E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemÇavuşoğlu: 120 saat sonra burada bir tane bile YPG/PKK teröristi kalmayacak---

Çavuşoğlu: 120 saat sonra burada bir tane bile YPG/PKK teröristi kalmayacak

Çavuşoğlu: 120 saat sonra burada bir tane bile YPG/PKK teröristi kalmayacak
20 Ekim 2019 - 11:08 www.borsagundem.com

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Barış Pınarı Harekatı'yla ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, "120 saat sonra burada bir tane bile YPG/PKK teröristi kalmayacak. Sahada her şeyi görüyoruz, gerekeni yaparız."dedi.

Bakan Çavuşoğlu YPG'li teröristlerce yapılan taciz ateşlerinin sebebinin Türkiye'yi kışkırtmak olduğunu açıkladı ve "120 saat sonra burada bir tane bile YPG/PKK teröristi kalmayacak. Sahada her şeyi görüyoruz, gerekeni yaparız."dedi.

İşte Çavuşoğlu'nun açıklamalarının satır başları:

-  Müzakareler yapılırken bile ABD'li yetkililer bir taraftan sahadaki askerleriyle irtibat halindeydi ve çekilmeye hemen başlayacaklarını söylemişlerdi. Bir taraftan bazı çekilmeler olduğunu gözlemliyoruz ama diğer taraftan da bize yönelik tacizin de olduğunu görüyoruz. MSB bunun raporluyor. Bir terör örgütüne güvenilmemesi gerektiğini, biz zaten güvenmiyoruz da ABD'nin güvenmemesi gerektiğini gördük. Onların talimatlarına rağmen bu tacizler oluyor. Yıllarca bunlara müttefik dediler. Terör örgütü bizi kışkırtmak için bazı durumlar oluyor. Buradaki kasıtları ne? Türkiye karşılık versin,anlaşmayı ihlal etsin. Kara propaganda için yapıyorlar.

- Şuanda yaptığımız biliyorsunuz bir duraklama. Duraklama döneminde sahadaki güçlerimiz çekilmiyor, oradalar. İstihbaratımız var. Yerinden bilgi edinmek konusunda bir sıkıntımız yok. Kimse burada, Türkiye'nin gözünden kaçacak beklentisi içine girmesin, yakından takip ediyoruz.

ABD HEYETİYLE GÖRÜŞMEDE NE KONUŞULDU?

- Sayın Cumhurbaşkanımız ve Pence baş başa görüştü. Bu konuda Türkiye'nin hassasiyetlerini,beklentilerini anlattı. Bizde daha önce muhataplarımıza yaptırımlar ile bir yere varılmayacağını, ulusal güvenlik endişelerimizin olduğunu anlattık. Daha sonra heyetler arası görüşmeler gerçekleşti. Burada hazırlanan bazı videolar vardı. Dini azınlıklar, DEAŞ konuşuldu. Diğer taraftan önceden taslağını gönderdiğimiz metin üzerinde mutabakata vardığımız maddeler vardı, müzakere edeceğimiz maddeler vardı. Tabi laf lafı açıyor. Bir çok konu gündeme geldi .Ben burada özellikle Pence'in de Türkiye'nin endişelerini anlayan bir tavır izlediğini düşünüyorum. İçeride karşılıklı bir gerilim olmadı. Sadece metin üzerinde teknik müzakereler gerçekleşti. 

- Tabi, teröristlerin bir an önce çıkması istedi. ABD hemen çıkarabileceklerini söylediler. İlk olarak 48 saat konuşuldu, sonra 120 saatin daha gerçekçi olduğuna karar verdik. Öyle çıkıp Beyaz Saray'ı arama gibi durumlar gerçekleşmedi. Jeffrey gibi heyetteki kişilerin Washington ile olmasa da Suriye'deki heyetleri ile ne kadar sürede çıkarabilecekleri konusunda görüşmeleri oldu. Her iki tarafa da 120 saat makul geldiği için bu uzun bir tartışma meselesi olmadı.

BİR TANE BİLE YPG'Lİ KALMAYACAK, GEREKENİ YAPARIZ

- 120 saatin sonunda burada teröristler tamamen çıkacak, güvenliği bizim askerimize ait olacak. Bu bölgede DEAŞ ile ilgili bir mesele olursa o da bizim sorumluluğumuzda olacak. Bizim görmek istediğimiz şey 120 saat sonra burada bir tane bile YPG/PKK teröristi kalmayacak. Bu YPG/PKK'lıları başka isimlerle burada bırakmaya çalışmasınlar, buradan demek isterim. Sahada her şeyi görüyoruz. Biz gerekeni yaparız. (Milliyet)

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Börü20 Ekim 2019 23:42

    SAYIN BAKANIM SAYGISIZLIK ETMEK İSİTEMEM AMA BİRAZ KALSIN.. ORADAKİ ASKERLERİMİZİN CANI SIKILIR..ASLAN PARÇALARI LEŞ AVLAMAYI SEVİYOR

  • yaa20 Ekim 2019 13:39

    ya sonra ? .. silahları alıp guneye çekilen teror ordusu ne olacak? bunları abd law edecek.. dağıtacak dedik mi toplantıda ? başarı budur hocam... mondrosda" ingilizler buyuk başarı sağladık dedi... nasıl dediler ??  Türk devleti silah ve cephaneyi teslim edecek.. ordu dağıtılacak... askeri kışlalar kapanacak, insan guçlerı evlerıne koylerıne yonlendırılecek.... " biz başarı yaptık dedik ama? şekşe en baştan esad-turkıye anlaşsada, ne rusya nede abd bu yopraklara ne 1 asker gondermesedi..., nede 1 silah gondermesedi.. tran baya kaştı ki, ordu sokmak zorunda kaldık isteklerimiz için.. kii oldu mu ? hala teror grupları silahları ile suriyede...