E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaSporAli Koç, Riyad'daki Süper Kupa finalinde yaşananları anlattı---

Ali Koç, Riyad'daki Süper Kupa finalinde yaşananları anlattı

Ali Koç, Riyad'daki Süper Kupa finalinde yaşananları anlattı
05 Ocak 2024 - 22:55 borsagundem.com

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, ertelenen Süper Kupa maçıyla ilgili gerçekleri anlattı. Suudi Arabistan'da yaşanan sorunlar, değiştirilen pankartlar, Atatürk ve cumhuriyet materyallerine olan tepkiler...

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Suudi Arabistan'daki Süper Kupa Finali skandalında yaşananları tek tek açıkladı.

Habertürk TV'ye katılan Ali Koç, Galatasaray'la birlikte maça çıkmama kararı aldıkları Süper Kupa mücadelesinden önce ve sonra neler yaşandığını anlattı.

"Yaz aylarında Sayın TFF Başkanı ile görüşürken, 'Süper Kupa ne olacak' dedim. Yurt dışını düşündüklerini İngiltere, Azerbaycan, Katar yanılmıyorsam ve Suudi Arabistan. Ben şahsen Almanya'nın iyi bir fikir olduğunu düşündüm. Almanların izin vereceğini tahmin etmiyordum, Alman takımı yoksa ki yok kabul etmediler. En iyi teklif Suudi Arabistan'dan geldi. Teklifi bir yana koyun. Tüm dünyanın gözü Suudi Arabistan'da futbol olarak. Müthiş yatırımlar yapıyorlar futbola."

"İspanya'nın Süper Kupası, Final Four gibi orada oynanıyor. Kıtalararası final orada oynadı. Dünya Kupası'nı aldılar gibi. Futbolla ilgili heyecan, dinamizm, yatırım vs vs var. Transfer piyasasını altüst ettiler. 100. yıl hassasiyeti yoktu o sırada, Almanya olmayınca Suudi Arabistan'ı düşündüklerini söyledi. Biz de doğru olacağını düşündük. 100. yıl özelinde hatalı olduğunu gördük."

"BASKI OLMASINA RAĞMEN DEVAM ETTİK"

"Orijinal planda zigzag çizmedik. Yüksek Divan Kurulu'nda tavsiye kararı çıktı, Arabistan'da oynanmasın diye. Galatasaray'da da benzer bir karar çıktı. Ciddi baskı altındaydık. Kulüpleri bu kadar baskı altına sokmaya gerek yok. Bizim amirimiz TFF. Federasyon bizimle istişare etti. Bu federasyonun kendi başına aldığı bir karar değil. Baskı olmasına rağmen projeye devam ettik.

"Hatta Galatasaray Kulübü federasyona bir yazı yolluyor 'oynanmasın' diye. Biz aynı noktada durduk. Galatasaray 'oynamayız demiyoruz ama üzerimizden yükü almalısınız' dediler. Federasyon da bu maçın Riyad'da oynanacağını açıkladı."

"YABANCI HAKEMDE 180 DERECE DÖNÜŞ OLDU"

"Hiçbir şart göndermedik. Bize sorulan şart da yoktu. Yabancı hakem konusunda o kadar umutluyduk ki. Yumruk olayından sonra TFF'de 180 derece dönüş oldu. Rafa kalktı gibi oldu konu. Bu konuyu o kadar kafaya koyduk ki, U19'la maça çıkmayı bile düşündük. Oraya gitmişken yabancı hakemle oynama fırsatı varken ve bu konuda ilerleme olmuşken, yumruk olayından sonra dönmesini anlayamadık."

"KULÜPLERE BİLGİLENDİRME YAPILMADI"

"Bizim tek yaptığımız, altına imza attığımız konu 16 Kasım'da toplantı yapılıyor TFF'de. Biz 3 yöneticiyle katılıyoruz, rakibimiz sadece profesyonelleriyle katılıyor ve bir sürü konu konuşuluyor. Kim hangi otelde kalacak vs. Dördüncü maddeyi gündeme getirmemi istedi arkadaşlar. Bize tamamen taraftarlara yönelik bilgilendirme yapıldı. Kulüplere yönelik şunu yapmayın, bunu yapmayın diye bir şey söz konusu bile değil."

