E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriAkfen 2017'de 6 milyar liralık yatırım yapacak---

Akfen 2017'de 6 milyar liralık yatırım yapacak

Akfen 2017'de 6 milyar liralık yatırım yapacak
13 Aralık 2016 - 17:05 www.borsagundem.com

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Akın, yatırımlara devam edeceklerini belirterek, 2017'de 6 milyar lira yatırımı hayata geçireceklerini söyledi.

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, durmadıklarını ve yatırımlarına devam ettiklerini belirterek, "Akfen olarak 2017'de 6 milyar lira yatırım yapacağız. 2017'nin sonunda hepsi bitmek üzere 6 milyar liralık yatırımımız var. Bunun 3 milyar lirası sağlıkta, 1,5 milyar lirası enerjide." dedi. Akın ayrıca, "Dolar bu kadar oynakken yatırım yapmayın" açıklamasının yanlış anlaşıldığını, bunun 'yatırım yapmayın' demek olmadığını söyledi.

Uluslararası Finans Kurumu'nun (IFC - International Finance Corporation) Türkiye ofisinin açılışının 30'uncu yıldönümü vesilesiyle "Türkiye'de Özel Sektör: Sürdürülebilir Kalkınma" başlıklı panel düzenlendi.

Akın, panelde yaptığı konuşmada, IFC'nin Türkiye'nin zor günlerinde buraya geldiğini ve ülkeye destek verdiğini belirterek, Türkiye'nin buna ihtiyacı olduğunu söyledi.

Bu tip davranışların Türkiye gibi ülkeler tarafından unutulmadığını dile getiren Akın, istikrarsızlık durumunun Türkiye gibi ülkelerin başına sık geldiğini, ancak her istikrarsızlığın arkasından muhteşem bir çıkış yakaladığını aktardı.

Akın, Türkiye'nin dibe vurmasıyla birlikte gayet iyi çıkış yakalayabildiğini ve kendisine yatırım yapanlara kaybettirmediğini vurgulayarak, Türkiye'nin kalkınmaya ihtiyaç duyduğunu ve yüzünün Batı'ya dönük olduğunu, büyüme ve sosyal konularda Batı'nın ulaştığı seviyeleri hedeflediğini anlattı.

Türkiye'de referandum yapılsa yüzde 98 oranında ülkenin yüzünün Batı'ya dönük olması şeklinde karar çıkacağını ifade eden Akın, bu yüzden yüksek hedeflere sahip olduklarını bildirdi.

Akın, Batı'nın ulaştığı ekonomik seviyeye ulaşmak istenildiğini, bu yüzden yatırımların, girişimcilerin ciddi önem arz ettiğini belirterek, "Siz IFC olarak bizim arkamızda durmanızın bu anlamda çok değeri var." dedi.

Türkiye'nin Batı ve dünya ile entegre olması ve globalleşmesi amacında, o ülkelerin kriterlerine ulaşma konusunda sahip olması gereken şartların önemine dikkati çeken Akın, IFC ve Dünya Bankası gibi kuruluşların bu anlamdaki katkılarının önemine değindi.

'Yenilenebilir enerjiye yatırım yapmayı ilke edindik'

Akın, IFC ile birçok ülkede ve alanda iş birliği yaptıklarını belirterek, IFC ile geçmişlerinin oldukça eskiye dayandığını bildirdi.

Hiçbir yere yatırmadıkları kadar öz kaynak yatırarak enerji sektörüne girdiklerini dile getiren Akın, son dönemde Türkiye'de ve Avrupa'da yenilenebilir enerjiye yönelik artan yatırımlardan bahsetti.

Akın, yenilenebilir enerjiye geçişin sadece sosyal değil ekonomik anlamda da önemli olduğunu ifade ederek, Avrupa'da ve dünyada bu alana yapılan yatırımlar artarken kendilerinin de geri kalmaması gerektiğini, yenilenebilir enerjiye yatırım yapmayı ilke edindiklerini vurguladı.

