E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBorsa İstanbul’da yükseliş eğilimi devam edebilir mi?---

Borsa İstanbul’da yükseliş eğilimi devam edebilir mi?

Borsa İstanbul’da yükseliş eğilimi devam edebilir mi?
01 Temmuz 2020 - 09:20 www.borsagundem.com

A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından hazırlanan günlük bültende endeks için iyimser beklentide global piyasaların zayıf görünümün temkinli olmayı gerektirdiği belirtiliyor.

Yurtiçi piyasalarda dün 583 puanlık alıcılı açılış sonrasında gelen alımların etkisi ile 116.970 seviyesine kadar hareket izlendi. Gün içinde en düşük ise 116,146 seviyesi görüldü. Günlük kapanışı ise 116.525 seviyesinden %0,529 yukarıda gerçekleşti. İşlem hacmi ise 23,3 milyar TL olarak gerçekleşti. Endeksi sanayi ve diğer alt sektör grupları desteklerken, Bankacılık negatif etkiledi. Diğer yandan SPK, dün piyasa kapanışı sonrasında BIST30 şirketleri için açığa satış yasağını kaldırdığını açıkladı. Bu önemli bir gelişme olarak değerlendirilirken, gelen bu haber detayının fiyatlamalarda etkili olması beklenebilir. Dolar/TL kurunda ise 6,85 üzerindeki yatay seyir devam ediyor. Bu seviyenin altındaki kalıcılığı düşüşlerin gelmesi adına önem arz ediyor. Bugün seans başında yurtiçinde imalat PMI verisi takip edilecek. Ayrıca içeride salgınla ilgili gelişmelerin yanı sıra siyaset kanadında S-400 ve diğer haber akışlarına karşı dikkat etmekte fayda var. Endeks için beklenen iyimser harekette ise global piyasaların zayıf görünümüne karşı temkinli olmak gerekebilir.

Global piyasalarda ise dün pozitif bir hava vardı. Salgınla ilgili gelişmelere bağlı olarak endeksler cephesinde hareketlilik izlenirken, yatırımcıların bir kesiminin de güvenli liman kaçışlarını da sürdürdükleri dikkat çekiyor. Bu sabah Asya piyasalarında Hong Kong hariç pozitif bir hava var. Hong Kong bugün resmi tatil nedeniyle kapalı. Vadeliler cephesi ise bu durumun aksine negatif seyrediyor.
Ons altında ise 1784$ seviyesi takip edilmekte ve vadeli ons altın kontratında ise 1802$ seviyesi test edilmiş durumda. Bu seviyenin görülmüş olması spot ons altın fiyatlamaları açısından kritik. Petrol fiyatlarında ise bu sabah stokların azalması ile pozitif bir hava var.

Dün akşam API özel haftalık verilere göre petrol stokları uzun bir aradan sonra ilk kez 8,2 milyon varil geriledi. Bugün TSİ 17:30’da ise DOE haftalık ham petrol stokları takip edilecek. Akşam 21:00’de ise
Fed’in toplantı tutanakları piyasaların takibinde olacak.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)