E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemBlinken'dan Rusya'ya sert Ukrayna uyarısı---

Blinken'dan Rusya'ya sert Ukrayna uyarısı

Blinken'dan Rusya'ya sert Ukrayna uyarısı
11 Nisan 2021 - 18:37 www.borsagundem.com

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı "saldırgan ya da pervasız" bir şekilde hareket etmesi halinde bunun bedeli ve sonucu olacağı uyarısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, NBC televizyonunda Chuck Todd'un sunduğu "Meet the Press" programına konuk olarak, Rusya ile Ukrayna arasındaki gerginliğe ilişkin açıklamalarda bulundu.

Rusya'nın Ukrayna sınırına asker yığması nedeniyle "gerçek endişeleri" olduğunun altını çizen Blinken, "Ukrayna sınırında, Rusya'nın ilk işgal yaptığı zaman olan 2014'ten bu yana görülen en fazla asker yığınağı var. Bu nedenle de Avrupa'daki ortaklarımız ve müttefiklerimizle yakın temas ve iş birliği halindeyiz." dedi. Blinken, "Başkan Joe Biden bu konuda net. Rusya, pervasız ya da saldırgan bir şekilde hareket ederse bunun bedeli ve sonucu olur." ifadesini kullandı.

Kovid-19'un yayılmasından Çin'i sorumlu tuttu

Korona virüs (Kovid-19) salgınının yayılmasından Çin'i sorumlu tutan Blinken, şunları kaydetti:

"Kovid-19'un ilk zamanlarında Çin'in yapması gerekeni yapmadığını düşünüyorum. Uluslararası uzmanlara doğru zamanda erişim tanımalı, bilgiyi paylaşmalı ve gerçek bir şeffaflık ortaya koymalıydı. Çin yapması gerekeni yapamadığı için virüs çok kolay çığırından çıktı. Başka türlü davransalardı sonuç bu kadar kötü olmayabilirdi."

Ukrayna-Rusya sınırında gerginlik

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, 30 Mart'ta Mecliste yaptığı konuşmada, Rusya'nın tatbikat bahanesiyle Ukrayna sınırları yakınlarına asker sevkiyatı yaptığını belirtmişti.

Donbas bölgesindeki krizin çözümüne ilişkin Rusya, Ukrayna ile Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatından (AGİT) oluşan Üçlü Temas Grubu, 27 Temmuz 2020'den itibaren kapsamlı ateşkes kararı almıştı.

Bölgede sözde bağımsızlığını ilan eden Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Kiev yönetimi arasında 2014'ten bu yana süren çatışmalarda, 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

İstanbul'da kaç kişi korona aşısı oldu?

 

Çinli yetkiliden aşı itirafı

 

Türkiye ve Ukrayna'dan ortak bildiri

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Küçük Yatırımcı11 Nisan 2021 19:06

    Herkes bir tehdit havasında bizi kim ne yapacak bakalım bu ülkeyi yönetmek çok zorlaştı artık C.B. eğer gerçekten istikrarlı büyüme istiyor ise tüm ülkelere silah satmak zorunda ya da ekonomimiz kötüye gidecekse direk suriyeye tekrardan girmemiz gerek çatırtı patlamalı herkes bizi tehdit ediyor ama 2016 dan beri giden kötü ekonomiyi kabul edemiyorlar. İmar Barışı tekrar gündeme gelmeli, silah satışları başlamalı, borsada devlet hisselerine ralli yaptırılmalı cezayı her koşulda yerli yatırımcıya keserseniz 2023 seçimine kadar bile devam edemez halde oluruz. 

  • ŞAZİMENT KILTIR11 Nisan 2021 21:04

    Bir dünya lideri olan chp lideri sayın kılıçtaroğlu olsa bizi bu krizden dahat kurtarır idi.2022 de dostumuz ve canım müttefiğimiz hdp ile iktidarız.