E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemABD'den İran'a yönelik yeni yaptırım hazırlıkları---

ABD'den İran'a yönelik yeni yaptırım hazırlıkları

ABD'den İran'a yönelik yeni yaptırım hazırlıkları
09 Aralık 2021 - 15:03 www.borsagundem.com

ABD Dışişleri Bakanlığı, İran’a yönelik yaptırımların sıkılaştırılması konularını görüşmek üzere önümüzdeki hafta Birleşik Arap Emirlikleri’ne bir heyet gönderiyor.

İran’ın 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmaya dönmemesi halinde yapılacaklar konusunda ABD, hem mali hem de askeri alanda senaryolara hazırlık yapıyor. ABD Dışişleri Bakanlığı, İran’a yönelik yaptırımların sıkılaştırılması konularını görüşmek üzere önümüzdeki hafta Birleşik Arap Emirlikleri’ne bir heyet gönderiyor. ABD diğer taraftan İsrail’le de tatbikat hazırlığı yapıyor.

ABD yönetimi, bir yandan İran’ın anlaşmaya dönmesi konusunda müzakereler devam ederken diğer yandan olası senaryolara karşı adımlar atmaya devam ediyor. Haftaya Birleşik Arap Emirlikleri’ne gidecek heyetin, BAE şirketlerine, İran’a yönelik mevcut ambargolara uyması konusunda uyarılarda bulunacağı ifade ediliyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, yaptığı açıklamada, daha önce Wall Street Journal gazetesinde yer alan ve bazı BAE firmalarının yaptırımlara uymadığı iddialarını doğruladı ve bu firmaların da yaptırım kapsamına alınabileceğini ya da cezalandırılacaklarını ifade etti. Birleşik Arap Emirlikleri’ndense bu açıklamalara henüz bir yanıt gelmedi.

Wall Street Journal gazetesi, Avusturya’nın başkenti Viyana’da devam eden nükleer görüşmelerin olumsuz sonuçlanması durumunda ABD’nin başka ülkelere de benzer şekilde heyetler göndererek İran’a yönelik ekonomik yaptırımların sıkılaştırılması yolunda adımlarını arttıracağını iddia etti.

ABD ve İsrail harekete geçti: İran'a askeri müdahale hazırlığı!

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)