Avrupa'nın yenilenebilir enerji konusunda 2020 yılına kadar ciddi program yaptığını belirterek, toplam enerji tüketiminin yüzde 20'sinin bu alandan temin edilmesi, nihai enerji tüketiminin yüzde 20 azaltılması gibi hedefler konulduğunu bildirdi.

Akın, toplam tüketimin yüzde 20'sinin yenilenebilir enerjiden elde edilmesi hedefinin çok büyük kapasite olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"2030'a revize edilen programda ne görüyoruz? 1 trilyon avroluk bir yatırım. Yani AB, 2015'e kadar yaptığı yatırımlara bakıyor ve diyor ki 2015'te 2020 hedeflerini yakaladık. 10 tane ülke 2020 hedeflerini yakalıyor 2015'te. O zaman revize ediyoruz 2030'a. 2030 hedeflerini koyuyoruz ve o hedeflere varabilmek için de 1 trilyon avroluk bir yatırım hedefi koyuyoruz. 2015'te yapılan harcamaya baktığınız zaman dünyadaki yatırımcı iştahının azalmasıyla birlikte 2011'deki ayrımın yüzde 60 altında. Bundan endişeye kapılıyor ve yeni hedef koyuyor AB. Yeni yaptıkları programda AB toplam enerjinin yüzde 27'sini 2030'da yenilenebilir enerjiden üreteceğiz diyor."

Akın, bu hedefin gerçekleşmesi için 1 trilyon avroluk yatırım yapılacağını belirterek, bunun Türkiye'ye olumlu yansımaları olacağını bildirdi.

'Ciddi bürokratik engelle karşı karşıyayız'

Akın, şu anda Türkiye'de eskiden olduğu kadar rüzgar ve güneş enerjisi kurmanın kolay olmadığını ifade ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Eskiden derken 5 yıl evvel. Belki de 3 ayda ya da 6 ayda yaptığımız rüzgar santrallerini ya da hidroelektrik santrallerini bugün 3 senede, 6 senede yapabilir miyiz bilmiyorum bugün başlasak. Bu kadar bürokratik bir engelle karşı karşıyayız. Bunun bir an evvel düzeltilmesi hakikaten çok önem arz ediyor. Yapısal reformaların içinde bu da olmalı. Çünkü biz hakikaten çok ciddi yatırım yapıyoruz. Hem altyapı hem de enerji konusunda. 2017 yılında 1,5 milyar liralık yatırım yapmaya başladık enerjide. Yatırıma 2016'da başladık."

'Yatırımlara başladık, durmak söz konusu değil'

Akın, kısa süre önce bir konuşmasında, 'dolar bu seviyedeyken yatırım yapalım mı?" sorusu üzerine, "Dolar bu seviyedeyken değil de bu oynaklıktayken yatırım yapmayın." dediğini anımsattı.

Gazetelerin, kendisinin "Yatırım yapmayın" dediğini yazdığını dile getiren Akın, sözlerini şöyle noktaladı:

"Orada bir yanlış anlaşılma var. Biz şu anda Akfen olarak 2017'de 6 milyar lira yatırım yapacağız. Bunun 3 milyarı PPP hastaneleri. Hepsi 2017'nin sonunda bitecek. 2017'nin sonunda hepsi bitmek üzere 6 milyar liralık yatırımımız var. Bunun 3 milyar lirası sağlıkta, 1,5 milyar lirası enerjide, maden ve liman sektöründe. Yatırım yapmıyoruz diye bir şey asla söz konusu değil. Ama bu tip doların oynak olduğu zamanlarda, şu sıralarda biraz daha sakinleşmiş gözüküyor. Dolayısıyla biz zaten yatırımlarımıza başladık. Devam edeceğiz. Durmak diye bir şey söz konusu değil. Sayın Bakanım sizler de lütfen bizlerle paralel şekilde çalışıyorsunuz. Her türlü önümüzü açıyorsunuz ama sanki birazcık daha motivasyon gerekiyor diye düşünüyorum. Bunu karşılıklı birbirimize vereceğiz."

