E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum Raporları'Enflasyonun zirve yaptığından emin olmak için çok erken'---

'Enflasyonun zirve yaptığından emin olmak için çok erken'

'Enflasyonun zirve yaptığından emin olmak için çok erken'
26 Mayıs 2022 - 08:43 www.borsagundem.com

A1 Capital Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende küresel piyasalar mercek altına alınıyor.


FED’in 3-4 Mayıs tarihli politika toplantısındaki tüm katılımcılar, enflasyonla mücadele için yarım puanlık bir faiz artışını desteklemiş, enflasyonun ekonominin performansı için önemli bir tehdit haline geldiği ve daha yüksek yarış riski altında oldukları konusunda fikir birliğinde olmuşlar.

Çin’de devam eden korona virüs karantinaları Ukrayna'da devam eden küresel arz sorunları göz önüne alındığında, daha hızlı enflasyon riskleri ile birlikte "tüm katılımcılar ABD ekonomisinin çok güçlü olduğu, işgücü piyasasının son derece sıkı olduğu ve enflasyonun çok yüksek olduğu konusunda hemfikir" miş. Bu bağlamda, "katılımcılar FED’in para politikası duruşunu süratle tarafsız bir duruşa kaydırması gerektiği konusunda ve kısıtlayıcı bir politika duruşunun pekala uygun olabileceği konusunda da hemfikirlermiş. Tutanaklar, Fed'in bir resesyona neden olmadan veya işsizlik oranını önemli ölçüde yükseltmeden ekonomiyi daha düşük enflasyona doğru nasıl yönlendireceğiyle boğuştuğunu gösterdi.

Enflasyon, %2 hedefinin üç katından daha fazla, Ancak "bir dizi" Fed katılımcısı, verilerin enflasyonun "artık kötüleşmeyeceğini" göstermeye başladığını söylemiş olmasına rağmen, onlar bile "enflasyonun zirve yaptığından emin olmak için çok erken" olduğu konusunda hemfikir.

FED Tutanakları; politika yapıcıların ABD ekonomisinin gücüne olan inancını vurgulayarak Wall Street'teki yükselmesine neden olurken, sabah saatlerinde Asya borsaları ise, FED’in Mayıs ayı başındaki toplantı tutanaklarının Haziran ve Temmuz aylarında çoğunluğun yarım puanlık faiz artışlarını desteklediğini göstermesinin ve küresel büyümeye ilişkin kalıcı endişelerin güveni
yeniden sarsması ile düşüşte.

Yine sabah saatlerinde, Güney Kore Merkez Bankası(BOK) gösterge faiz oranı beklentiler doğrultusunda yüzde 1,50'den yüzde 1,75'e yükseltti. Banka Nisan toplantısında 25 baz puan faiz artışı yapmıştı.

Bakır ve demir fiyatlarında düşüş

 

Petrol fiyatlarında yatay görünüm

 

Küresel ekonomide daralma beklentisi altını baskılıyor

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)