E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaApple ve Amazon hisseleri düştü!---

Apple ve Amazon hisseleri düştü!

Apple ve Amazon hisseleri düştü!
06 Ekim 2018 - 13:07 www.borsagundem.com

Çin'in bazı Amazon ve Apple sunucularına casus çip yerleştirdiği iddiaları bu iki teknoloji devinin borsada işlem gören hisselerinin düşmesine yol açtı

Bloomberg’de yer alan haberde, ABD yönetiminin 2015 yılından bu yana çiplerle ilgili araştırma yürüttüğünü ve Çin merkezli bilgisayar ağı sunucuları şirketi Super Micro’nun, söz konusu çipleri ABD’den fikri mülkiyet ve ticari sırlar çalmak için ürünlere yerleştirdiği iddiaları yer almıştı.


Bu iddiaların ardından, Apple hisseleri yüzde 1.0, Amazon hisseleri yüzde 1.5 düştü. Haberin yayınlanmasının ardında Apple, Super Micro ve Amazon savları yalanlarken, Süper Micro’dan gelen açıklamada imalat esnasında ürünlerin üzerine herhangi bir çip yerleştirilmediği belirtildi. Apple’dan gelen açıklamada ise, BusinessWeek’te iddia edildiği gibi ürünlerin üzerinde çip bulmadıkları duyuruldu. CNBC’de yer alan habere göre Apple konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Bloomberg’in bize karşı olan bu eylemlerini hoş bulmuyoruz; çünkü, söz konusu savların yanlış olabileceğini araştırmadan ve düşünmeden hareket ediyorlar. En iyi tahminimiz, şu anki durumu 2016’da laboratuvarımızda virüslü bir Super Micro sürücüsü bulduğumuz durumla karıştırıyor olmalarıdır. Söz konusu olayın da Apple’a karşı yapılan bir saldırı değil, yalnızca küçük bir yanlışlık olduğunu açıklamıştık.”

Çin Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili, “Çin, siber güvenliğin önde gelen koruyucularındandır” derken, yine CNBC’de yer alan habere göre Amazon’un konuyla ilgili açıklamalarında ise şu değerlendirmeler yer aldı:

“Bloomberg BusinessWeek ile de defalarca paylaştığımız üzere, geçmişte ya da şu an, hiçbir zaman, ürünlerimizde yer alan ve Super Micro’nun ürettiği yazılım ve çiplerde bir sorun yaşamadık. Tüm bu açıklamalara rağmen Apple ve Amazon hisselerinde düşüş yaşandı.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • KILIÇ06 Ekim 2018 15:46

    BİZİMKİLER HER GÜN DÜŞÜYOR ONLAR YILDA BİR GÜN DÜŞÜNCE GÜNDEM OLUYOR.GERÇİ HALKIMIZ VURGUNCU PATRONLARI YEMLEMEYE ALIŞMIŞDIR.