"YAKINDAN UZAKTAN ALAKASI YOK"

"Kulüplerimize taraftarla ilgili bilgilendirmeyi iki kulüp de resmi sitelere koydu. Nasıl davranmaları konusunda. Etrafta 'kabul edilen protokol, imzalanan sözleşme, verilen vekalet' gibi şeyler dolaşıyor. Bunların hiçbiri yok. Yakından uzaktan alakası yok. TFF'de var bir protokol ama biz bilmiyoruz. İstedik, 'gizlidir veremeyiz, gelin bakın' diye cevap verdiler."

"TFF'NİN KURGULADIĞI SENARYO BU"

"Maç günü bizim yetkililerle, Suudi yetkililer arasında yazışmalar oldu. Esas o yazışmaların ortaya çıktığı zaman işin aslı belli olacaktır. Biz de işin dibine inmeye çalışıyoruz. Büyük bir fiyasko. 'Kulüpler son dakika sözleşme dışı şartları dayatmaya çalıştı, o yüzden oynanmadı' diyorlar ya. Bence TFF'nin sorumluluğu üzerinden atmaya çalışmak için  kurguladığı senaryo bu."

"ÇARŞAMBA GÜNÜ SÖYLEDİK"

"Futbolda teammüler var. Bu tamamen TFF liderliğinde olan bir organizasyon. Aynı lig, kupa maçları gibi. Maç haftası salı, çarşamba günü, varsa bir pankart, tişört yazarsınız cevap verilir. Bir sürü sosyal sorumluluk mesajları vs. Hatta maç günü bile oldu. En son derbi maçına şehitlerle ilgili pankartla çıkmak istedik anında onay aldık. Çarşamba günü maçtan önce yazı yazdık. Dedik ki, ısınmaya bu tişörtle ve bu pankartla çıkacağız. Cevap alamadık eskisi gibi. Ertesi gün uçağa binerken bir daha sorduk. Hafta sonu maçı için hafta içi yazarsınız."

"PANKARTIN ÜSTÜNDE DURMADIK"

"TFF her fırsatta Cumhuriyet'in 100. kuruluş yılını kutlayacağız, bütün dünyaya göstereceğiz demedi mi? Bizim çıkacağımız ısınma tişörtü. Bizim formamız, Galatasaray'ın forması onaylandı. Isınmaya da bu tişörtle çıkmak istedik, bir de pankartımızı söyledik. Biz klasik çubuklu formayla çıkacaktık. Pankartın hiç üstünde durmadık. Niye? TFF'nin kendi pankartları vardı. Biz o pankartı, çıkabilirsek çıkalım diye, savaşa dikkat çekmek için."

"ISRAR DAHİ ETMEDİK"

"Bizim için çok normal bir şeydi. Sonuçta barıştan bahsediyoruz. Ata'mızın çok önemli bir söylemi ve etkileyici bir söylemi olduğu için hiçbir taraf da tutmuyor. Ama bu pankart üzerinde ısrar dahi etmedik. TFF bize iki tane yazı yazdı, şu pankartla ve bu pankartla çıkacaksınız diye. 14 Aralık'ta bize bir yazı geldi. Bu maça çıkacağımız pankart "Şanlı Cumhuriyetimizin 100. Yılı Kutlu olsun" yazılıydı. Sonra bir yazı daha geldi, o da şehitlerimizle alakalı."

"DEMEK Kİ SON DAKİKA KABUL EDİLMİŞ"

"Çocuklarımız sahaya önde 100. yıl logomuz, arkada Ata'mızın 'Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim' yazısı olacak. Üçüncü resmi yazıyla bildirilen konu da şehitlerle ilgili pankart, 28 Aralık'ta geldi. Bize diyorlar ya, 'son dakika, protokol var, sözleşme dışında hareket edemezsin'. E demek ki son dakika şehitlerle ilgili pankart kabul edilmiş."