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Son Değer: 3,75
En Yüksek: 3,90
En Düşük: 3,61
Değişim -3,85 %
FK: 0,00
PD / DD: 1,84
İşlem Hacmi 8.343.584
Toplam Adet: 2.242.993
Ağırlıklı Ort.: 3,72
YORUMLAR (18)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • yazık.bu ülkenin milli değerlerine yazık14 Aralık 2016 13:18

  çin ekonomisi üretimde kazanç politikalarında bile zaman farkını baz aldı.bunlar ise çok işçi az maaş ve kaltesizlik

 • yazık14 Aralık 2016 10:49

  yıllarca enkanın yurtdışı yapmış olduğu yatırımların teminatları bu ülkenin sermaye araçlarında entekrelendi ve bunlar da milli değerlerdi.bedavadan kime çalışdı bu ülke kimi ve kimleri kalkındır dı

 • nankör sektör13 Aralık 2016 20:00

  inşaat sektörü patronlarının akıl ve zakası ve tecrübesi ile ülke yönetenin kafasına deve uşu sıçsın hemi....

 • akıllı gecinen saf işveren 13 Aralık 2016 19:58

  yaa türkmenistanda neden kovuldum..

 • keriz13 Aralık 2016 19:49

  çok işçi az maaş ın etkiside iş yapan eleman sevilmez....

 • yada 13 Aralık 2016 19:49

  gelir dağılımı baz alındığında tabana yayılmaz.ve sonuları..göç ve üçretlerede zayıflama.çok işçi az maaş

 • değilmi..13 Aralık 2016 19:05

  devlet yönetimi küçülür ve zayıflarken şirket büyür bunun da getirisi şirketindir vatandaşa yansımaz

 • yanılıyormuyum13 Aralık 2016 19:03

  kısaca özel sektörün enerji ve sağlığa yatırım yapması demek.devlete borç vermesi anlamına gelir.ve sermayeyi çalıştırım iç üretimi tüketimi vs vs manipüle etmesi anlamına

 • vay halimize13 Aralık 2016 17:47

  özel sektöre dayalı hangi devlet kalkınmış ki tc kalkınsın vatandaşı istikrar ve istihdam ve huzur içinde yaşasın.heleki bu inşşat sektörü yönetiçileri ise

 • değilmi..13 Aralık 2016 17:44

  enka neden rusyadaki kazançını yurtiçinde realize etmiyor

 • neden özel sektör13 Aralık 2016 17:38

  vergilerin vatandaşa geri dönüşü baz alındığında öncelik enerji de bağımsızlık..

 • TAHMİN13 Aralık 2016 17:32

  evladınada enfilasyon ve kur farkından maaş

 • öylemi.kime emekliye peki evladı?13 Aralık 2016 17:30

  şirketlerin ve tüketiçinin işçinin vergisi maaş olarak geri döner

 • değilmi..13 Aralık 2016 17:29

  gerci enerji sektörüne bile yatırım yapması gereken devlet iken nasıl özel sektör yapar ve devleti borçlandırı orasıda soru işareti

 • mi yoksa gizli kominızm mi13 Aralık 2016 17:27

  demo krasi

 • sektörler ve denge uyum13 Aralık 2016 17:26

  vatandaşın vergisi kimlerin cebine harcanıyorki sağlık sektörüne özel sektör yatırım yapsın

 • devlet içi devlet ve yatırımlar olmaz13 Aralık 2016 17:25

  sağlık sektörü ve yatırımlar devletin işi..üretime dayalı yatırımlar özel sektörün....

 • devlet içi devlet ve yatırımlar olmaz13 Aralık 2016 17:24

  sağlık sektörü ve yatırımlar devletin işi..üretime dayalı yatırımlar özel sektörün....