E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemEnflasyon sepetinde vatandaşı etkileyen grupların ağırlıkları düştü---

Enflasyon sepetinde vatandaşı etkileyen grupların ağırlıkları düştü

Enflasyon sepetinde vatandaşı etkileyen grupların ağırlıkları düştü
03 Şubat 2020 - 11:38 www.borsagundem.com

TÜİK sepet ağırlığı güncellemesi, en çok tüketilen ve fiyat artışları vatandaşı en çok etkileyen grupların enflasyona etkisinin azaltılması yönünde oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), her yıl olduğu gibi bu yıl da enflasyon sepetini güncelledi. Güncellemede dikkati çeken ise gıda, ulaştırma, konut, ev eşyası, giyim ve ayakkabı gibi hem tüketim çok olduğu hem de fiyat değişimlerinin vatandaşı direkt etkilediği grupların ağırlıklarının düşürülmesi oldu.

Gıdanın geçen yıl yüzde 23.29 olan ağırlığı yani enflasyonu etkileme oranı yüzde 22.77’ye çekildi. Bu 0.52 puanlık bir gerilemeye işaret ediyor. Yine otomobil, benzin, motorin, köprü, otoyol ücretleri gibi kalemleri barındıran ulaştırma grubunun da ağırlığı 1.16 puan birden indirildi. Ulaştırmanın yüzde 16.78 olan ağırlığı yüzde 15.62’ye çekildi.

Elektrik, su, doğalgaz ve kira gibi en temel barınma ihtiyaçlarının bulunduğu konut grubunun ağırlığı ise 0.82 puan düşürüldü. Böylece konut grubu artık enflasyonu yüzde 15.16 değil yüzde 14.34 etkileyecek. Giyim ve ayakkabı grubu 0.28, ev eşyası grubu ise 0.56 puan daha az etkili olacak.

Hükümetin vergi düzenlemeleriyle etkileyebildiği gruplardan içki ve sigaranın ağırlığı ise 1.83 puan artırıldı. Aynı şekilde sağlık, lokanta ve oteller, eğitim ve çeşitli mal ve hizmetler de ağırlığı artırılan diğer gruplar oldu.

Enflasyon sepetinde ağırlıklar nasıl değiştirildi (%)

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • leman03 Şubat 2020 16:31

  Evet TUİK diye bir kurum yok artık bence saraydan açıklansın.

 • sahin kuş03 Şubat 2020 14:29

  gıda, içecek, giyim, ulaştırma, oranlarrı değişmemeli, bunlar her kesşn tükettüğ

 • mehmet03 Şubat 2020 13:10

  yakında gıdanın etkisi yüzde 1 , alkolün etkisi 99 olur

 • : )03 Şubat 2020 11:45

  Ozamansa geçen yıl ki enflasyon veri iler ile bu yılki yada geçmiş yılların verileri karşılaştırmak yalan. çünkü, benzın 5 yılzda yüzde 100 arttı. doğalgaz elektrık de öyle. ekmekde öyle. sigarada öyle, et ve yoğurt, yumurda, süt ve balda yüzde 100 koydu. ama enflasyon verisi geçen yıllara göre hep düşüyor. mantık ve matematik olmayan hesaplama yöntemi şaşırtıyor. inanmıyorum