E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıDar bir marjda hisse bazında işlemler öne çıktı---

Dar bir marjda hisse bazında işlemler öne çıktı

Dar bir marjda hisse bazında işlemler öne çıktı
21 Ekim 2021 - 08:17 www.borsagundem.com

İnfo Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende BİST100 endeksinde hafif satıcılı açılış gerçekleşmesi bekleniyor

Türkiye’de korona virüs vaka sayısının bir önceki gün 29.760 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 214 kişi olarak açıklandı.

İngiltere Sağlık Bakanı Javid: ‘’Delta varyantının yeni bir versiyonunu tespit ettik, ülkede yayılıyor." açıklaması yaptı. Bakan, şu an için yeni varyantın daha büyük bir tehlike oluşturduğunu düşünmek için neden olmadığını belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü yoksul ülkeler yeterince aşıya erişemedikleri için Covid salgınının gereğinden bir yıl daha uzun süreceğini söyledi.

ABD Bej Kitap raporunda, ABD ekonomisinin Eylül ve Ekim başında ılımlı seviyede büyüdüğü, ancak bazı bölgelerde büyüme hızının tedarik zincirinde yaşanan kırılmalar, işgücü kıtlığı ve delta varyantı sebebiyse yavaşladığı kaydedildi.

IMF: Çin, ekonomisindeki yavaşlamayı önlemek için politika seçeneklerine sahip.

İngiltere, Yeni Zelanda ile serbest ticaret anlaşması imzaladı.

Cleveland Fed Başkanı Mester, kısa vadeli faiz oranlarında bir artırıma başlamanın çok yakın olmadığına inandığını söyledi.

Fed Yönetim Kurulu üyesi Quarles, Fed'in faiz artırımı hakkında düşünmeye başlamadan önce daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu, erken harekete geçmenin talebi sınırlamak anlamına geleceğini söyledi.

ABD Başkanı Biden'ın danışmanları milyarderlere vergi getirmeyi değerlendiriyor.

PWC Almanya Otomotiv Endüstrisi Lideri Steinberger: Çip krizinde 6 ay içinde toparlanma beklemiyoruz.

Birleşmiş Milletler Çevre Programı, aralarında Çin, ABD ve Rusya'nın da bulunduğu dünyanın en fazla fosil yakıt üreten ülkelerinin 2030'daki üretimlerinin şimdikinden %110 daha fazla olacağını ve bu durumun Paris İklim Anlaşması'ndaki sıfır karbon hedefleriyle örtüşmediğini bildirdi.

Avrupa Parlamentosu, hukukun üstünlüğünü ihlal eden ülkelerin AB fonlarından faydalanmaması için oluşturulan mekanizmayı çalıştırmadığı gerekçesiyle Avrupa Birliği Komisyonuna dava açmak üzere hazırlık yapıyor.

Ne Olacak?

TCMB faiz kararı bugün açıklanacak.

ABD’de İşsizlik Başvuruları açıklanacak.

S&P'nin 2021 takviminde Cuma günü Türkiye ile ilgili değerlendirmesi bulunuyor.

AB Liderler Zirvesi Brüksel'de 21-22 Ekim'de gerçekleşecek.

Borsa İstanbul’un bu sabah hafif satıcılı başlangıç yapmasını bekliyoruz.

BİST100 endeksinde hafif satıcılı açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Küresel piyasalarda risk iştahı bu hafta artmaya devam ederken, ABD'den gelen güçlü bilançolar ve Çin Merkez Bankası’nın likidite enjeksiyonu ve Çin'in açıkladığı kısıtlayıcı düzenlemelerin en kötünün geride kaldığı yönünde algılanıyor. ABD piyasalarında ise hisse senedi borsaları yükselişlerini sürdürüyor. Avrupa tarafında dün Euro Bölgesi'nde, Eylül ayında yıllık enflasyon %3,4'le son 13 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Buna göre, AB'de Ağustos ayında %3,2 olan yıllık enflasyon, Eylülde %3,6'ya yükseldi. Euro Bölgesi'nde de Ağustosta %3 olan yıllık enflasyon, Eylülde %3,4'e ulaştı. Piyasalarda doların zayıflığı ABD tahvil getirilerinde yaşanan artışı telafi ederken, ABD Dolar Endeksi bu hafta gün içinde 93,50'ye gerileyerek 29 Eylül sonrası en düşük seviyeyi gördü.

Yurtiçi piyasalara baktığımızda ise bugün yapılacak PPK toplantısı öncesinde TL denge bulmaya devam ederken, kurdaki oynaklığın sürmesi bekleniyor. Piyasa beklentileri ise 50 - 100 baz puan aralığında bir faiz indirimi yapılması yönünde. Eylül itibarıyla %10 yükseliş yaşayan kurdaki oynaklığın azalması içinse merkezin sıkı duruş sergilemesi gerekiyor. Bu anlamda bu ay faizlerde değişikliğe gidilmemesi ise ilk adım olarak görülebilir. BİST100 endeksi tarafında ise, haftaya 1.409 seviyesinden başlangıç yapılırken dün gün içerisinde dar bir marjda hisse bazında işlemler öne çıktı. Banka sektörü hisselerinde alımlar ön plana çıksa da sanayi sektörü hisselerinde bilanço bazlı hareketlilik dikkat çekti. Geçen hafta 200 g HO’nun geçtiği 1.393 seviyesinin yakınlarından dönen endeks bu hafta 60 g HO’nun geçtiği 1.415 seviyesinin kırılmasıyla yükseliş trendini sürdürdüğünü söyleyebiliriz. Endekste kısa vadede aşağı yönde 1.425-1.415 kuvvetli destek olarak izlenirken, 1.445-1.450 seviyesi kısa vadeli direnç olarak izlemeye devam edeceğiz.
 
VİOP 30 Endeks kontratında hafif satıcılı açılış bekliyoruz.

VİOP 30 Endeks Ekim kontratı, Pazartesi günü 1.534 - 1.549 fiyat aralığında işlem görerek günü 1.546 uzlaşma fiyatından tamamladı. Kontrattaki açık pozisyon sayısı 22.600 azalarak 581.176 adet kontrat olarak gerçekleşti.

VİOP 30 Endeks kontratında 60 dakikalık HO’nın geçtiği 1.533 seviyesinin üzerinde hareket etmemiz kısa vadede yükseliş eğilimini arttırırken, 1.570’in üstüne çıkmamız durumunda ilk aşamada 1.600 seviyesini kısa vadeli hedef haline getirebilir. Aşağı yönde ise kısa vadeli düşüşün devam edebilmesi için 1.530 destek seviyesinin kırılması gerekmektedir. Kısa vadede yukarı yönde 1.557 ve 1.570 seviyesi önemli bir direnç olarak karşımıza çıkarken. Aşağı yönde ise 1.537 ve 1.530 seviyesi önemli bir destek noktası olarak takip edilecektir.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)