E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiFitch yılın ilk yarısında 33 ülkenin notunu düşürdü---

Fitch yılın ilk yarısında 33 ülkenin notunu düşürdü

Fitch yılın ilk yarısında 33 ülkenin notunu düşürdü
03 Temmuz 2020 - 11:21 www.borsagundem.com

Fitch Ratings, Kovid-19 salgınına bağlı olarak, sene başından bu yana 33 ülkenin kredi notunu düşürdü.

Derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings Kovid-19 salgınına bağlı olarak, sene başından bu yana 33 ülkenin kredi notunu düşürdüğünü açıklarken, Fitch Ülke Değerlendirme Küresel Direktörü James McCormack, firmanın 40 ülkenin görünümünün de negatife döndürüldüğünü duyurdu.

Senenin başından bu yana 33 ülkenin kredi notunun düşürüldüğünü ve bunun bir ilk olduğunu söyleyen McCormack, “Diğer yandan, daha önce aynı anda 40 ülkenin görünümünü negatife döndürmemiştik.” dedi.

Fitch’in kredi notunu düşürdüğü ülkeler arasında Birleşik Krallık, Avustralya ve Hong Kong bulunuyor.

McCormack, ülkelerin ekonomilerini Kovid-19 krizinden korumak adına harcamaları artırırken, bu da Fitch’in değerlendirdiği 119 ülkenin tümünde finansal pozisyonlarında bozulmalar görüldüğünü ve bu bozulmaların bütçe dengelerine daha büyük açıklar ya da daha az fazlalar olarak yansıyabileceğine işaret etti.

Uluslararası Para Fonu (IMF) daha önce hükümetlerin Kovid-19 salgınının önüne geçmek için aldığı önlemlerin ekonomiye verdiği hasarın tahmin edilenden daha fazla olduğunu açıklamış ve küresel kamu borçlarının küresel gayri safi hasılayı aşabileceği konusunda uyarmıştı.

Fitch, mayıs ayında yayınladığı bir raporda temerrüde düşen ülkelerin sayısının, Kovid-19 salgını ve zayıflayan petrol fiyatları etkisiyle, rekor düzeye yükseleceği konusunda uyarmıştı.

McCormack, Fitch’in Kovid-19 dönemi sonrasıyla ilgilendiğini söyledi ve ekledi, “Ülkelerin borçluluk düzeylerini aşa çekip çekemeyeceklerini inceleyeceğiz ve notlarımızı değerlendirmelerimize göre vereceğiz.”

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • KERİM 03 Temmuz 2020 12:32

    HOCA TAKTI BİZE..YOKSA BİZ ÇOK İYİYİZ ..İYİ OLMASAK BELEŞ KREDİLERİ  PARALARI ZENGİNLERE DAĞITIRMIYIZ..DÜNYANIN ZENGİNLERİNE MASKE KORUYUCU ELBİSE ELDİVEN BELEŞ GÖNDEREBİLİRMİYİZ

  • ALİ HAYDAR TANRIKULU03 Temmuz 2020 11:38

    bunlar mı ekonomi hocaları bunların kıçları açık kalmışlar haberleri yoktur.bunlar yahudi zenginlerinin ekonomi büroları.

  • ne03 Temmuz 2020 11:59

    şu trollün mesajlarını yayınlamayın da aç kalsın