E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriÇift Geyik Karaca konkordato ilan etti---

Çift Geyik Karaca konkordato ilan etti

Çift Geyik Karaca konkordato ilan etti
28 Aralık 2018 - 08:59 www.borsagundem.com

Konkordato ilan eden şirketler kervanına Çift Geyik Karaca da katıldı

Türkiye tekstil sektörünün en köklü markalarından biri olan Çift Geyik Karaca için konkordato talep edildi.

Hürriyet'in haberine göre, dava dilekçesinde, şirketin döviz cinsi kredilerinin mali dengeyi bozduğu kaydedildi. Asırlık markanın Türkiye ve Azerbaycan’da toplam 90 mağazası bulunuyor. Türkiye tekstil sektöründe ilk ihracat yapan firma olarak kayıtlara geçen markanın temelleri 1917 yılına dayanıyor.

BORÇ 171 MİLYON TL

Çift Geyik Karaca Giyim AŞ ve Narin Triko Tekstil ile bu iki şirketin sahibi Hasan-Hüseyin-Cüneyt ve Fethi Güneş kardeşler için konkordato talepli dava Bakırköy Asliye Ticaret Mahkemesi’nde açıldı.

Önceki gün açılan davada, yaşanan mali darboğaza ilişkin bir dizi gerekçe sıralandı. Dava dilekçesine göre, döviz cinsinden alınan yüklü krediler, AVM kiralarındaki yükseliş, perakende satışlarındaki gerileme ve bankaların kredi limitlerini kullandırmaması şirketlerin mali yapısını olumsuz etkiledi. Toplamda 171 milyon liralık borcu bulunan şirketler için konkordato kararı verilmesi halinde faaliyetlerin etkin bir biçimde sürdürülebileceği kaydedildi.

İLK İHRACATÇI

Çift Geyik Karaca’nın temeli 1917’de Tema Vakfı’nın Onursal Başkanı Hayrettin Karaca’nın babası Hocazade Halil Efendi tarafından Bandırma’da atıldı. 1959’a gelindiğinde ise Karaca Ömre Sanayi olarak İstanbul’da üretime geçildi. Marka 1961 yılında Türkiye’nin ilk tekstil ihracatçısı olarak kayıtlara girdi. ‘Toprak dede’ olarak da anılan Hayrettin Karaca 1998 yılında markayı, ortağı olduğu Tekfen Holding’e bıraktı. 2005 yılına gelindiğinde ise Güneş Ailesi’ne ait Narin Group bünyesine geçen Çift Geyik Karaca’nın 2’si Azerbaycan’da 90 mağazası bulunuyor. Ünlü marka trikonun yanı sıra erkek ve kadın dış giyime de yöneldi.

‘KÖTÜ NİYET VARSA KABUL EDİLMEYECEK’

24 Aralık tarihi itibariyle konkordato ilan eden firma sayısının 979 olduğunu açıklayan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Bu rakamlar her pazartesi Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayımlanıyor. Bu bilgiler herkese açık. Konkordato ile ilgili Meclisten geçen düzenleme var. Bundan böyle bağımsız denetim kuruluşlarının raporlamaları doğrultusunda konkordato ilan edilebilecek ve eğer alıcıları zarara sokmak gibi bir kötü niyet varsa kesinlikle kabul edilmeyecek” dedi. Bakan Pekcan, NTV’de katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Pekcan, burada yaptığı konuşmada rekabetin sağlanamadığı koşullarda haksız fiyat artışlarına karşı denetimler yaptıklarına işaret ederek, yaklaşık 81 bin ürünü denetlediklerini, bunlarla ilgili 7 bin firmayla yazışma yaptıklarını, bin 800 ürünün etiketinde de hata bulunduğunu belirlediklerini bildirdi. Alo 175 Tüketici Danışma Hattı’na 54 bine yakın şikayet geldiğini aktaran Pekcan, bunun üzerine başlatılan mobil uygulamaya da 6 binin üzerinde şikayet ulaştığını ifade etti. Pekcan, “Bir dengelenmenin sağlandığını görüyoruz. Kontrollerimiz belli mesafe ve ölçüde devam ediyor” dedi.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (13)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Naber28 Aralık 2018 21:41

  Boş verin bu tür haberleri de biran önce suriyeye girelim abi

 • İhlas finans a kayyum28 Aralık 2018 21:29

  Ya şirketleri yönetemiyorlar ya da devleti milleti sömürüyorlar

 • Daşci28 Aralık 2018 20:06

  İyi marka idi. Kaliteli mal üretiyordu. Üzüldüm

 • KILIÇ28 Aralık 2018 19:20

  KURTAR BENİ BABA OYUNUNU İYİ ÖGRENMİŞLER BU OYUNU HIRSIZLAR OYNARDI ŞİMDİ MESLEK OLDU .  HIRSIZ ADAMDAN ÇALMAK İÇİN KAVGA YAPAR GİBİ DAVRANIR DİGER HIRSIZLAR İŞİ BİTİRİR BU İŞE KURTAR BENİ BABA YOLU İLE HIRSIZLIK DENİR.

 • Kilic28 Aralık 2018 20:18

  Herkes senin gibi bilmez, öğret onlara hırsızlığı bak nasıl da yöntemi bilirsin. Bir de hayali, gerçeği inkarı öğret. Döviz , kiralar hiç artmadı, satışlar düşmedi hepsi yalan değil mi yalancı ?

 • ...28 Aralık 2018 17:40

  gelişim ve değişim şart. tek alanda sıkışmıcan öyle.. alternatif işlere dokunucan. desteklıcen...guzel yazılım projelere ortan olucan.destek yapıcan. devır deıştı.

 • omar şerif28 Aralık 2018 16:22

  faiz cok yüksek , banka ile iş çevirmek imkansız bu nedenle şirketler batıyor veya iflasın eşiğinde.

 • Ali Saydam28 Aralık 2018 15:06

  Super olmus. Bagimsiz denetim raporlari cok guvenilir zaten;) Sayin bakan bagimsiz denetlenen bu konkardato eden firmalar zaten UYGUN olarak onceden bagimsiz denetimden geciyordu. Yani bu bagimsiz denetimciler olumlu rapor veriyordu ve konkardatoya dusuyorlardi. Simdi de batmak icin kucaklarina atmaniz iyi olmus. Komedi. Kac tane bagimsiz denetimden gecen sirketin tahvili odenmedi haberiniz varmi? Sanki bagimsiz denetleyenler bagimsizmis... Bagimsiz denetimciler bi denetleseniz sorun kalkar Olumsuz raporlara yazilan Olumlu raporlar yuzunden bu haldeyiz.

 • Migros28 Aralık 2018 15:00

  Bu gidişle konkordato ilan edecek habire kiredi alıyor parekede de sektöründe likitide sıkıntısı mi olur

 • Matrix28 Aralık 2018 11:36

  Ülkeninin sorunlarını görmezden gelenler milyonların sorununa türedi diyenler helal olsun size uçurdunuz memleketi işte gelinen nokta...

 • fatih28 Aralık 2018 12:09

  o kadar akıl varmı ki bu fukaralarda  kardeş ???

 • Auditor28 Aralık 2018 09:43

  Daha çok batan olur :( 

 • metin28 Aralık 2018 09:11

  Son 15 20 yılda yerli yatırımcı çok zarar etti