E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemErdoğan: Tehdit edildiğimiz anlar bile oldu---

Erdoğan: Tehdit edildiğimiz anlar bile oldu

Erdoğan: Tehdit edildiğimiz anlar bile oldu
22 Eylül 2018 - 16:06 www.borsagundem.com

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TEKNOFEST'te önemli açıklamalarda bulundu. Projelerin sabote edilmeye çalışıldığını anlatan Erdoğan, ima yoluyla tehdit edildiklerini anlar bile olduğunu söyledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TEKNOFEST'te önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bilim insanlarına da çağrı yaparak, 'Bilim insanlarımızın yurda dönüş seferberliğini başlatıyor ve uluslararası lider araştırmacılar programı hazırlıyoruz. Buradan dünyanın her yerindeki bilim insanlarımızı, ülkemizde başlattığımız bilim ve teknoloji atılımımıza katılmaya davet ediyorum' dedi.
İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

"Gençlerimizin her alanda teknolojiyi sevdireceğine inanıyorum. Günümüz dünyasında gerçek anlamda bağımsızlığın birinci şartı teknolojiyi üreten ve ihraç eden ülke konumuna ulaşmaktır.  Teknolojik gelişmelerin ilk aşaması hayal edebilmektir. Ecdadımız asırlar boyunca hep daha fazlasını hayal etmiş, bunun peşinden gitmiş ve çoğunlukla da hedefine ulaşmıştır.  

Biz de Türkiye’ye ne kazandırdıysak hep hayallerimizin peşinden giderek kazandık. TEKNOFEST’in bir sıçrama vesilesi olmasını düşünüyorum. Ülkemizin milli teknoloji hamlesinin başarıya ulaşması, teknoloji üreten bir toplum haline dönüşmemizle mümkündür.

'BU HAVALİMANI VİZYONUN EN SOMUT İFADESİDİR'

Sadece bu etkinliğin düzenlendiği şu havalimanı ülkemizin teknoloji alanındaki vizyonunun en somut ifadesidir. Günümüzde güvenlik kavramının anlamı büyük ölçüde değişti. Fiziki güvenliği siber güvenlikle tahkim etmiyorsanız kendi kendinizi kandırıyorsunuz demektir.  

'ECDADIMIZ LİDERLİĞİ ELİNDEN KAÇIRMIŞTIR'

Bizim ecdadımız yıllarca kendi döneminin teknolojilerine öncülük etmiş, daha sonra ne yazık ki liderliği elinden kaçırmıştır. Dönemin padişahları bu sorunun çözümünü batının teknolojisini ülkemize taşımakta görmüştür. Teknolojiyi kullanacak insan kaynağında da Batı’da eğitilme yoluna gitmiştir. Şimdi bakınca bu tercihin çok da isabetli olmadığını anlıyoruz. Asıl olan teknolojiyi tasarlamak, geliştirmek ve öğretmektir.

'İHRACAT YAPMASINA BİLE FIRSAT VERİLMEMİŞTİR'

1925’te Haliç’te yerli sermayeyle gerçekten önemli bir savunma sanayi fabrikası kurulmuştur. İkinci Dünya savaşı yılları sırasında bu çabalar hız kazanmıştır. İngiltere ve ABD’nin askeri yardımları bahane edilerek bu fabrika atıl hale getirilmiştir. Nuri Demirağ’ın uçak fabrikasının dışarıya ihracat yapmasına bile fırsat verilmemiştir. Vecihi Hürkuş’un çırpınışları sabote edilmiştir. Hele bir de Kafkas İslam Ordusu Komutanı Nuri Paşa’nın hikayesi var ki tam bir ibret vesikasıdır. Kafkas İslam Ordusu’nun dağıtılmasından sonra uzun yıllar yurt dışında yaşamak zorunda kalan Nuri Paşa, ikinci dünya savaşından sonra dönmüştür. 1949’da bu fabrika aralarında Nuri Paşa’nın olduğu pek çok kişiyle birlikte şüpheli şekilde havaya uçmuştur. Ölenlerin cesetlerine dahi ulaşılamamıştır.

"BÜYÜK BİR ATILIM BAŞLATTIM"

59 yıl önce Bandırma Füze Kulübü’nü kurarak füze denemeleri yapan Kirkor Divancı ve ekibinin başına gelmeyen kalmamıştır. Yerli otomobilimiz Devrim’in hikayesi malumdur. Rahmetli Özal bu gerçeği fark ettiği için Savunma Sanayi Müsteşarlığı kurdu. Dönemin şartları çerçevesinde bir takım önemli çalışmalar başlatılmışsa da 2003’te savunma sanayi ihtiyacımızın yüzde 20’si yerli imkanlarla sağlanabiliyordu. Başbakanlığım dönemimde bu alanı kişisel himayeme alarak büyük bir atılım başlattım. Tank, helikopter, insansız hava aracı gibi pek çok ürünün hazır alım projelerini iptal ederek, milli ve özgün model geliştirme çalışmaları başlattık. Halen ülkemizde 600’ün üzerinde savunma sanayi projesi yürütülüyor.