"DIŞİŞLERİ'NDEN CEVAP BEKLİYORUZ DEDİLER"

"Bize çıkacağı iletildi. Ne zannedersiniz? Federasyon karşı tarafla görüştü, bu konularda mutabıklar, ve çıkacaklar. Bizim ısınmada çıkacağımız tişörtte Ata'mızın resminin olmasının herhangi bir sıkıntı yaratacağını düşünmememiz de doğal ve normal. Keşke izin verilmedi dense. Cevap gelmedi, ertesi gün takip ettik, oraya gidince takip ettik. Dışişleri'nden cevap bekliyoruz dediler. Orasını çözemedik."

"ERDOĞAN'IN ADI GEÇMEDİ"

"Benim katıldığım hiçbir toplantıda veya gördüğüm hiçbir yazışmada veya arkadaşlarımın katıldığı toplantılarda hiçbir şekilde Cumhurbaşkanı'nın adı geçmedi."

"MAÇA SATLER KALA ÖĞRENDİK"

"Sözleşmede ne olduğunu bilmediğimiz için yorum yapamıyorum. Bizim son dakika bir dayatmamız falan söz konusu değil. Organizasyonu siz yapıyorsunuz, yazışmalar haftalar önce başlıyor. İki hafta önce heyet gidiyor. Sizde de Cumhuriyet pankartı var, Atatürk görselleri var, 100. yıl logosu var. Parla Marşı söylenecek diye anlatıldı bize. Her şey normal seyrinde devam ediyor diye biliyoruz. Bize bir kere deseler, 'şu, şu, şu Suudi tarafında kabul edilmiyor'. Biz ona göre organize oluruz. Hakikaten kabul etmeyeceğimiz şeylerse, ki öyle gözüküyor, o zaman maçı orada oynamayız. Ama biz bunu maça saatler kala öğrendik."

CUMHURİYET İBARESİ KALDIRILMIŞ

"Bence TFF sıkıntının farkında. Oraya gideriz, bir şekilde hallederiz, takımlar gidince maç oynanır düşüncesi daha olası. Çünkü sizin bize resmi ilettiğiniz pankart programdan çıktı. Yeni pankart basıldı, "100. yılımız kutlu olsun" yazıyordu. Cuma günü Suudi Arabistan'ın her şeyi kapalı, pankart bastırdılar. Her şey önceden mutabık kalındıysa ne ihtiyaç var? Çocukların tişörtünün de programdan kaldırıldığını öğrendik."

"Parla Marşı, Norm Ender ilk defa böyle bir marş yapıyor. Federasyon programa bunu da ekledi. Sonra Allah'ın işi, bir televizyon kanalına Norm Ender röportaj veriyor, Parla Marşı'nı söyleyeceğim diye. O da programdan çıkıyor. Kendisi de sonradan öğreniyor. Biz de bunu onun attığı tweet'ten öğreniyoruz."

"BİZ İLK O TOPLANTIDA ÖĞRENDİK"

"Biz Suudi Arabistan'a indik. Her şey yolunda, otellere geçtik. Benim ve Selahattin Bey'in Suudi iş insanlarıyla yemeğimiz vardı. Ekstra bilet peşindeyiz. Kime hangi loca verilecek. Takım idmanını yaptı. Saat 21.30'da o gece hazırlık toplantısı yapıldı. Biz ilk orada öğrendik."

"Orada ilk defa bizim pankartımızın ve ısınma tişörtlerimizin kabul edilmeyeceği ifade ediliyor Suudi yetkililer tarafından. İstiklal Marşı var ama 'sizinki çalacaksa bizimki de çalsın' diyorlar. İlk 30 saniyesini çalmak üzere anlaşıyorlar. Fakat oradaki TFF yetkilisi, üst düzeyde karar verilecek diyor. Ertesi gün oluyor biz hala bilet toplantısı yapıyoruz. Maça hazırlanıyoruz."

"Bizim için pankart olmazsa olmaz değil, o işin ekstrası. Orada da ısrarımız yok. Ben ve yöneticilerim, Suudi Arabistan'ın eski federasyon başkanının evine yemeğe gittik. Biz oradayken bir telefon geldi. Sayın Büyükekşi'den, 'hemen 16.00 gibi federasyonun kaldığı otele gelir misiniz?' diye. Sayın Özbek bizden 40 dakika önce gidiyor, toplantıya oturuyoruz."

