E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıEndekste alıcılı açılış bekleniyor---

Endekste alıcılı açılış bekleniyor

Endekste alıcılı açılış bekleniyor
17 Ocak 2022 - 08:50 www.borsagundem.com

İnfo Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende Borsa İstanbul’un bu sabah hafif alıcılı açılış yapması bekleniyor.

Türkiye’de korona virüs vaka sayısının bir önceki gün 54.100 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 136 kişi olduğu açıklandı.

Uçakla şehirler arası seyahat edecek olan aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde Kovid-19 geçirmemiş kişilerden PCR testi istenilmesine devam edilecek.

Aşısızlara test şartı kaldırıldı. Etkinlik, iş yeri ve okullarda test zorunluluğu olmayacak .

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye, muhalefetin iddia ettiği gibi fabrika satarak domates alan değil, bilakis Afrika, Asya ve Avrupa'nın imalat merkezi olan bir ülkedir

Hazine ve Maliye Nebati: Kur korumalı mevduat hesabının büyüklüğü 131 milyar TL’yi aştı .

Dövizden TL’ye dönüşüm oranı 8.7.2022 itibariyle %20'ye ulaşan bankalara 2022 sonuna kadar döviz zorunlu karşılıklardan alınan yıllık %1,5 komisyon uygulanmayacak.

Dövizden TL’ye dönüşüm oranı 15.4.2022 itibariyle %10'a ulaşan bankalara 2022 sonuna kadar döviz zorunlu karşılıklardan alınan yıllık %1,5 komisyon uygulanmayacak.

JP Morgan CEO’su Fed’den 7 faiz artışı bekliyor .

Fed'in enflasyona karşı mücadelesini kaybetmekte olduğunu savunan milyarder yatırımcı Ackmann, Fed'in güvenilirliğini geri kazanmak için Mart ayında faiz artırımına 50 baz puan ile başlaması gerektiğini söyledi.

Çin Merkez Bankası, orta vadeli kredi faiz oranını 10 baz puan Nisan 2020'den bu yana ilk kez düşürdü.

Çin ekonomisi 2021'in 4. çeyreğinde yıllık bazda %4 büyüme kaydetti. Çin, 2021 yılında %8,1 büyüdü. Ülkede perakende satışlar Aralık'ta %1,7 arttı.

Almanya Maliye Bakanı Lindner'in, çok uluslu şirketler için %15'lik küresel asgari kurumlar vergisini Ocak 2023 gibi erken bir tarihte uygulamak istediği bildirildi.

Venezuela 2021’in 3. çeyreğinde %7,6 büyüdü

Hollanda, Kovid - 19 kısıtlamalarını kaldırıyor .

Ne Olacak?

• Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutluk’u ziyaret edecek.
• ABD’de piyasalar Martin Luther King Jr. Günü sebebiyle kapalı olacak.
Borsa İstanbul’un bu sabah hafif alıcılı başlangıç yapmasını bekliyoruz.

BİST100 endeksinde hafif alıcılı açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Naci Ağbal dönemindeki sıkı para politikası duruşunun karar metinlerinden çıkarılması sonrasında, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de geçtiğimiz haftalarda ''ortodoks para politikasından vaz geçilip, heterodoks politikalarına geçildiğini'' söylemesi ile Ocak ayında yapılacak faiz kararının öneminin daha da arttığını düşünüyoruz. Aralık ayındaki son karar metnini göz önüne alırsak PPK, arz yönlü ve para politikası etki alanı dışındaki arızi faktörlerin fiyat artışları üzerinde oluşturduğu geçici etkilerin ima ettiği alanın kullanımının tamamlanmasına karar verdiği belirtmesi sonrasında son toplantıda 100 baz puan indirime gitti. Karar metnine eklenen ''2022 yılının ilk çeyreğinde yakından takip edilecek ve bu dönemde fiyat istikrarının sürdürülebilir bir zeminde yeniden şekillenmesi amacıyla geniş kapsamlı politika çerçevesi gözden geçirme süreci yürütülecektir'' ifadesi ile en azından bu ay PPK'dan faiz indirimi ön görmüyoruz. 2022 yılında da en önemli gelişmelerin yurt içi açısından para ve maliye politikaları olacağını düşünüyoruz.

BİST100 endeksine baktığımızda endeks geçtiğimiz haftanın son işlem gününe küresel piyasalara paralel olarak satıcılı başlangıç yaptı. İşlem hacminin son işlem günüde azaldığı gözlemlendi. Turizm ve sigorta sektörü payları endekse pozitiflik getirse de, ulaştırma sektörü ile iletişim sektörü payları endeksi baskıladı.

Balatacılar ve Şişe Cam sorusu

 

Dolarda marj daraldı

 

Altın yatırımcıları hala Fed'i bekliyor

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)