"LİDER ARAŞTIRMACILAR PROGRAMI BAŞLATIYORUZ"

Finans, sağlık, enerji teknolojileri yerli ve milli olarak geliştirerek bağımsızlığımızı perçinlemeye çalışıyoruz. Bilim insanlarımızın yurda dönüş seferberliğini başlatıyoruz uluslararası lider araştırmacılar programı başlatıyoruz. Dünyanın her yerindeki bilim insanını ülkemizde başlattığımız atılıma katılmaya davet ediyorum.

"PROJELERİMİZ SABOTE EDİLMEYE ÇALIŞILDI"

Bu dönemde de elbette projelerimiz sabote edilmeye çalışılıyor. Ama artık bu projeleri sabote edecek bir iktidar yok, bu projelere ön açan bir iktidar var. Attığımız her adımda ‘boşverin’ teklifleri ile karşılaştık. Sürekli daha iyisini daha ucuza verme vaadiyle kandırılmaya çalışıldık. Şu insansız hava aracını vermediler. Paramızla vermediler. Ama terör örgütlerine 19 bin TIR silah mühimmat gönderiyorlar. 

"TEHDİT EDİLDİĞİMİZ ANLAR BİLE OLDU"

Bunlar bize dost, stratejik ortak görünenler. İma yoluyla Nuri Demirağ’ların, Nuri Killigil'lerin akibeti ile tehdit edildiğimiz anlar oldu. Hiçbirine eyvallah etmedik. Allah’ın verdiği ömrü kimse kısaltamaz. Önceliklerimiz çerçevesinde başlattığımız projeleri sabırla dirayetle takip ettik, ediyoruz."

Hala attığımız her adımda benzer sıkıntıları yaşamaya devam ediyoruz. TEKNOFEST kapsamında düzenlenen teknoloji yarışmalarına katılan gençlerin çokluğu geleceğe daha umutla bakmamıza neden oluyor. Gençler Anadolu kıtası büyüklüğündeki dava taşını gediğine koyuyor muyuz? Surda mukaddes bir gedik açıyor muyuz? Rüzgara ne yandan esersen es diye meydan okuyor muyuz?

"MÜHENDİS SAYIMIZ YETERLİ DEĞİL"

Devletlerin ve milletlerin hayatında tesadüflere yer yoktur. Teknolojide ileri bir düzeye gelmek istiyorsak bunun tek yolu çalışmaktır, çalışmaktır, çalışmaktır. Her üniversitemizde mühendislik fakültemiz var, ama hala mühendis sayımız yeterli değil. Eğitimin kalitesini konuşmuyorum bile. Geldiğimiz yeri küçümsemiyoruz. Ama önümüzdeki yolun uzunluğunu da inkar etmiyoruz.

"LÜTFEN HAYALLERİNİZİN PEŞİNDEN GİDİN"

Gençlerimize sesleniyorum lütfen hayallerinizin peşinden gidin. Siz bu yola girdiğinizde yanınızda tüm imkanlarıyla devletinizi bulacaksınız. Ülkemizdeki pek çok iş adamından benzer hikayelerini dinledik, kendi hayat hikayen de benzer şekilde gelişmiştir. Eğer Tayyip Erdoğan sizin yaşlarınızdayken ilk karşılaştığı zorluk karşısında pes edip evine dönseydi bugün burada olamazdı. İnancımızda ümitsizliğe asla yer yoktur. Gücünüzü imanınızdan alan kendi enerjiniz, azminiz, hedeflerinizdir. Kendinize güvendiğinizde, mücadeleyi bırakmadığınızda önünüzde kapıların birer birer açılmaya başladığını göreceksiniz."

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (20)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • adem şentaş23 Eylül 2018 10:38

  yönetime laf atan şahıslar boş şahıslar evinde sözü geçmeyen insanlar akıl tutulması yaşıyor neydinizde ne oldunuz kime ne söylüyonuz zaten herşey yolundamıydıda bu yönetimden sihirli deynek bekliyonuz dünyaya bu kadar kendini tanıtmış göstermiş bi liderimiz varken küçük ve boşdüşüncelerle ve kendi yalanlarınıza inanan bi gurup haline geldiniz ankara dan çıkamayan liderler le geçti bu ülkenin geçmişi şimdi çıkmışınız gereksiz kendi yalanlarınızla senoryalar çiziyonuz doğru bizim ülkede iş yapanı istemezler ancak böyle yerli yersiz müdale ederler al sen yap desen ya ma çekerler oyüzden boş konuşmayıp bekle ve gör tarafındanım sonuçta bizim geçmişimiz bundan iyi değildi hatta öteside var satılmış köle misaliydik büyük düşün türkiye geçmişin en büyük örnek

 • kerim23 Eylül 2018 04:57

  Hekimlerin muhendislerin saygi gormedigi fedakarliklarnin karsilik gormedigi horlandigi mobbinge ugradigi dovuldugu olumle tehdit edildigi hatta olduruldugu ulke bir yere gidemez...yandaslar yalakalar hirsizlar cakallar el ustunde tutulan bir ulkeden bisey olmaz....

