E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemBilim kurulu üyesinden sömestra dair uyarı---

Bilim kurulu üyesinden sömestra dair uyarı

Bilim kurulu üyesinden sömestra dair uyarı
23 Ocak 2021 - 09:56 www.borsagundem.com

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, sömestr tatili süresinde şehirler arasında insan hareketliliği olması halinde Kurban Bayramı'nda olduğu gibi yeni bir dalgaya neden olunacağını belirterek, "Evde kalmaya devam etmek lazım” dedi

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Özlü, dün başlayan, üç haftalık sömestr tatiliyle ilgili açıklamalarda bulundu. Sömestir tatili süresinde şehirler arasında insan hareketliliği olması halinde Kurban Bayramı'nda olduğu gibi yeni bir dalgaya neden olunacağını ifade eden Prof. Dr. Özlü, “Özellikle, tatil döneminde öğrenciler online eğitime devam ettiler. Dolayısıyla yoruldular, tatilde insan hareketliliği artma riski var. O bakımdan bu tatili evde geçirmek lazım. Doğrusu o. Kendi hane halkınızla evde keyifli vakit geçirmenin yolunu bulmak lazım. Yoksa tatil oldu diye bulunduğu kentten başka yerlere hareket etmek veya başka kişilerle bir araya gelmek, yakın da olsa eş, dost, akraba da olsa güvenli değil" dedi.

"DİKKAT ETMEZSEK AYNI SONUÇLA KARŞILAŞABİLİRİZ"
Tek güvenli oaln yerin evler olduğunu belirten Özlü, "Evet yorulduk, bunaldık ama amacımız şu; salgını durdurup, hiç olmazsa yazın rahat bir nefes alıp, yaz tatiline rahat girebilmek. Eğer şimdi buna uymazsak, bu okul tatili süresinde şehirler arasında insan hareketliliği olursa, aynen Kurban Bayramı’nda olduğu gibi, bir dalgaya neden olabilir. Nasıl ki Kurban Bayramı’nda yaşanan insan hareketliliği, onu takip eden 1-2 ay içerisinde ciddi bir vaka artışıyla sonuçlandı, bu tatilde de buna dikkat etmezsek, aynı sonuçla karşılaşabiliriz. Dolayısıyla bu süreç uzayabilir” diye konuştu.

‘VAKA SAYILARIMIZ YÜKSEK VE BULAŞMA DEVAM EDİYOR’
Tedbirler alındığı için vaka sayılarının azaldığını belirten Prof. Dr. Özlü, “Bir an önce bu pandemiden kurtulmamız için herkesin dikkatli olması lazım. Tatil hakkımız, evet yorulduk, biz de bir an önce normale dönmek istiyoruz. Hepimizin arzusu o ama, daha o kararlı döneme gelmedik. Vaka sayılarımız yüksek ve bulaşma devam ediyor. Özellikle dünyaya baktığımızda dünyada salgın azalmıyor, artıyor. Amerika’da, Rusya’da, Hindistan’da, Brezilya’da, Avrupa’da alınan tedbirlere, yasaklara, kısıtlamalara rağmen artıyor. Özellikle varyant virüsle ilgili sıkıntılar çok fazla ve endişeler var. Biz iyi bir noktaya doğru gidiyoruz ama henüz güvenli noktada değiliz. Tedbirleri aldığımız için vaka sayıları azalıyor. Tedbirlerden vazgeçersek, eskiye dönersek, yine aynı şekilde aynı şeyi yaşayabiliriz. Onun için, biraz daha sabredeceğiz. Yaza rahat edeceğimizi düşünüyorum ama birkaç ay daha sabırlı olmamız lazım” ifadelerini kullandı.

Sergen Yalçın Beşiktaş'ta eski yıldızları parlatıyor

Orhan Miroğlu: Biden Kürtmüş

Rusya kıyamet günü silahını taşıyacak denizaltı yaptı

Onyekuru İstanbul’a geldi

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • hadi lann23 Ocak 2021 20:30

    zaten geçim derdimiz yok hepimiz barlara diskolara akıcaz bes yildoz otellerde tatil yapıcaz

  • Beni korkutma gözüm23 Ocak 2021 20:25

    Bu adam felaket tellalı hep olumsuz kötü habet veriyor, önce psikoloji lazım işte bu adam bizim psikolojimizi bozuyor, biz her gerçeği duysak nolur ölüm var hergün birisi bize ölüm var vs dese elbette bu çok kötü etkiler ama biz ölümü bildiğimiz halde sık sık aklımıza gelmediği için hayatımıza devam edebiliyoruz

  • Zovit23 Ocak 2021 11:38

    Hafta sonu yasakları çok iyi oldu buradan hareket ile diyebiliriz ki virüs hafta içi değil hafta sonu bulaşmakda bu kafaları alkışlıyorum,isminide covid değil ctesi bulaşanı cumit,pazar bulaşanı ise povit olarak değiştiriyorum abi mutasyona uğradıkda ondan.