E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemAdana'da 1, İstanbul'da 6 lira---

Adana'da 1, İstanbul'da 6 lira

Adana'da 1, İstanbul'da 6 lira
07 Mayıs 2020 - 09:40 www.borsagundem.com

Soğan ve patateste üretici ile tüketici makası açılıyor. Adana'da tüccarın 1 liraya aldığı soğanın fiyatı İstanbul'da 4-6,5 lira. Uzmanlar, "Ürün üreticiden direkt tüketiciye ulaşmalı" diyor

Üretici ile market fiyatlarında soğan ve patateste makas durmadan açılıyor.

Milliyet gazetesinin haberine göre, yeni hasatların başlaması da bu artışa çare olmadı. Öyle ki, nisan ayı enflasyonunda tüketici bazında fiyatı en çok artan ürünler patates ve soğan olurken geçen hafta itibariyle İstanbul'da markette soğan 6.5 liraya kadar, patates ise 7.5 liraya kadar çıktı.

İlerleyen günlerde fiyatlarda bir gevşeme beklense de üreticiler, büyükşehirlerde fiyatın soğanda en fazla 3, patateste ise 4 lira bandında olması gerektiğini belirtiyor.

Fiyatların belli bir seviyede tutulması için çiftçiden direkt tüketiciye ulaşacak, nakliye sorununu da çözecek bir yapılanma oluşturulması öneriliyor. 

"DÜŞECEĞİNE YÜKSELDİ"

Bir ay öncesine giderek, 2 Nisan tarihli market fiyatına bakıldığında soğanın kilosunun 5.99 liraya, patatesin ise 6.65 liraya satıldığı görülüyor.

Nisanın üçüncü haftasında Adana ve Reyhanlı'da başlayan hasatla fiyatların düşmesi öngörülüyordu. Ancak beklenildiği gibi olmadı ve ambalajın da etkisiyle fiyat soğanda fiyat 6.5 liraya, patateste ise 7.5 liraya çıktı. Zincir marketlerde ise kuru soğan 4-7 lira, patates 4.5-8.75 lira aralığında satılıyor.

Soğan ve patateste iki sezondur yaşanan yüksek fiyat sorununa 'fazla ürünün' de çare olmadığını belirten Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, “İki hafta önce hasat başladı. Hatta hasadı erken yaptılar çünkü restoran, otel gibi alanlar kapalı olduğu için büyük gubaş soğan alımı daha az olacaktı. Tam büyümeden erken söküldü. Piyasaya 2.5-3 liradan girdi. Şimdi 1 liradan satılıyor. Şu anda hava yağmurlu olduğu için toplanmıyor. Biraz daha toplasak 1 liranın da altına düşecek" diye konuştu.

"3 LİRAYI GEÇMEMELİ"

Çiftçinin ürününü direkt satabileceğini ve aradakilerin devre dışı bırakılması gerektiğini vurgulayan Doğan, şunları söyledi:

"Toptan kilosuna tüccar 1 lira veriyor. Toplama, işçilik 40 kuruş, tüccara maliyeti 60 kuruş. Üzerine kilo başına 30 kuruş nakliye koyarsak 1.30 liraya İstanbul'a geliyor. Sonra hale inecek. Hale satınca komisyonu var. Semt pazarına nakliye ve kâr konuluyor. Bu süreçte de 1-.1.5 lira eklenmesi lazım. Yani kuru soğan İstanbul'da satış fiyatı 3 lirayı geçmemeli. Üretici kazanamıyor, tüketici pahalıya yiyor."

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Savaş08 Mayıs 2020 02:34

  Nevşehirde kilosu 80kr ila 1 tl arası.Bir kamyonla 16 ton geliyor.12800 tl.Kamyonun gidiş geliş masrafı 3500 tl.Ettimi sana 16300tl.Bunuda böl 16000 e kilosu yaklaşık 1tl ye istanbula ulaşıyor.Hadi %100 karla sat 2 tl olsun.4 tl nedir arkadaş.Birde bırakın üreticiden direk tüketiciye ulaşmalı ayaklarını yıllardır aynı mazeret.

 • Nihat07 Mayıs 2020 13:47

  Eko nun İstanbul tarzı!  

 • Erol g.07 Mayıs 2020 11:33

  İZMİRDE PAZARLARDA UCUZMUŞ AMA SOKAGA ÇIKMA YASAĞI NEDENİYLE MARKETLERDEN ALIS VERİŞ YAPILIYOR

 • pala07 Mayıs 2020 10:28

  Adanada tarladan taş toplayıp, istanbula getirsem halde 2 tl'den ucuza satarsam zarar ederim. şu işin matematiğini bilenler konuşsun