E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemBiden, Suudilere silah satmayacak---

Biden, Suudilere silah satmayacak

Biden, Suudilere silah satmayacak
27 Şubat 2021 - 13:29 www.borsagundem.com

Yeni başkan Biden, Trump’ın büyük bir şovla imzaladığı Suudi Arabistan ile silah anlaşmalarını iptal etmeye hazırlanıyor

ABD Başkanı Joe Biden'ın, Suudi Arabistan'a silah satış anlaşmalarını "insan hakları ihlallerine ilişkin kaygılar" nedeniyle iptal etmeyi değerlendirdiği öne sürüldü. Reuters'ın Beyaz Saray'dan 4 yakın kaynağa dayandırdığı haberine göre, Yemen'deki sivil ölümlerden dolayı yarım milyar dolarlık silah anlaşmasını askıya alan Washington, Riyad ile ileride yapılacak ticareti de savunma silahlarıyla sınırlandırmayı planlıyor. 20 Ocak'ta göreve gelen ABD Başkanı Biden, ülkesinin en yakın müttefiki olan ancak insan hakları ihlali konusunda da en çok tartışılan Suudi Arabistan ile ilişkileri yeniden yapılandırma çabasında.

Biden bu doğrultuda, Suudi Arabistan'ın Yemen'e yönelik askeri saldırılarına ve ilgili silah satışlarına desteği keseceklerini duyurmuştu. Bu açıklamayı hatırlatan Dışişleri Bakanlığından bir yetkili, Suudi Arabistan'ın toprak bütünlüğünü ve halkını koruması için gerekli olan yardımı yaparken, diğer yandan da Yemen'deki savaşı sonlandırmaya odaklandıklarını ifade etti.

Dünya genelinde silah satışları 361 milyar dolarla yüzde 8.5 arttı, ABD listede zirvede. 2018'de, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülen Cemal Kaşıkçı'nın cinayetine ilişkin raporun açıklanmasının, Biden ile Kral Selman arasındaki görüşmenin sonrasına ertelenmesi de "Beyaz Saray'ın dengeyi koruma çabası" olarak yorumlanmıştı.

THAAD yada Patriot balistik füze savunma sistemlerinin satışına izin vereceği söylenen Washington'ın bazı anlaşmaları iptal etmesi durumunda, Donald Trump döneminde onaylanan hassas güdümlü mühimmat satışı yapılamayacak.

Trump, seçimi kaybetmesine rağmen görevinin bitimine bir kaç hafta kala, Suud savaş uçaklarında kullanılmak üzere, 290 milyon dolar değerinde 3 bin adet "GBU-39 SDB I" tipi küçük ölçekli füze mühimmatının satışına onay vermişti. Bir önceki yönetim ayrıca, 480 milyon dolar değerindeki 7 bin adet Raytheon Paveway Lazer Güdüm Kiti için de Riyad ile anlaşma imzalamıştı.

Gözden geçirilen silah lisanları arasında, ABD'nin diğer bir müttefiki Birleşik Arap Emirlikleri ile varılan 23 milyar dolarlık anlaşma da bulunuyor. Trump, görevinin son günlerinde Abu Dabi yönetimine 50 adet F-35 tipi savaş uçağı ile 18 Silahlı İnsansız Hava Aracı'nın satışını onaylamıştı.

Prens Selman'ın yaptırım dışı tutulması basını öfkelendirdi

Pelosi'den Biden'a çağrı: Kaşıkçı cinayetinin faillerine hesap sorulsun

BM raportöründen ABD'ye Prens Selman'a yaptırım çağrısı

Sürgündeki Suudi Arabistanlılar Kaşıkçı raporunu beğendi

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • oktaydoğaner28 Şubat 2021 12:22

  suudilere ve verdiğiniz silah 100 yıl yeter şeytan tası tarağı toplayıp kendisinden çok çok daha iyi iblislik yaptıkları için görevini sonlandırarak amerikadan uzun yıllar önce ayrılmıştır.

 • ZEKERİYE ZİRVETAKI28 Şubat 2021 11:43

  Bunlar tam sahtekar ve yalancılar.abd diye bir devlet yoktur.abd nin patronları mason yahudileri bunlar ne derler ise o olmaktadır.gayet normal.umarım islam dünyasına ders olur da bir birlerine destek olup, bunlara asla ve asl muhtaç olmazlar.onlar paralarının %5 ini Türkiye deki bankalara yatırsınlar biz onların tüm ihtiyaçlarını yaparız.tabi RTE ve BAÇELİ iktidarden gider ise bu projeler asla olmaz.

 • ALİTAŞ27 Şubat 2021 16:30

  Verin lan borcunuzu o zaman 1.5 tirilyon dolar parayı zorla aldınız suuudi salozlarından Embesil biri ne diyor bak king sizi biz koruyoruz bunun bedeli var falan saçmalıyordu hani yerim sizin hukukunuzu

 • Uyan27 Şubat 2021 15:36

  Terörden beslenen bir devletin aldığı karar ne kadar adaletli olabilir....israil sudiarabistan ermenistan hapsi katıl olmasına rağmen abd kapı gibi arkasında duruyor..neden peki ..para kaynakları bunlar

 • Kaçan Grup27 Şubat 2021 14:37

  başka yerden alırlar, parayı veren düdüğü çalar

 • Yorum27 Şubat 2021 14:00

  Ypg ye silah veriyorsun ama