E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemGani: Afganistan'daki durumdan ABD sorumlu---

Gani: Afganistan'daki durumdan ABD sorumlu

Gani: Afganistan'daki durumdan ABD sorumlu
03 Ağustos 2021 - 01:56 www.borsagundem.com

Afganistan Cumhurbaşkanı Gani, ülkedeki durumdan ABD'nin "birden askerlerini çekme" kararı almasının neden olduğunu söyledi

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, ülkede güvenlik durumunun kötüleşmesinden ABD'yi sorumlu tuttu. ABD'nin "birden askerlerini çekme" kararı aldığını söyleyen Gani, yine de hükümetinin durumu 6 ay içinde kontrol altına alacak bir planı olduğunu ve Amerikan yönetiminin de bu planı desteklediğini belirtti.

Eşref Gani, Afganistan Parlamentosu'nun acil oturumunda yaptığı konuşmada "Mevcut durum, uluslararası güçlerin birden çekilme kararından kaynaklanıyor. Son 3 aydır beklemediğimiz bir durumla karşı karşıyayız" dedi.

Gani, çekilmenin olumsuz sonuçları olacağı konusunda Washington'ı uyardığını kaydetti.

"Taliban terör örgütleriyle bağlarını koparmadı" diyen Gani, bununla birlikte Taliban ve Afgan hükümetinin birbirlerini kabul etmesinin ve barışçıl bir çözüme doğru ilerlemesinin zamanının geldiğini söyledi.

Afganistan hükümeti ve Taliban temsilcileri arasındaki barış müzakereleri geçen yıl Katar'ın başkenti Doha'da başlamış ancak görüşmelerde ilerleme sağlanamamıştı.

Taliban ise Gani'nin suçlamalarını reddetti.

Taliban Sözcüsü Zabinullah Mücahid, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Savaş ilanları, suçlamalar ve yalanlar Gani hükümetinin ömrünü uzatamaz. İnşallah süreleri doldu" dedi.

Taliban güçlerinin Herat kentinin girişinden püskürtüldükleri belirtiliyor.

Ülkenin kırsal kesiminde son dönemde büyük ilerleme kaydeden Taliban güçleri, son birkaç gündür üç büyük kenti kuşatmış durumda. Taliban güçleri Helmand eyaletinin başkenti Leşker Gah kentini ele geçirmek üzere. Taliban'ın, kentte iki mahalle dışında tüm bölgeleri ele geçirdiği bildiriliyor.

Afganistan'ın batısındaki Herat kentinden bir yetkili de, Taliban güçlerinin kentin girişinden püskürtüldüğünü söyledi.

Ülkenin güneyindeki Kandahar'dan da şiddetli çatışma haberleri geliyor.

ABD Başkanı Joe Biden son olarak, ülkesinin Afganistan'daki askeri misyonunun 31 Ağustos'ta sona ereceğini açıklamıştı.

Biden, "Afganistan'a ulus inşa etmek için gitmedik. Ülkelerinin geleceğine ve nasıl yönetileceğine dair kararları vermek sadece Afgan halkının hakkı ve sorumluluğudur" demişti. (BBC Türkçe)

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Atakan 03 Ağustos 2021 20:29

  Hacivat bilmem ne yapar ceremesini Karagöz çeker derler ne hikmetse kabak hep bizim başımıza patlıyor gidin başka ülkelere gidin bize hiç bir ülkeden mülteci gelmesin

 • FSB03 Ağustos 2021 11:59

  Bir tek afganlar ile pakistanlılar suçsuz

 • Nedim03 Ağustos 2021 10:31

  O dediğin Amerikalılar hangi ülkeye ne zaman huzur getirmiş?  Bunlar İngiliz derin devletinin kolpacılığını  yapan alçak eşkiya takımıdır!  Eğer bu Taliban örgütü Rus işgali sırasında olduğu gibi kendi halkının özgürlüğü ve hayrı için çalışan bir örgüt olsaydı Amerikalılar hepsini katlederdi!   Ya da Beşer Esed ve kadrosu insan odaklı  teröristlere taviz vermeyen ehli insaf bir yönetim olsaydı  yine Amerika bunu çoktan icabına bakardı!  Bu alçaklar zaten kendi işlerine geldiği için işledikleri işleyecekleri  cinayetler için örtülü destek vermekteler.   

 • ALİ HAYDAR TANRIKULU03 Ağustos 2021 10:07

  kafir kafirliğini yapacak.müslüman da müslümanlığını yapmalıdır yoksa müslüman ülkeler aç sefil yoksulluk içinde yaşarlar.abd nin amacı bu değilmi müslüman ülkeleri müslümanlara kırdıttmak.bizde de aynısını yapmaya çalışıyorlar umarım olmaz

 • Ali 03 Ağustos 2021 05:10

  Abd nin amacı ülkeyi kaosa sürükleyip... Komşu ülkelerinin de düzenini bozmak