E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriASELSAN’ın yeni silah sistemine talep yağıyor---

ASELSAN’ın yeni silah sistemine talep yağıyor

ASELSAN’ın yeni silah sistemine talep yağıyor
12 Haziran 2021 - 11:56 www.borsagundem.com

Yurt dışından özel lisansla ihraç edilebilen ve ASELSAN'ın uzaktan komutalı silah sistemleri için yerlileştirilen esnek mermi yolu kara ve denizden sonra şimdi havada göreve başlıyor

Yurt dışından özel lisansla ihraç edilebilen ve ASELSAN'ın uzaktan komutalı silah sistemleri için yerlileştirilen esnek mermi yolu, yurt dışından yoğun talep görüyor. Anova Ar-Ge Teknolojileri Kurucu Ortağı Dursun Öner, 3. Verimlilik ve Teknoloji Fuarı'nda silah sistemlerinde kullanılan esnek mermi yolunun yurt dışından özel lisans alınarak tedarik edilebildiğini söyledi.

Bu durumun Türkiye'de geliştirilen ve ihraç edilecek silah sistemleri için sıkıntı yarattığını dile getiren Öner, ASELSAN'ın ihtiyacı doğrultusunda bu ürünü yerlileştirdiklerini ifade etti. Öner, esnek mermi yolunun aynı zamanda ASELSAN'ın son dönemde yürüttüğü yerlileştirme ve millileştirme hamlesinin ilk örneklerinden biri olduğunu vurguladı.

Çalışmalar kapsamında ilk olarak 2012'de 12,7 milimetre mermi için yerli ürünü geliştirdiklerini belirten Öner, "Esnek mermi yolunun amacı, uzakta komutalı silah sistemlerinde merminin, mermi kutusundan silaha doğru beslenmesinde oluşabilecek hataları engellemek, silahın sıkışmasına mani olmak. 12,7 milimetre ile başladığımız bu serüvenimiz daha sonra 25, 30, 40 milimetre gibi bütün uzaktan komutalı silah sistemlerinde kullanılan ürünlerin yerlileştirilmesiyle devam etti. Şu anda 12 kalibrede de ürün gamı oluşturduk." dedi.

İlk ürünün ortaya çıkmasından sonraki 5-6 yılı ürünü geliştirme, sahada doğrulama, müşterilerin alıp kullanması şeklinde değerlendirdiklerini anlatan Öner, şöyle konuştu:"Son zamanlarda özellikle yurt dışından ciddi bir talep olmaya başladı. Avrupa ve Amerika'daki firmalara da ihracata başlıyoruz. Firmalar ilk aşamada prototiplerini alıp denediklerinde memnun kaldıklarını ve seri üretim siparişlerini geçeceklerini bildirdiler. Pandemi zamanında da bu konuda şanslıyız, işimiz artmaya devam ediyor."

YENİ ÜRÜNLERİN İHRACATI İÇİN DE KAPI AÇTI
Böyle bir ürünü ihraç etmenin şirket için ciddi bir kazanım olduğunu vurgulayan Öner, yurt dışındaki firmalarla irtibatı sağlayan ve ülkeye döviz kazandırdıkları bir kalem olarak ön plana çıktığı için bu noktada kazandıkları yeteneği diğer ürünlerine aktarmaya çalıştıklarını söyledi. Dursun Öner, "Esnek mermi yoluyla beraber özellikle silah sistemlerinde yurt dışındaki firmaların kalitemizi beğenerek bizden istediği diğer tür silah sistemlerinin alt parçalarını da yavaş yavaş tasarlayıp tedarik etmeye başladık. Bunları da ihracata başlıyoruz. 2012'de başlayan serüvenimiz 2020 yılından itibaren gayet ivmelenmiş şekilde devam ediyor." ifadelerini kullandı.

KARA VE DENİZDEN SONRA HAVA ARAÇLARINDA GÖREVE BAŞLIYOR
Esnek mermi yolu ürün ailesine kara araçlarının ihtiyaçlarını karşılayarak başladıklarını belirten Öner, şunları kaydetti:

"Uzaktan komutalı silah sistemleri personelin de güvenliği düşünülerek helikopter ve uçak gibi hava platformları, fırkateyn gibi deniz platformlarına konulduğu için üç alanda da ürünlerimiz kullanılıyor. Hava platformundaki tasarımımız bitti, özel bir projede kullanılacak. Bunu da kalifiye ederek müşterilerimize sunmaya 2021'den itibaren başlayacağız. Deniz ve kara sistemlerinde şu anda tamamıyla kullanılıyor."

ASELSAN marka değerini en fazla artıran şirket oldu

ASELSAN'dan millileştirme hamlesi

ASELSAN'dan ATAK helikoptere yeni güç!

ASELSAN'dan 35,5 milyon dolarlık sözleşme

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Son Değer: 0,00
En Yüksek: 0,00
En Düşük: 0,00
Değişim 0,00 %
FK: 0,00
PD / DD: 0,00
İşlem Hacmi 0
Toplam Adet: 0
Ağırlıklı Ort.: 0,00
YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Ero12 Haziran 2021 23:06

  Hainler temizlenince işler yoluna giriyor AllAH yardimcin olsun reis

 • Hehe12 Haziran 2021 20:50

  Arkadas hep dedim yine diyecen ama bu aselsanda bir sikinti var bunun degerinin suan ucuk seyler olmali bu bilancoya kara ama yok niye cozemedim korkum cogu seyin hayali cikmasi devlet bir cebinden digeri parayi yolluyor ureten devlet musteri devlet sonuc bu

 • manyak herif12 Haziran 2021 14:48

  türkiye olarak pkk-ypg  iyi ki var.onlar sayesinde yerli ve milli silahlarımız çok iyi bir deney sahası oluyor.ben isterim ki hafif tertip pkk-ypg her daim olsun ama ülkeme zarar vermesin ,bu silahlarla da kendilerine bol bol deney yapalım test edelim.

 • Su12 Haziran 2021 21:31

  Saçmalık....

 • Tekno papaz12 Haziran 2021 18:03

  Senin dediğini anladım ama Olması bile öyle zarar verir

 • Kerim12 Haziran 2021 13:09

  Zaten pkk ypg kendileri test kobay faresi olurlar

 • ALİ HAYDAR TANRIKULU12 Haziran 2021 12:22

  Bakalım bunun tadına acba hangi ülkeler bakacak.ama önce PKK/YPG üzerinde testleri ve denemeleri yapılmalı o hainlerin hepsi yok edilmelidir.