E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıAşı haberleri risk iştahında toparlanmaları destekliyor---

Aşı haberleri risk iştahında toparlanmaları destekliyor

Aşı haberleri risk iştahında toparlanmaları destekliyor
12 Ağustos 2020 - 09:15 www.borsagundem.com

A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından hazırlanan günlük bültende aşı haberleri sonrasında artan risk iştahının yanında diğer risklerin fiyatlamalar üzerinde etkisine dikkat çekiliyor

Global Piyasalarda Aşı Haberlerinin Risk İştahında Toparlanmaları Kısmen Desteklediği Görülüyor…

Global Piyasalarda virüs pandemisine yönelik aşı haberleri sonrasında artan risk iştahı ile birlikte birçok ana endeks tarafında değer kazanımlarının yaşandığı görülse de yerel ve siyasi risklere yönelik gelişmelerin fiyatlamalar üzerinde etkili olmaya devam ettiği izlendi. ABD’de ana endeksler içerisinde Dow Jones endeksi % 0,38, S&P 500 endeksi % 0,79 ve Nasdaq endeksi % 1,69 düşüş ile günü tamamladı. ABD tarafında teşviklere dair belirsizliklerin devam etmesi ve ABD ile Çin arasında devam eden siyasi gerilim fiyatlamalar üzerinde baskı unsuru olduğu görülüyor. Avrupa tarafından ise
İngiltere FTSE 100 endeksi % 0,31, Almanya DAX 30 endeksi % 0,10 ve Fransa CAC 40 endeksi % 0,41 değer kazanımı ile günü tamamladı.

Global piyasalarda artan risk iştahının ons altın fiyatlamalarını baskıladığı izlenirken, kıymetli metalin dün 1901-2030 $ bölgesi aralığında hareket ettiği ve günü 1911 $ seviyeleri civarında tamamladığı görüldü. Yeni işlem gününde ons altın fiyatlamaları üzerinde baskının devam ettiği izlenirken, gün içerisinde risk iştahının eğilimi fiyatlamalar açısından yakından takip edilecek.

ABD’de özel sektör tarafından açıklanan Haftalık Ham Petrol Stokları verisinde 4,4 milyon varil azalış kaydedildi. Açıklanan verinin petrol fiyatlamaları üzerinde kısmi olumlu yansımaları görülse de gün içerisinde yaşanan gelişmeler ile birlikte Brent Petrolün 44,64-45,99 dolar bölgesi aralığında hareket ettiği ve günü 44,82 dolar seviyeleri civarında tamamladığı görüldü. Bugün, ABD’de açıklanacak olan resmi Ham Petrol Stokları veri seti takip edilecek.

Yurtiçinde BİST-100 endeksi günü % 3,21 değer kazancıyla günü 1.110,05 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 25 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi % 6,48 holding endeksi % 2,95 değer kazandığı görüldü. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran % 9,37 ile ulaştırma, tek düşüş gösteren ise % 1,83 ile madencilik olduğu görülüyor.

Yurtiçinde atılan adımların etkisinin TL fiyatlamaları üzerine olumlu yansımaları ile birlikte Dolar/TL kurunun dün fiyatlamalarda 7,2010-7,3499 TL bölgesi aralığında hareket ettiği ve günü 7,2278 TL seviyeleri civarında tamamladığı görüldü.

Manşette Öne Çıkanlar

TCMB yayınladığı Türk Lirası Likidite Yönetimine İlişkin Basın Duyurusu’nda Likidite yönetimi çerçevesinde 12 Ağustos 2020 tarihinden geçerli olmak üzere piyasa yapıcı bankalara Açık Piyasa İşlemleri çerçevesinde tanınan likidite imkân limitleri sıfırlandığını açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, korona virüs karşı geliştirilen ilk aşının tescil edildiğini açıkladı. Rusya böylece, korona virüs aşısını tescilleyen ilk ülke oldu. (Kaynak: sputniknews)

Yunanistan, sondaj kriziyle ilgili AB'yi acil olarak toplantıya çağırdı haberi basında yer aldı. (Kaynak: Euronews)

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz Eylül ayında faydalı görmediğini belirterek reddettiği sermaye kazançlarına yönelik vergiyi düşürme hamlesini ciddi şekilde değerlendirdiğini bildirildi. (Kaynak:
Bloomberght)

Benzinin litre fiyatına 23 kuruş zam geldi.( Kaynak: Anadolu Ajansı)

Almanya’da açıklanan ZEW Ekonomik Güven Endeksi Ağustos ayında piyasa beklentisi aksine 71,5 düzeyine yükseldi.

ABD’de Üretici Fiyat Endeksi Temmuz ayında bir önceki aya göre piyasa beklentisi üzerinde % 0,6 artış gösterdi.

Trump yönetimi, Moderna Inc. ile 1.5 milyar dolar tutarında 100 milyon doz Kovid-19 aşısı için anlaşmaya vardığı açıklandı. (Kaynak: Bloomberght)

ABD Başkanı Donald Trump, ülkede 3 Kasım'da yapılacak seçimleri Demokrat rakibi Joe Biden'ın kazanması durumunda ABD halkının Çince öğrenmek zorunda kalabileceğini ifade etti.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)