E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemEnflasyon sonrasında küresel çapta volatilite yüksek seyredebilir---

Enflasyon sonrasında küresel çapta volatilite yüksek seyredebilir

Enflasyon sonrasında küresel çapta volatilite yüksek seyredebilir
10 Ağustos 2022 - 09:15 www.borsagundem.com

Gedik Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende BIST 100 Endeksi’nin güne yataya yakın bir açılışla başlaması bekleniyor.

Sıkılaşma adımları ve resesyon endişeleri ana risk başlıkları olarak varlığını koruyor. Buna ek olarak Tayvan kaynaklı haber akışları ve jeopolitik riskler de yakından izleniyor. Bugün ABD’de açıklanacak enflasyon rakamları, Fed beklentileri ve küresel çaptaki fiyatlamalar üzerinde belirleyici olacaktır. ABD’de TÜFE’nin aylık %0,2 artış kaydetmesi ve yıllık TÜFE’nin %8,7 olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Enflasyon verisi sonrasında küresel çapta volatilite yüksek seyredebilir.

Açıklanacak önemli ekonomik veriler

• 10:00 Türkiye – İşsizlik Oranı Önem: Orta
• 15:30 ABD – TÜFE/Çekirdek TÜFE Önem: Yüksek

BIST-100 güne başlangıç

Gündemdeki ana risk başlıkları küresel risk iştahı üzerinde baskı oluştururken, küresel hisse piyasaları ağustos ayı içerisinde dalgalı bir görünüm ortaya koyuyor. Bugün ABD açıklanacak enflasyon verisi fiyatlamalar üzerinde etkili olacaktır. BIST-100 Endeksi dün dalgalı bir seyir kaydederek günü %0,35 oranında düşüşle 2.785,16 puandan tamamladı. ABD borsaları günü düşüşlerle tamamlarken, ABD vadelilerinde bu sabah yataya yakın hafif satıcılı bir seyir etkili oluyor. Asya piyasalarında kırmızı bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif satıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 17,93 – 17,94 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 17,91’li seviyelerden işlem görmekte. BIST100 Endeksi’nin güne yataya yakın bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 strateji

BIST-100 Endeksi’nde dün 2.800’lü seviyeler test edilmesine ve tarihi zirve 2.807,21 seviyesine taşınmasına karşın kapanış 2.800 puanın altında gerçekleşti. Teknik indikatörlerde yorulma emarelerinin gözlendiği endekste kısa vadeli ortalamalar altına sarkılmadığı sürece mevcut pozisyonlar sürdürülebilir. Ancak yeni pozisyon alımı konusunda 2.800 üzerinde kapanışların teyidinin alınması gerektiği kanısındayız. 2.800 üzerindeki tutunmalarda 2.820 - 2.885 aralığı hedeflenecek ilk bölge olacaktır. Endekste ilk destek noktası 2.762 seviyesinde bulunurken, devamında 5 günlük üssel ortalama (2.746) – 2.700 ve önceki zirve seviyesi olan 2.684 destek olarak önem kazanacaktır. Bu seviyelerin altında satışların hız kazanabileceği ve teknik görünümdeki bozulmanın derinleşebileceği dikkate alınmalıdır.

Petrol fiyatlarında düşüş

 

Piyasalar ABD enflasyonuna odaklandı

 

Demir cevherinde düşüş

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)