E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıGlobal piyasalarda satış dalgası arttı---

Global piyasalarda satış dalgası arttı

Global piyasalarda satış dalgası arttı
12 Mart 2020 - 09:00 www.borsagundem.com

A1 Capital Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende yurt dışı piyasalara bağlı olarak bugün de negatif seyrin devamı bekleniyor.

Korona Virüsü “Pandemi” olarak ilan edildi…

İlk Korona virüs vakasının Türkiye’de görüldüğünün açıklanmasının ardından güne satışlarla başlayan BİST 100 endeksi günün ilk yarısında 100 bin psikolojik direncinin üzerinde geçirdi. Günün ikinci yarısında hızlanan satışlar sonrası ise 98.800 seviyesine kadar gevşedi.

Kapanışa doğru gelen alımların etkisi ile günü 100 bin üzerinde tamamlamayı başaran BİST 100 endeksinde 9,2 milyar TL’lik işlem hacmi oluştu. Dün BİST’de Korona virüsünün fiyatlamalarını daha net gördük, sağlık, perakende sektörü hisselerindeki sert alımların yanı sıra telekomünikasyon hisselerindeki görece güçlü duruş dikkat çekiciydi.

Dünya Sağlık Örgütü korona salgınını "pandemi" ilan etti. Dünya sağlık örgütünün bu açıklaması 30 Ocaktaki alarm seviyesini bir kademe daha arttırdığı şeklinde yorumlanabilir. Öte yandan ABD Başkan’ı Trump’ın Avrupa’ya seyahatleri askıya aldığını açıklaması başta ABD piyasaları olmak üzere tüm global piyasalarda satış dalgasını artırdı.

Bugün açılış itibariyle de hem Asya hem ABD vadelilerinin düşüş yönlü seyir izlediği gözlemlenmekte. Petrol fiyatları da gelen tepki alımlarının ardından yeninden yönünü aşağıya çevirmiş durumda.

Avrupa’da özellikle İtalya’da Korona virüs için alınan tedbirlerin boyutunun her geçen gün artması endişeleri artırmaya devam ediyor.

Uluslararası korku endeksi VIX %14’lük yükseliş ile yine 50 seviyesinin üzerine çıktı. Bugün piyasa ECB’nin faiz kararını ve sonrasında yapılacak açıklamaları izleyecek. Yurt dışı piyasalara bağlı olarak bugün de negatif seyrin devamı bekleniyor. 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)