E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemAB'den itiraf: Askeri gücümüz yeterli değil!---

AB'den itiraf: Askeri gücümüz yeterli değil!

AB'den itiraf: Askeri gücümüz yeterli değil!
08 Aralık 2022 - 14:59 www.borsagundem.com

Avrupa Birliği dış politika sorumlusu Josep Borrell, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin, 'daha üst düzey tehditlere karşı savunmak için gereken yeteneklerden yoksun' Avrupa için 'acımasız bir uyanış' olduğunu belirtti.


Avrupa Savunma Ajansının (EDA) yıllık konferansında konuşan Josep Borrell, "Yıllarca savunmaya yetersiz düzeyde yatırım yaptığımız için askeri stoklarımızın hızla tükendiğini fark ettik. Ukrayna'ya sağladığımız yardımlar, stoklarımızın hızla tükenmesine neden oldu. Savunmak için kritik yeteneklere sahip olmadığımızı da fark ettik. Kendimizi savunmak için ihtiyaç duyduğumuz yeteneklere sahip değiliz" ifadesini kullandı.

"YENİ BİR AŞAMAYA GİRİYORUZ"

AB Yüksek Temsilcisi, AB'nin üye ülkelerin stoklarını yenilemek için silah ve mühimmat üretimindeki artışı finanse etmeye hazır olduğunu dile getirerek şunları kaydetti:

"Artık yeni bir aşamaya giriyoruz. Savunma sanayisine ulaşıp ilgili firmalardan üretim kapasiteleri hakkında bilgi istiyoruz. Aylar önce aşılarda da aynısını yapmıştık. Şimdi sanayi kapasitesini soruyoruz. Savunma sektörüne ne kadar üretebileceğini soruyoruz. Çünkü savunma sanayisinin üretim kapasitesini artırmasına yardımcı olmamız gerekiyor."

EDA'nın yıllık raporunda, 2021'de ilk defa AB ülkelerinin savunma harcamalarının 200 milyar euroyu aştığı, üye ülkelerin ortak satın alma için yaptığı harcamaların yükseldiği ancak yine de hedefin çok altında kaldığı belirtilmişti.

ABD, Finlandiya'ya 380 milyon dolarlık füze satışını onayladı!

 

Sanna Marin: Avrupa, ABD olmadan Rusya'ya karşı duracak kadar güçlü değil!

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • AHMET ÖZBİLEN08 Aralık 2022 16:32

    ABD SİZLERE HİÇ BİR ZAMAN ASKERİ GÜÇ YAPTIRMAZ ABD SALAKMI Kİ.O ZAMAN SİLAHLARI KİME SATACAK.