E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıEsed'den, savaş ekonomisinde döviz cezası!---

Esed'den, savaş ekonomisinde döviz cezası!

Esed'den, savaş ekonomisinde döviz cezası!
19 Ocak 2020 - 13:22 www.borsagundem.com

Suriye iç savaşını durdurma çabalarını hiçe sayan Beşşar Esed rejimi, savaş ekonomisini sürdürebilmek için döviz kullanımına hapis cezası getirdi. 

Esed rejiminin resmi haber ajansı SANA'da yayınlanan habere göre, dolar karşısında rekor düzeyde değer kaybeden Suriye lirasının (SL) korunması için bazı tedbirlere başvurulacak.

Buna göre, ödeme ve ticari işlemlerde SL dışındaki para birimlerini kullananlar en az 7 yıl hapis cezasına çarptırılacak. Hapis cezasına ilaveten, işleme konu para ve mallara el konulacak, en az iki katı da para cezası uygulanacak. Cezaya, hiçbir hafifletici sebep uygulanmayacak.

Türkiye ve Rusya'nın öncülük ettiği Astana Anlaşmaları süreci ile Cenevre'de Birleşmiş Milletler ve Batı ülkelerinin katıldığı siyasi çözüm arayışlarının önünü kesen Esed rejimi, çökmüş durumdaki kamu maliyesine rağmen İdlib'e saldırılarını sürdürüyor.

SL en düşük seviyesinde 

SL tarihininin en düşük seviyesinde bulunuyor.

Yılın ilk iki haftasında, ABD doları karşısında üçte bir değer kaybeden SL, bu anlamda rekor kırdı. 

1 Ocak'ta 1 dolar, yaklaşık 900 SL'ye denk gelirken, 16 Ocak'ta bu rakam 1200'e ulaştı. 

Böylece SL, dolar karşısında son iki haftada üçte bir değer kaybetmiş oldu.

SL'nin dolar karşısındaki kaybı, 2011'den bu yana ise yüzde 2500 seviyesine kadar çıktı. 

Değer kaybına etki eden diğer faktörler

Rejimin savaş ekonomisi dışında, ABD'nin Esed ve İran'a yönelik yaptırımları, Esed'in bazı iç hesaplaşmalar nedeniyle ülkedeki en zengin iş adamlarına soruşturma açması, rekor düzeydeki kayıpta büyük rol oynadı.

Suriye, ABD ve Avrupa Birliği'nin 2011'den bu yana yaptırımlarına maruz kalıyor. Ambargolar, enerji sektörünü, para transferlerini ve Beşşar Esed de dahil olmak üzere birçok yetkiliyi ve kurumu hedef alıyor.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • A. A.20 Ocak 2020 00:37

  CHP'nin, İP'in ses çıkarmadığı Esed çoluk çocuğu bombalıyor. Onlar da korkularından tek çare olarak Türkiye'ye geliyorlar. Bu sefer de bunlar rahatsız oluyorlar. İnsanlıkları kalmamış. Merhamet, empati, islam kardeşliği bir şey kalmamış bunlarda...

 • Türk.19 Ocak 2020 22:23

  Serefsiz Müslüman katliamcisi sıra sende . Allah layigini verecek.

 • HALİL KERTENKELE19 Ocak 2020 17:31

  bu şerefsizin teki.iran köpeği rusyanın iti.binlerce sunni müslamanı katletti.umarım süleymani gibi bunuda ....şerefsiz yapabiliyorsan israil hemen yanıbaşında onlara yapsana.

 • Tekno papaz19 Ocak 2020 20:54

  Yazık çok yazık bu zihniyete yazık.

 • kılıç19 Ocak 2020 14:03

  esed sen insan degil insanlık düşmanısın çoluk çocugun suçu nede onları katledyorsun.

 • Nedim19 Ocak 2020 14:55

  Benim ülkeme göz diken Amerikan köpekleri tiyatro   seyredip ideolojik köpekler imal etmekle meşgul.  Ne de olsa hepsi aynı kafada Esad köpeği, pkk köpeği, feto köpeği, daeş köpeği bir de 15 temmuz a tiyatro diyen köpekler!  Bunların hepsi bir olmuş Türkiye Cumhuriyeti Başkanına havlıyor!  Biz de hoşşt diyoruz!

 • Türkoğlutürk 19 Ocak 2020 14:33

  Senin ülkene göz diken abd ve uşakları, nerdesiniz