Süper Kupa finalinde büyük skandal: Riyad'da 'Atatürk' krizi

 

Süper Kupa finali iptal: Galatasaray ve Fenerbahçe ülkeye dönüyor

 

Beşiktaş'tan Süper Kupa krizi sonrası tarihi çağrı: Kapımız açık

 

Erdoğan'dan Süper Kupa krizi açıklaması: Sabotaj girişimi

 

TFF'den Süper Kupa açıklaması

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (21)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • misafir08 Ocak 2024 16:26

  xyz Ne kadar yobaz,semiren,cahil ve zavallı olduğunu beyan etmişin kapitalist YALAKASI.

 • misafir08 Ocak 2024 08:10

  Ali maçan yiyorsa sözde ATATÜRKÇÜ partii kuran  eski AYM BAŞKANI,senin gibi kapitalist boyner % 1 alarak TÜRK MİLLETİNDEN DERSİNİ ALDILAR.Senide siyasette boyunun ölçünü merak ediyor  TÜRK MİLLETİ.

 • xyz08 Ocak 2024 09:21

  Yobaz misafir senin aĝa babalarının ve tarikat-cemaat lerin yedi sülalesinden çok vergi ödemiş, hayır işi yapmış yüzbinlerce insana istihdam sağlamış bir kişi. Sizin gibi hayatta hiç bir şeyi başaramamış ve siyaset ile semiren kişilerle karşılaştırma! Cahil olduğun kadarda zavallısın.

 • xyz08 Ocak 2024 09:20

  Yobaz misafir senin aĝa babalarının ve tarikat-cemaat lerin yedi sülalesinden çok vergi ödemiş, hayır işi yapmış yüzbinlerce insana istihdam sağlamış bir kişi. Sizin gibi hayatta hiç bir şeyi başaramamış ve siyaset ile semiren kişilerle karşılaştırma! Cahil olduğun kadarda zavallısın.

 • ALİ TEL07 Ocak 2024 12:08

  Kimse bu milletin kaderi ile oynamasın.Yeni bir gezi tezgahlanıyormuş.Yazık değil mi bir 150  milyar dolar bu millet zarar etsin.

 • MERHALET KUŞUÖTMEZ07 Ocak 2024 12:07

  Rezil hüsran olup geldiler

 • HASAN HÜSEYİN KARTAL07 Ocak 2024 12:05

  Sürekli protoküle sağdık kalmayıp sahaya çıkana kadar olduğunu Hürriyet Gazetesi Abdulkadır Selvi nin tv deki söyleşilerinde ve Hürriyet Gazetisindeki yazılarında.Olayı gerip RTE kucağına bir bomba gibi attılar.olayı siyasetleştirdiler.Peki Ali Koç Rumlar ile oynayacağınız Larnaka özel maçınoda rumlar şart koşmuşlar hiç bir pankat hiç biri resim hiç bir amplem hiç bir K.Kıbrıs ve Türk Bayrağı ve uçaktan indiğiniz zaman K.Kıbrıs yetkilileri sizleri karşılamayacak protokolü yapmışlar neden orada bunlar ıyapmadınız.Yazık değil mi yeni ilişkilerimiz düzelen ilişkileri tekrar bozulsun.senin alacağın 500 000 veya 4500 000 Euro için...Ülkenin vatandaşları yemedi bunu siyaselleşmesini ve oyuna gelmedi yeni bir gezi olaylarırın engellendiği söylenmektedir.

 • YORUM 07 Ocak 2024 10:25

  derbide gördük oyun kalitenizi riyad ta karşılaşsaydınız kazanacakmıydınız Allahtan oynayıp rezil olmaktansa yurda dönelim dediniz

 • baran06 Ocak 2024 17:01

  Tamam neyse şimdi Suudilerden aldığınız parayı geri vermeniz icap ediyor.  Sanırsın orada savaş vermişler.  Zaten bu federasyon başkanına neden itiraz etmediğinizi bir türlü anlayamamıştım. Ta Gaziantep ten getir  federasyonun başına geçir.  Sonra her şeye itiraz et.  Yurtta sulh Cihanda sulh deyip ki bunu 15 temmuz gecesi Fetoşçu dönmeler de kullanmıştı  Doğal olarak her bir hareketiniz artık ben de şüphe uyandırıyor.  

