E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBorsada yatay başlangıç bekleniyor---

Borsada yatay başlangıç bekleniyor

Borsada yatay başlangıç bekleniyor
24 Kasım 2023 - 08:06 borsagundem.com

İnfo Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende Borsa İstanbul’un bu sabah yatay başlangıç yapması bekleniyor

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Enflasyonu düşürmekte kararlıyız zira fiyat istikrarı sürdürülebilir yüksek büyümenin ön koşuludur.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu: Sabiha Gökçen Havalimanı'ndaki 2'nci pist bitti.

İsrail ordusu, Gazze'de Hamas'la varılan ve çatışmalara insani ara verilmesini öngören uzlaşının genel hatlarının nihai olmadığını ve bunlar üzerinde değişiklik yapılabileceğini belirtti.

İsrail Başbakanı Netanyahu, Filistin’li gruplarla yakında yapılacak esir takası kapsamında İsrail’li esirlerin Gazze'den çıkarılacağını umduğunu ancak bu konuda pek çok zorluk olduğunu belirtti.

ECB, Ekim ayı para politikası toplantı tutanakları yayımlandı. Tutanaklar, ECB Yönetim Konseyi üyelerinin ekonomik büyüme konusunda daha endişeli olduğunu ortaya koydu.

Japonya’da Ekim ayında, çekirdek TÜFE geçen yılın aynı ayına göre %2,9 artarak beklentilerin altında geldi.

Ne olacak?

•ABD’de piyasalar yarım gün kapalı olacak.
•Yurt içinde Kapasite Kullanım Oranı, İmalat Güven Endeksi ve Turizm İstatistikleri açıklanacak.
•Almanya’da 3Ç23 GSYH verileri açıklanacak.
•ABD’de PMI verileri takip edilecek.
•ECB Başkanı Lagarde’nin konuşma yapması bekleniyor.
•OPEC+ toplantısı 30 Kasım’da gerçekleşecek.

Borsa İstanbul’un bu sabah yatay açılış yapmasını bekliyoruz

BİST100 endeksinde yatay başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz. BİST100 endeksi, geçtiğimiz işlem gününü gün sonunda satışların hızlanması ile negatif tamamladı. Puansal bazda geçtiğimiz gün endekse en çok katkı yapan paylar, AKBNK, YKBNK, MGROS, GARAN, AFES olurken, endeksi negatif etkileyen paylar TUPRS, EREGL, KCHOL, SISE ve FROTO oldu. VİOP akşam seansının normal seans kapanışının yaklaşık 12,50 puan aşağısında günü tamamlaması ve Asya piyasalarındaki hafif olumlu seyirle BİST100 endeksinin güne yatay başlangıç yapmasını bekliyoruz.

TCMB, Kasım ayına ilişkin politika faizi kararını açıkladı. Merkez Bankası, 250 baz puan beklentilerin üstünde sürpriz bir kararla politika faizini 500 baz puan faiz artırdı. Politika faizi %40’a yükselmiş oldu. Seçim sonrasında TCMB yönetimi değişmesinden bu yana politika faizi 3.150 baz puan artırıldı. Merkez Bankası, yayımladığı karar metninde dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılık düzeyine önemli ölçüde yaklaşıldığını değerlendirdi. Politika faizinin yükselmesiyle otomatik olarak kredi kartları maliyetlerinin yükselmesi durumu, karar sonrası uygulanan faizlere ilişkin düzenleme ile sınırlandı. TCMB, ‘’Kredi kartı azami faiz oranları ve üye iş yeri azami komisyon oranlarında Aralık ayında değişiklik olmayacağını’’ açıkladı. Reeskont kredilerinin politika faizi yükseldikçe yukarı gitmesi durumu da yeni düzenleme ile sınırlandı. TCMB, ‘’ İhracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredilerinde toplam faiz maliyetine üst sınır’’ getirdi.

Günün önemli şirket haberleri 24/11/2023

 

Petrolde üretim belirsizliği sonrası düşüş sürüyor

 

Asya borsaları Japonya verileri sonrası karışık seyir etti

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)