

AFP'nin haberine göre, ABD teknoloji devi Google, Rusya'nın medya otoritesi Roskomnadzor’un talebi üzerine hapisteki Rus muhalefet lideri Alexei Navalny'nin çoğu ülkeden kaçan veya haziran ayında tutuklanan müttefiklerilerinin iki Google dokümanını ve iki YouTube videosunu engelledi.

Google’ın içerikleri engellemesi, cuma günü Google ve Apple'ın mağazalarından Rus muhalefet lideri Navalny'in müttefikleri tarafından oluşturulan uygulamanın kaldırmasının ardından geldi.

Rusya’nın Apple ve Google’a baskısı sonuç getirdi

Apple ve Google uygulamayı kaldırmaya yönelik Rus hükümetinin yoğun baskısı altındaydı.

Rus yetkililer bunu yapmamanın seçime müdahale olarak yorumlanacağını ve ağır para cezasına yol açacağını belirtmişti.

Perşembe günü, Apple ve Google temsilcileri Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi'nde bir toplantıya davet edilmişti.

Konsey toplantının ardından yaptığı açıklamada, Apple'ın Rus makamlarıyla işbirliği yapmayı kabul ettiğini söylemişti.

Navalny 17 Ocak'ta havaalanında tutuklanmıştı

Rus muhalif Navalny, zehirlendiği iddiasıyla Berlin'de tedavi gördükten sonra 17 Ocak'ta Moskova'ya dönüşünde havaalanında tutuklanmıştı.

Rusya Federal Cezaevi Servisinin talebi üzerine 2 Şubat'ta Moskova Şehir Mahkemesinde Navalny aleyhinde açılan dava sonuçlanmış, mahkeme Navalny'nin geçmişte yolsuzluk davası sonucunda verilen 3,5 yıl ertelenmiş hapis cezasını adli kontrol şartlarını yerine getirmediği gerekçesiyle normal hapis cezasına çevirmişti.

Mahkeme, önceden ev hapsinde geçirdiği 10 aylık süreyi hesaba katarak Navalny'nin kalan cezasını hapishanede geçirmesine karar vermişti.

Navalny, Moskova yakınlarındaki Vladimir şehrinde bir hapishanede bulunuyor.

Rusya Zapad-2021 tatbikatının ardından Belarus'tan ayrılıyor

 

Rusya'da seçmenler sandık başında

 

Rusya'dan kripto para adımı

 

 

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)