 • Mucise Reis : )06 Ocak 2024 18:07

  Fetoşçuları tbmm de konuşanları bu millet biliyor :D hiç yorm asen kendini. Kendi geçmişimini şimdi başkalarına sallıyorsun : )) Geç bu boş ayakları.. 1,3 milyon euro bugun bir klup için amatörde verdiği bir para... zaten o maç. biletleri  bin tl olsa fazlası nı alırdı klübler para olacak :D Heleki ali için o para tuvalaette sifonu çekerken ve çıkarken kazanacağı sürede küçük bir meblağ.. :D ha bire algı algı ama komiklikten öteye gidemiyorsun. Sözde saygın gazeteci, yda bir düşünür, siyasi bilimci edası ile aynad akendini görsende,Cem Yılmaz yolunda ilerliyorsun dicem ama , :D komedyen rasim osan olacaksın böyle giderse :D boş adamın boş yazıları haha ... Yurtta Barış Dünyada barış. isteyen alsın kullansın... okyanus ötesine konuşanları biliyoruz seçimler öncesi mevlana lafları ile :D

 • hakan06 Ocak 2024 16:16

  abi ne protoklu ne sozlesmesı bız para karsılıgı sıfahen anlastık dıyen koskoca tıcaret adamı duruyor karsımızda bence ınsanların aklıyla dalga gecmeyın

 • Bik06 Ocak 2024 13:52

  Suudilerin petrol parasının peşine takılmışlar, Türk takımları bol bol siyahi futbolcu oynatırken Afrika'da ülke mi yok!

 • baran06 Ocak 2024 13:04

  Yıllardır montaj sanayiisinden  çok daha fazla ileri gidebilirdiniz.  Bu develtin size verdiği imkanları düşündüğümüz de.  Havacılık ve Denizcilik konusunda hiç yatırımlarınız yok.  Adeta şartlandırılmış  sınırlandırılmış  ve kısıtlanmış bir ülke görmek isteyenleri memnun etmişsiniz. En azından rahmetli Özal dönemine kadar böyleydi. Özzal korumayı kaldırınca tekellerden bir nebze olsun kurtulmaya başladık. Eczacıbaşına Koç a mahkum olmaktan kurtulmaya başlamıştık ki  başka olaylar sahneye konmaya başladı. Yıllardır uykuya yatırılmış Savuna sanayi kendi imkanlarımız ile biraz dizinin üstüne kalkmaya başlayınca soytarılar cemiyeti neden havlama ihtiyacı duyar hep merak etmişimdir.  Yok şurası ithal burası takma diye kartoloz mahalle karısı gibi çekememezlik neden?  Nedini belli çünkü  onların daha yakı akraba oldukları Ermeni ve Rum komşularını pkk itlerini domuz gibi avladık Avlıyoruz.

 • Mucise Reis : )06 Ocak 2024 12:55

  Dün proıgramı izlemeyenler tvlerin özetlerini tam anlayamaz. en canalıcı nokta şu... özetlerde yok... Ali dedi ki,  benim anladım şu....tff sudilerden gelen mektuba , metkup ile cevap yazdı... buda karşılıklı sözleşmenin olduğu, protokol gerçekleştiği, istenen taleplere nasıl cevaplar verildiği resmi makamda var. Fakat bu sudilerin yazdığı  protokol sözleşme mektubu yok... tff nin aldığı ve cevap yazdığı mektupda ortada yok... sözleşme yapan kurumlar tff ve sudi yetkili makamı... hangi spor klünü şark koşul ile tff ye sözleşme meni izmaladı ? yada spor klüpleri bir sözleşme menti yaparak sudiler ile kontrat imzaladı mı ? :D yani organizasyon yapan tff oluyor. buyursun açıklasın o mektupları kamu oyuna ve dezanformasyon olayları bitsin. herkes roman hikaye yazıp abilerini kurtarmay açalışıyor...Ben gazete yazarı olsam sayfalarca ayzar dururum eee çözüm bu mu ? habercilik bu mu ? ee başarılı agzeteciler buyursun çıkartsın mektupları ortaya :D işlerine gelmedi sanırım : )))

