E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıEndekste yükselen trendde güçlü seyir devam ediyor---

Endekste yükselen trendde güçlü seyir devam ediyor

Endekste yükselen trendde güçlü seyir devam ediyor
05 Haziran 2020 - 09:15 www.borsagundem.com

QNB Finansbank tarafından hazırlanan analizde BIST 100 Endeksi’nin yurtdışı borsalara paralel yukarı yönlü bir başlangıç yapması bekleniyor.

Haftanın kapanışında piyasalarda görünüm olumlu

BIST 100: Endekste yukarı yönlü bir açılış görmeyi bekliyoruz. 108.700 destek konumunda iken, bu seviyenin üzerinde 110.500 ilk planda direnç seviyesi olarak izlenebilir. 112.500 ise ikincil direnç seviyesidir. 107.500 desteğinin üzerinde görünüm güçlü kalacağından trade pozisyonları korunabilir…

TL Bonolar: Tahvil-bono faizlerinde düşük seviyeler korunuyor. Gösterge tahvilde %9 ve 10 yıllık tahvilde %12 bileşik faiz seviyesi destek olarak takip edilebilir…

USD/TL: Bu sabah gelişmekte olan ülke para birimleri hafif toparlanırken, TL daha sakin bir seyirde. USD/TL 6,70-6,80 bandındaki hareketine devam ediyor. 6,80’in altında kalması tepki denemelerinin sınırlı kalması açısından öne çıkıyor….

EUR/USD: ECB’nin Euro Bölgesi ekonomisine destek olmak için teşvik önlemlerini genişletmesi Euro’nun değer kazanmasına neden oluyor. Buna paralel 1,1270 direncini aşan EUR/USD’de yükselen trendde hareket sürüyor. 1,1270 destek haline gelirken, 1,1410 direnç konumunda. Bugün
ABD istihdam verileri takip edilecek…

Yurtdışı piyasalarda ekonomilere yönelik artan iyimserlik ile genel olumlu hava korunuyor. BIST 100 Endeksi’nde azalan ülke risk primi ile beraber yükselen trendde güçlü seyir devam ediyor. Endekste
107.500 desteğinin üzerinde kısa vadeli görünüm güçlü kalmaya devam edecek. Diğer yandan bugün ABD’de açıklanacak olan istihdam verileri piyasalarda hareketliliğe neden olacaktır. Verilerin beklentilerden iyi gelmesi piyasaların seyrine olumlu yansıması açısından önemli.

Küresel piyasalarda genel olumlu seyir devam ediyor. Bu sabah Asya borsaları Çin hariç yükselirken, ABD vadeli endeks kontratları da artıda işlem görüyor. BIST 100 Endeksi’nin de yurtdışı borsalara paralel yukarı yönlü bir başlangıç yapmasını bekliyoruz. Endekste yükselen trendde olumlu teknik görünüm korunuyor. 108.700 destek konumunda iken, 110.500 ve aşılması halinde 112.500 direnç seviyeleri olarak takip edilebilir. Endekste 107.500 desteği üzerinde kısa vadeli görünüm güçlü olduğundan mevcut trade pozisyonları korunabilir.

Küresel piyasalar ABD istihdam verilerine odaklandı

Enflasyon verisinin ardından içeride tahvil-bono faizlerinde düşük seviyeler korunuyor. Aktif rasyosu kapsamında bankaların talebi sürüyor. Gösterge tahvilde %9 ve 10 yıllık tahvilde %12 bileşik faiz seviyesi destek olarak takip edilebilir. Artan risk iştahı ile beraber ABD 10 yıllık tahvil faizleri %0,80 seviyesinin üzerine yükselmiş durumda. Türkiye’nin 5 yıllık CDS risk priminde yaşanan düşüş ile beraber eurobond piyasasında olumlu seyir devam edebilir.

ECB’nin Euro Bölgesi ekonomisine destek olmak için tahvil alım programının miktarını genişletmesi iyimserliğin artmasına neden oldu. Buna paralel Euro değer kazanırken, EUR/USD 1,1270 direncini yukarı kırdı. EUR/USD’de yükselen trendde hareket sürüyor. 1,1270 destek haline gelirken, 1,1410 direnç konumunda. TL gelişmekte olan ülke para birimlerinin hafif gerisinde hareket ederken, USD/TL 6,70-6,80 bandındaki seyrine devam ediyor. EUR/USD’deki yükseliş EUR/TL’de benzer harekete neden oldu. EUR/TL’de 7,60 destek, 7,72 direnç seviyeleri olarak takip edilebilir.

Toparlanma sinyalleri risk iştahını desteklemeye devam ediyor

OPEC + yarın petrol üretim kesintilerini görüşmek için bir araya gelecek. Bu beklentilerle petrol fiyatlarında olumlu seyir korunuyor. Brent petrolde 40,5 doların üzerinde 42 dolar direnç olarak izlenebilir. Altın ons fiyatları artan risk iştahından olumsuz etkileniyor. 1705 dolar desteğinin üzerinde kalması kısa vadeli görünümü açısından öne çıkıyor. 1725 Dolar direncinin aşılması ise tepkinin devamı adına takip edilebilir. 1690 dolar ise ikincil destek konumunda. Gram altında 375 TL direncinin altında yukarı ataklar sınırlı kalabilir. 370 TL seviyesi altında 364 TL destek seviyesidir.

BIST 100 Endeksi’nin teknik görünümü 107.500 üzerinde olumlu. Ağırlıklı olarak tahvil-bono yatırımı yaparak belli oranda hisse senedi riski almayı isteyen yatırımcılar ise bu dönemde değişken fonları tercih edebilir. 

Risk iştahındaki artış etkili

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)