E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBorsada alıcılı açılış bekleniyor---

Borsada alıcılı açılış bekleniyor

Borsada alıcılı açılış bekleniyor
11 Mayıs 2022 - 08:35 www.borsagundem.com

İnfo Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende Borsa İstanbul’un bu sabah alıcılı başlangıç yapması bekleniyor.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada pandemi sürecinde saat 00.00'da sona erecek şekilde belirlenen müzik yayın saatinin 01.00'e kadar uzatıldığı belirtildi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev: Türkiye Kazakistan için çok önemli stratejik ortaktır. Türkiye'deki Görüşmelerde değeri yaklaşık 1 milyar dolar olacak ticari evraka imza atılacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, konut sektöründe devreye aldıkları uygulamalar üzerinden fırsatçılık yapmaya ve vatandaşları mağdur etmeye kalkışanlar hakkında ilgili her adımı atacaklarını belirtti.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Ghebreyesus, 50 ülkede Covid - 19 vakalarının artış eğiliminde olduğuna dikkat çekti ve "Artan vakalar, Covid - 19'un istikrarsızlığını gösteriyor" açıklamasında bulundu.

ABD Bakanı Joe Biden, enflasyonu çok ciddiye aldığını ve iç politikada önceliği olduğunu bildirdi. Fed’in enflasyonla mücadeledeki rolüne atıfta bulunan Biden, “Fed enflasyonu kontrol etmek için işini yapacaktır.” dedi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev: Türkiye Kazakistan için çok önemli stratejik ortaktır. Türkiye'deki Görüşmelerde değeri yaklaşık 1 milyar dolar olacak ticari evraka imza atılacak.

ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Greenfiel, Türkiye'ye Suriyeli mültecilere ev sahipliği konusundaki cömertliği, Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne desteği ile Ukrayna halkına yardımları nedeniyle teşekkür etti.

ECB Yönetim Konseyi Üyesi Nagel gelecek ay açıklanacak projeksiyonların enflasyonda yükselişe işaret etmesi durumunda faizlerin Temmuz'dan itibaren artırılması gerektiğini söyledi.

ABD Hazine Bakanı Yellen, Covid - 19 salgını nedeniyle küresel büyümede devam eden oynaklık ve eşitsizlik potansiyeli olduğunu, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısının ise ekonomik belirsizliği daha da artırdığını ifade etti.

Nisan ayında Çin'de enflasyon beklentileri aştı.

Elon Musk, Trump'ın Twitter yasağını kaldıracağını duyurdu.

Ukrayna'ya 40 milyar dolarlık yardım paketi ABD Temsilciler Meclisi'nden geçti.

Benzine 79 kuruş zam geldi.

Ne Olacak?

• Yurt içinde önemli bir veri akışı bulunmazken, Almanya ve ABD’de TÜFE verisi açıklanacak.
• AB - Japonya Zirvesi, 12 Mayıs'ta Tokyo'da yapılacak.
Borsa İstanbul’un bu sabah alıcılı açılış yapmasını bekliyoruz.

BİST100 endeksinde alıcılı başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz

Piyasalarda gözler bugün açıklanacak ABD enflasyon verisine çevrildi. Geçtiğimiz ay son 40 yılın en yüksek verisi olarak açıklanan ABD enflasyon verisinde beklentiler, yıllık bazda enflasyonun %8,1’e gerileyeceği yönünde. Enflasyon kaynaklı gelişmelerden dolayı Fed sıkılaştırma adımlarını hızlandırıp, bilanço küçültmeye 1 Haziran’da başlayacağını açıklamıştı.
BİST100 endeksi de geçtiğimiz gün küresel küresel piyasalara paralel pozitif olarak günü tamamladı. Bilanço dönemi ile birlikte ile birlikte hisse bazlı hareketlerin ön planda olduğu endekste, enflasyonun risksiz getiriler karşısında yetersiz kalması ile Borsa’ya olan ilginin hızlanması sonrasında endekste yükselişler dün de devam etti.
Dolar / TL, 20 Aralık'tan bu yana ki en yüksek seviyesini görerek 15,34'ü test etti. Fed'in sıkılaştırma adımlarını daha agresif yapacağı algısı sonrasında önce 100 seviyesinin üstünde tutunan sonrasında ise 20 yıl sonra gördüğü en yüksek seviyeyi gören dolar endeksi ile birlikte, gelişmekte olan ülkelerin para birimleri değer kaybetti.

12 göstergesi 'AL' veren hisseler

 

Günün önemli şirket haberleri 11/05/2022

 

Petrolde Çin etkisi: Yükselişe geçti

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)