E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemBiden ilk adımı attı: O ülkeye yaptırımlar kararı---

Biden ilk adımı attı: O ülkeye yaptırımlar kararı

Biden ilk adımı attı: O ülkeye yaptırımlar kararı
22 Temmuz 2021 - 21:31 www.borsagundem.com

ABD'den Küba Savunma Bakanı ve özel kuvvetler birimine yaptırım

ABD yönetimi, Küba'da hükümet karşıtı gösterilere katılan protestoculara yönelik baskıları nedeniyle Küba Savunma Bakanı Alvaro Lopez Miera ile Küba İçişleri Bakanlığına bağlı özel kuvvetler birimini yaptırım listesine aldı.

Söz konusu yaptırımla Biden yönetimi, Küba hükümetine karşı ilk adımı attı.

ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada, Küba'da 11 Temmuz'da başlayan demokrasi yanlısı, barışçıl protestoları bastırdıkları gerekçesiyle Küba Savunma Bakanı Alvaro Lopez Miera ile İçişleri Bakanlığına bağlı özel kuvvetler biriminin yaptırım listesine eklendiği kaydedildi.

Hazine Bakanı Janet Yellen, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Küba halkının temel ve evrensel hakları için hükümeti protesto ettiğini belirtti.

Yellen, "Hazine, Küba halkını demokrasi ve Küba rejiminden kurtulma arayışında desteklemek için bugün uygulananlar da dahil olmak üzere Küba ile ilgili yaptırımlarını uygulamaya devam edecek." ifadesini kullandı. ​​​​​​​

Küba'da hükümet karşıtı gösteriler

Küba'da binlerce kişi düzenledikleri gösterilerde, ülkede kötüleşen ekonomik şartları protesto edip hükümetten özgürlük istemişti.

Göstericiler, "kahrolsun diktatörlük" ve "özgürlük istiyoruz" şeklinde sloganlar atmış, sosyal medyada ise bazı bölgelerde yağma olaylarının meydana geldiği görüntüler paylaşılmıştı.

Kötüye giden ekonomi, gıda ve ilaç kıtlığıyla yükselen fiyatlardan hükümeti sorumlu tutan göstericiler, yetkilileri yeni tip korona virüs (Kovid-19) krizini yönetememekle suçlamıştı.

Küba Devlet Başkanı Diaz-Canel ise Küba televizyonu ve ulusal radyodan halka seslenerek "Vatanımızın egemenliğini teslim etmeyeceğiz, tüm devrimcileri, devrimi her yerde savunması için sokaklara çıkmaya çağırıyoruz." ifadesini kullanmıştı.

Diaz-Canel, 12 Temmuz'da düzenlediği basın toplantısında, Küba halkının mutsuzluğunun başlıca sebebinin ABD yaptırımları olduğunu belirterek, ülkede meydana gelen gösterileri "vandalizm" olarak nitelendirmişti.

BM'den ABD'ye Küba çağrısı: Ambargoyu kaldır

 

Küba, ABD yaptırımlarının yol açtığı zararı açıkladı

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • gerici ve yobaz yurttaş22 Temmuz 2021 23:22

    yaptırım kararı doğrudur.sayın biden tüm dünyaya demokrasi getirmek için çırpınıyor.bunu görüp takdir etmek lazım.sayın biden ve yiğit amerikan halkı türkiyeye de demokrasi getirmek için sayın kılıçdaroğluna boşuna destek olmuyor.şimdi şimdi anlıyorum.benim gibi gerici ve yobaz yurttaşların bunu anlaması çok zor.sayın kılıçdaroğlu gibi ilerici ,laikci  ve devrimci  yiğit yurttaşlar sayın bidenı ve emperyalist amerikanın iyi niyetli ve dost yaklaşımlarını anlayabilir.gerici ve yobazlar anlayamaz.kahrolsun faşizm.

  • Bir yorum23 Temmuz 2021 16:29

    Herkes biliyor zaten!  Zorlama kendini.  Yalandarı bilmeyen var mı?  Bu yalandar yalaka ve avaneleri hep devlet başkanı ve otoritesi ile uğraşır!  Ne pahasına olursa olsun!   Bu zombinin ne Rum a ne  Yunan a ne Amerika ya ne pkk ya tek sözü olmaz.    Misyonu böyle çünkü