 • Kolay gelsin 23 Eylül 2018 01:20

  450 işçinin hakkını yediniz,hakkını arayanları jandarma zoruyla sindirdiniz,dövdürdünüz.Memleketi batırdınız sayenizde ülkemiz tüm güzel değerlerini kaybetti.Hırsızlığı,talanı,dolandırıcılığı meşru hale getirdiniz.

 • bahadir23 Eylül 2018 01:17

  parçalarinin cogunun abd-ingiltere yapimi malzemeler olmadigini bilmeyen var mi?

 • Teknofest22 Eylül 2018 23:20

  Sn. Ak Parti seçmenleri reisinizin sizinle dalga geçtiğini nihayet anladığınızı ümit ediyorum.

 • Jale22 Eylül 2018 23:14

  Yalan rüzgârı

 • Haha22 Eylül 2018 22:38

  Muhendis sayimiz yeterli degilmis bak bakalim ne kadar mezun issiz dolaniyor

 • Ww22 Eylül 2018 22:35

  Yalannnn

 • Damat ferit22 Eylül 2018 22:09

  Rabianın yerini ON parmak almış.....Anladınız siz ON'u....

 • M.Ç.22 Eylül 2018 22:08

  Yürü reisim kim tutar seni. Reisim şu asgari ücret 200€ fazla. 150€ indirsen bizim şirketler daha çok kar yazar.

 • mustafa22 Eylül 2018 22:04

  bu ülkede bilim falan olmaz isteyene ispatlarım.Birşeyleri yerlileştirmeye çalış yap sonucunda yapsan karşında onu ithal eden akp bi köşe kapmış yalaka karşına çıkar seninde elinde patlar.Emeklerinde boşa gider olmaz yani uğraşmayın

 • İtri22 Eylül 2018 20:58

  Damadını bakan yapan kişi liyakatten bahsedince komik duruma düşüyor

 • bir yorum22 Eylül 2018 19:48

  Bunların keşke içi dolu olsa:benim kardeşim otomasyon mezunu.Okul bitirme tezi olarak hidrolikler üzerine bir çalışma yaptı.Bugün hidrolik sistemler her alanda vazgeçilmezler arasında.Projede iyi dereceyle geçti.Hatta okul projesini okula bağışlamasını teklif etti.Gerçekten harika yapmış küçük bir prototip.Ama neticede kendisi şu an işsiz.İş arıyor ama bulamıyor.İşkurumuna yazıldı bir sonuç yok.Kendi alanında çalışamıyor.Yok yani iş yok.Sen daha içimizdeki beyinli insanları keşfedemiyorsun dumura uğratıyorsun yurtdışındaki mühendisler bilim insanları teknisyenler neden gelsin ki.Yani gelince burada perişanlığı yaşayacaklar.Kardeşim evlilik hazırlıkları yapıyordu o da bozuldu gitti.Yani işi olmayana kim kız verir ki değil mi.Bu ülke her şey boş hayaller.İlkönce içimizdeki zeki insanlara olanak tanıyın be kardeşim.

 • mali 22 Eylül 2018 18:20

  Türkiye'nin büyük devlet olması bilim, teknoloji ve üretimden geçiyor. Bunu fark ettiğimizi görüyorum.Bu yolda yürürsek kimse bizi tutamaz!

 • Erkin22 Eylül 2018 17:35

  Hazır yazılı metni okuduğun için, yaptıklarınla söylediklerin hep çelişiyor. Mitingte başka, öğrencilerin yanında başka, taksi durağında başka, konuşuyorsun

 • vatansever22 Eylül 2018 16:35

  idami getirin ki bu Varan temizlensin,birdaha Vatan,a ihanet edilemesin

 • Qwerr23 Eylül 2018 02:36

  Senden baslasinlar

 • Cumalar22 Eylül 2018 17:58

  Vatan sevgisi dürüst ahlaklı yaşamaktır. İşini iyi yapmaktır. Her haltı yiyip ortaya bol keseden sallamak değildir.

 • Tayyibistan 22 Eylül 2018 16:30

  45 işçinin hakkını yediniz,hakkını arayanları jandarma zoruyla sindirdiniz,dövdürdünüz.Memleketi batırdınoz sayenizde ülkemiztüm güzel değerlerini kaybetti.Hırsızlığı,talanı,dolandırıcılığımeşrh hale getirdiniz.

 • xx22 Eylül 2018 22:49

  aç biraz tarih oku, 2002 öncesi Hırsızlığı,talanı,dolandırıcılığı ozaman görürsün...Ne nankörsünüz arkadaş.adam 2008 de kıriz teğet geçecek dediğinde de gömmüştünüz adamı.