E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemBlinken: Putin savaştan ders almıyor---

Blinken: Putin savaştan ders almıyor

Blinken: Putin savaştan ders almıyor
05 Şubat 2023 - 13:31 www.borsagundem.com

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Rusya lideri Putin'in Ukrayna ile ilgili gerçekleri anlamaktan uzak olduğunu söyledi

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in “Ukrayna'nın bağımsızlığından ve egemenliğinden vazgeçmeyeceği ve uluslararası toplumun da onu terk etmeyeceği gerçeğini henüz anlamamış olmasından” duyduğu endişeyi dile getirdi.

Blinken, cuma günü bir ABD haber kanalına verdiği röportajda, Rusya Devlet Başkanı Putin'in aslında saldırganlığı ikiye katlamayı, askerleri seferber etmeyi ve nükleer silah söylemiyle toprakları ilhak etmeyi seçtiğini söyledi. Blinken, “Tabii ki bu çok endişe verici. Çünkü en azından geçen Eylül ayından bu yana şunu gördük ki Putin, Ukrayna deneyiminden ders çıkarmadı. Ukraynalıların kimliğini ve bağımsızlığını sileceği ve onları Rusya'nın iradesine tabi kılacağı fikri başarısız oldu ve başarısız olmaya devam edecek. Bence Putin’in yaşananlardan ders çıkarmaması maalesef bunun bir süre daha devam edeceğinin kanıtı” dedi.

Başkan Putin'in iddia ettiği gibi Ukrayna'daki çatışmanın ABD ile Rusya arasında bir çatışma olmadığını ifade eden Blinken, “Bu söylem doğru değil ama Putin böyle olmasını ya da en azından görünmesini istiyor. Çünkü halkına yaptıklarını haklı çıkarabilmesi gerekiyor. Bu meseleyi amaçlarına hizmet etmesi için ABD, Batı ve NATO ile bir çatışma olarak sunmak Putin'in çıkarınadır. Ancak bu esas olarak onun Ukrayna'ya yönelik saldırganlığıyla ilgili. Ukrayna’nın egemenliğini ve bağımsızlığını ortadan kaldırma, onu Rusya'ya entegre etme çabaları Putin’in zaten kabul ettiği ve başarısız olduğu şeydir” şeklinde konuştu.

Blinken, Putin'in artık olanları bir şekilde haklı çıkarması ve ona göre çemberi genişleterek ve bu konuyu daha büyük bir şey haline getirerek Rusların onun emirleri doğrultusunda yaptığı korkunç fedakarlıkları haklı çıkarması gerektiğini söyledi.

Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile görüştü

 

Blinken açıkladı: ABD Ukrayna'ya Patriot gönderiyor

 

Blinken: Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşimlere karşı çıkacağız

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Harun05 Şubat 2023 15:42

    Ruslar II. Dünya savaşında Almanya'ya karşı nasıl üstün geldi? Ruslar kolay kolay savaşı bırakmazlar. ABD bunu anlayamıyor. Ruslar'ın savaşı bırakacaklarını düşünüdüler, Ruslar bırakmayınca olayın içine daha fazla çekildiler. Artık savaş yavaş yavaş ABD'yi özellikle ekonomik anlamda zorlamaya başladı. Bir de Ukrayna'ya tam desteklerini açıkladıkları için sürekli daha yeni silah sistemleri göndermek zorunda kalıyorlar. Bu da Rusya'nın Nikleer tehdidini daha gerçekçi kılmaya başlıyor. Blinken, Ruslar savaştan ders almıyor derken, yeter artık bizi de savaşın içine çekiyorsunuz, biz başta böyle planlamamıştık demek istiyor.