 • xyz06 Ocak 2024 12:53

  FB Başkanı Ali Koç belgelerle herşeyi açıkladı. Resmen TFF başkanı resmen Bakanıda işin içine sokarak işi oldu bittiye getirmeye çalışmış. Suud arabına Her konuda teslim olmuş ama bunu iki kulüpten gizlemiş. Ali Koç'un protokolü defalarca istemesine rağmen gizli diye vermemiş. Protokolde imzamız yok diyor. işin garibi aynı şeyleri GS 'ında yapmasına rağmen seslerinin çıkmaması korkakça seyretmeleri. Zaten GS ada bu yakışır. Şike davasında GS 'ın aldıĝı durum ortada. Zaten GS kulübünün futbolcularının FETÖ cü çıkması herşeyi açıklıyor. Çalınan şampiyonluklar. TFF başkanı herkezden gizlediği ve imzaladığı protokolü göstersin. Rezillik. Ali Koç sana Atamıza linç edilmene rağmen sahip çıkmana şahsım adıma minnettarım.

 • FEYZİ KEMER06 Ocak 2024 12:05

  Her seçim önü bir takım böyle şeyler oluyor önce emperyalistler 12 askerimizi şehit ettiler daha sonra hakemi yumruklama daha sonra bu olay, Bakalım seçimlere kadar ülkeode neler olacak hep birlikte görmekteyiz.

 • xyz06 Ocak 2024 13:08

  Sen ne büyüksünki Fenerbahçe çalınan şampiyonlukların ve seni terbiye etmek istemelerine rağmen kırmızı çizgimiz olan Atatürk ve Cumhuriyetten bir adım geri gitmedin. iyi ki varsın FB. Yobaz köşe yazarı tayfasına karşı yanındayız.

 • ZÜLFİKAR KIZILKAYA06 Ocak 2024 11:27

  Hürriyette Abdul Kadir Selvi söyle diyor, FB rum kesiminde özel bir maç yapacak imiş rumlar şart koymuşlar stada hiç bir Türk ve K.Kıbrıs bayrağı hiç bir pankat sokulmayacak, FB hiç bir K.Kıbrıs yetkilisi karşılamayacak gibi şartlar koymuş.Peki Ali koç neden burada olduğu zaman bunları yapmıyorsunda söz konusu bir müslüman ülke olunca böyle şartlar koyuyorunuz.Protokol imzalanmış maç oynayacaklarına kadar sürekli protokole eklemeler yapmışlardır.Bu gibi haketleri hiç sevmem.Bir gün olduk muhalefet partilerinin hdp ile ortaklıklarını eleştirdim mi.

 • Mucise Reis : )06 Ocak 2024 12:47

  kaynak ? :D Ya islam aleminde x kişi saçma kitap yazar... sonra y kişi bu x in kitabı kaynak gösterir.. sonra z kişi  bu y in kitabı kaynak göstesis.. sonra uydurma derviş çıkar  Q kişisi... bu 3 kişiyi kaynak gösterir  :D ne olsu ilam yazarı islam bilgini alim kişi sonra ferva verir :D kaynak dediğin kişilerin bolş ve maşa olduğunu anladığında, gerçekleri görebilirsin. İslam ve ortadoğu ülkelerinde bilimden uzak, delilden uzak, roman ve hikaya yazan adı modern isim ile gazeteci olan kişileri kaale alma :D Yaşananlarda bu. Sorduğun sorunun cevabı ortada : ))) mikser habar, karıştır karıştır günden değişsin ekonomi unutulsun...  Millet 1 kg et alamıyori anneanne yemeklerini torunlar tadamıyor, Türk temek kültürü batıyor, hepsi yunan yemeği oluyor Et yok malzeme yok diye..

 • Cego06 Ocak 2024 10:25

  Bu adam yalancının dik alası bence dursun Özbek ten dinlemek lazım

 • xyz06 Ocak 2024 12:58

  Cesareti varsa komuşur. GS başkanı korkak. Alışmışlar avantadan şampiyonluğa. Dursun olduğu yerde Dursun ve sussun ona ve GS'a yakışan bu. Korkak bir başkan ve korkak bir camia. Çık cesaretin varsa TFF nin rezilliğini açıkla. Koskoca camiayı ve kulübü korkaklığınla lekeleme.