E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemEmekli bayram ikramiyesinde 3 alternatif! ---

Emekli bayram ikramiyesinde 3 alternatif!

Emekli bayram ikramiyesinde 3 alternatif!
24 Nisan 2021 - 08:48 www.borsagundem.com

Erdoğan’ın zam açıklamasıyla emekliler bayram ikramiyelerinde yeni rakamın belirlenmesini bekliyor. Peki emekli ikramiyeleri ne kadar artacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emeklilere verilen bin TL’lik bayram ikramiyelerinin enflasyon kadar artırılacağını açıklamasının ardından, artışa olanak sağlayacak yasa teklifi bekleniyor. Hürriyet'ten Hacer Boyacıoğlu'nun haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, enflasyon oranında artış yapılacak bayram ikramiyelerinin ödeme takvimlerini açıklamışı. Erdoğan, “Bayram ikramiyelerinin ramazandaki ilk ödemesini mayıs başında, kurban bayramı ödemesini de temmuz ortasına doğru gerçekleştireceğiz” demişti. Bu çerçevede zamlı ödemelerin bayrama yetişmesi için önümüzdeki iki hafta içinde konuyla ilgili düzenlemenin TBMM’ye gönderilmesi gerekiyor.

3 ALTERNATİF VAR
Emekliye bayram ikramiyesinde yapılacak zamda 3 alternatif dile getiriliyor. Bunlardan ilki 6 ayda bir enflasyon farkının ikramiyelere yansıtılması. Bu durumda Ocak’taki yüzde 8.36’lık fark ilk ikramiyeye eklenecek. İkinci ikramiye döneminde de, Temmuz ayında belli olacak olan yeni enflasyon oranında zam yapılacak. Bir diğer ihtimal ise, yıllık enflasyonun ikramiyeye yansıtılması. Bu durumda 2020 yılı enflasyonu, ikramiyeye yansıtılacak, bu da yüzde 14.6 olacak. Ayrıca emekliye bayram ikramiyesi uygulamasının başladığı 2018 yılından bu yana yaşanan enflasyonun ikramiyelere yansıtılması talebi de zaman zaman gündeme getiriliyor.

SANDIKLAR ÜZERİNDEN EMEKLİ OLANLAR

Emekli ikramiyeleriyle ilgili yasal düzenleme yapılırken, sandıklar üzerinden emekli olanların da ikramiye kapsamına alınması da isteniyor. Bu kapsamda 300 bin civarında emekli olduğu hesaplanıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) dışında 10 banka, 6 sigorta şirketiyle TOBB ve ona bağlı odaların çalışanlarının dahil olduğu 17 emekli sandığı bulunuyor. Bayram ikramiyelerini alamayacak olan sandık emeklileri, bu durumun kendileri için eşitsizliğe yol açtığını belirterek, özel sandık emeklilerinin de kapsama alınmasını istiyor.

Emeklilerin ikramiye tarihi belli oldu

Emekli bayram ikramiyeleri 1500 TL olacak mı?

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Zırt bırt24 Nisan 2021 20:27

  Dua edinde maaş siz kalmayın pamdemiden dünya kasup kavrulurken bir memur ve memur emekliyede zam zam diye inliyorsunuz şükür edin biraz pandemide çalışmayan isiz işçi neyapsın alicalsin cumhurbaşkanı elinden millet vekilinin elinden bakanların maşından memur ve emeklisinin maşindanda isiz işçiye askeri ücretliye vereceksin ozaman bu sıktılar çözülür kimse ne mal götürecek öbür dünyaya ac gözlüler.

 • ASTOR24 Nisan 2021 11:28

  en az 1500 olması lazım .

 • astor24 Nisan 2021 19:42

  emeklie verilen 1500 lira ekmegi 5 lira yapmaz .ama 128 milyar dolar kaybolursa 5 lirada olur onlirada

 • Cello24 Nisan 2021 13:32

  Ekmekte 5tl. Olur...zam zamlar kökten durdurulmalı..

 • Ww24 Nisan 2021 10:11

  Hay sizin vereceginiz bayram ikramiyesine bir aydir haber konusu okdu ya yaziklar olsun sanki atla deve verecekler

 • Ibrahim24 Nisan 2021 09:47

  Umarım verirsiniz çünkü umutsuz vaka

 • Bika24 Nisan 2021 09:17

  2018 yılında 1,5 TL'ye aldığımız simit 2,5 TL oldu. Türkiye ekonomisinin büyüdüğü iddia edilirken yediğimiz simit küçülüyor.