E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiEuro Bölgesi yatırımcı güveninde yükseliş sürüyor---

Euro Bölgesi yatırımcı güveninde yükseliş sürüyor

Euro Bölgesi yatırımcı güveninde yükseliş sürüyor
04 Aralık 2023 - 12:41 borsagundem.com

Euro Bölgesi'nde yatırımcı güveni mayıstan bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Euro Bölgesi'ni sürükleyen ekonomi olan Almanya'da yatırımcı görünümü üst üste üçüncü ayında da toparlandı.

Euro Bölgesi'nde yatırımcı güveni piyasaya "yeni yıl ekonomik bir dönüşümle mi başlıyor" sorusunu sorduracak şekilde üst üste ikinci ayında da toparlandı ve mayıs ayından bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Sentix tarafından açıklanan ve Foreks Haber ile mail yoluyla paylaşılan rapora göre, bir önceki ay -18,6 puan seviyesinde bulunan yatırımcı güven endeksi, Aralık ayında -16,8 puana çıktı. Böylece Mayıs ayında görülen -13,1 seviyesinin ardından en yüksek rakam görüldü. Piyasa beklentisi endeksin -15,0 seviyesine ineceği yönündeydi.

Cari endeks -26,8 puandan -23,5 puana çıkarken, beklenti endeksi üst üste üçüncü ayında da toparlandı ve -10,0 puandan -9,8 puana yükseldi. Böylece beklenti endeksi Şubat ayından bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Almanya'da da görünüm toparlandı

Euro Bölgesi'ni sürükleyen ekonomi olan Almanya'da yatırımcı görünümü üst üste üçüncü ayında da toparlandı.

Sentix yatırımcı güven endeksi aralık ayında -26,3 puandan -25,5 puana çıktı. Böylece endeks Haziran ayından bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Cari endeks -37,8 puandan -35,3 puana çıkarken, beklenti endeksi -14,0 puandan -15,3 puana geriledi.

Euro Bölgesi'nde daralma devam ediyor

 

Euro Bölgesi'nde enflasyon beklentilerin altında

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)