E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemABD'den BM Güvenlik Konseyi'nin Kudüs açıklamasına engel---

ABD'den BM Güvenlik Konseyi'nin Kudüs açıklamasına engel

ABD'den BM Güvenlik Konseyi'nin Kudüs açıklamasına engel
12 Mayıs 2021 - 19:08 www.borsagundem.com

Doğu Küdüs'te yaşanan gerginliği görüşmek üzere toplanan BM Güvelik Konseyi'nin ortak açıklama yapması ABD tarafından engellendi

ABD, Doğu Kudüs'te artan gerginliği görüşmek üzere ikinci kez toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) ortak açıklama yapmasını engelledi.

BM Güvenlik Konseyi, İsrail'in Doğu Kudüs'te Şeyh Cerrah Mahallesi'ndeki Filistinli ailelerin zorla tahliyesiyle başlayan ve tırmanan gerginliği görüşmek için ikinci kez kapalı oturumda toplandı.

Konsey, oturumunda İsrail ve Filistin'in "tam ölçekli bir savaşa doğru sürüklendiği" uyarısı yapan BM Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Tor Wennesland'dan Doğu Kudüs'te artan gerginlik ve son gelişmeler hakkında brifing aldı.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, BM Güvenlik Konseyi, Doğu Kudüs'teki gerginlik ve Gazze'deki hava saldırılarından derin endişe duyan ve çatışmalara derhal son verilmesi çağrısında bulunan ortak bir açıklama yapmak istedi ancak konseyin açıklaması ikinci kez ABD tarafından engellendi.

Diplomatik kaynaklar, ABD'nin, BM Güvenlik Konseyi'nin yapmak istediği açıklamanın gerginliği azaltmaya yardımcı olmayacağı gerekçesiyle açıklamayı engellediğini söyledi.

Uluslararası barış ve güvenliği sağlamakla sorumlu BM'nin en güçlü organı Güvenlik Konseyi, son yıllarda veto gücüne sahip ülkeler Rusya'nın Suriye'de, Çin'in Myanmar'da, ABD'nin ise İsrail-Filistin sorunun çözümündeki yanlı tutumları nedeniyle hiçbir somut adım atamıyor ve meşruiyetini kaybetmekle eleştiriliyor.

KUDÜS'TEKİ GERGİNLİK

İşgal altındaki Doğu Kudüs, Şeyh Cerrah Mahallesi'nde yaşayan Filistinlilere yönelik zorunlu tahliye nedeniyle gergin günlere sahne oluyor. İsrail polisinin Mescid-i Aksa'daki saldırıları da kutsal kentteki gerilimi tırmandırıyor.

İsrail polisinin Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah'tan çekilmemesi üzerine Filistinli direniş grupları, İsrail'e çok sayıda roket fırlattı.

Bunun üzerine İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne yönelik "Surların Muhafızı" adıyla askeri operasyon başlatıldığını duyurdu.

İsrail saldırılarında 14’ü çocuk, 5'i kadın olmak üzere 56 Filistinlinin şehit olduğu, yaralı sayısının ise 335’e çıktığı kaydedilmişti.

Filistin direniş örgütleri de Gazze Şeridi çevresindeki İsrail kent ve bölgelerini roketlerle vurmuştu. İsrail polisi, Gazze Şeridi'nden atılan roketler nedeniyle 6 kişinin öldüğünü, 200 kişinin yaralandığını bildirmişti.

İsrail’in Aşkelon kentinde alarm! Gazze'de şehit sayısı artıyor...

 

Hamas'tan roketlere devam: 2 İsrailli öldü

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (8)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Yorum13 Mayıs 2021 00:52

  karabağ savaşında elli tane ülke cayır cayır konuşuyordu değil mi halbuki bizim sihalar sadece elinde silah olan askerleri vuruyordu hatta önceleri silah teçhizat radar vb askeri ekipmanları hedef alıyordu ardından ermenilere sivil yerleşim bölgelerini varil bombası benzeri bombalarla ve tahrip gücü yüksek bombalarla savaşı lehine çevirmeye çalışmıştı ama sivilleri hedef almıştı bunun karşılığında Türk sihalar onların askerlerini hedef almıştı ve onlardan toplu askerler ölünce bazı kendini bilmez iki yüzlü ülkeler car car konuşmuştu ama bizim siviller ölünce Bi kınama yapmamışlardı şimdi de aynı İsrail insanları çoluk çocuk demeden öldürüyor sivil binaları hedef alıyor ve bunu kınamak için BM de bir sonuç bildirgesi okunmak isteniyor ama abd buna engel oluyor işte abd yi iyi tanıyın bu sebeple kimse demesin abd 20 bin km öteden buraya beni düşünüpte buraya geliyor diye menfaati haricinde hiç bir şey yapmaz buradaysa kendi menfaati içindir burada derken bu bölgede

 • Yorum12 Mayıs 2021 21:20

  Kimse geçipte müttefiğimiz abd diye bir cümle kurmasın bir daha ayrıca tüm abd ye ait askerler bu ülkeyi terketsin kısa ve öz cevap böyle verilir bizdeki radar lar üsler bizi korumuyor İsraili koruyor tüm Türk halkı bunu bilsin türkiyeye bir saldırı olsa tınlamazlar bile ama İsraile bir saldırı olsa uçarak giderler

 • Yorum12 Mayıs 2021 21:12

  Biliyorlar kendilerine müdahale edecek tek bir ülke bile yok nükleer başlık ülkelere böyle bir öz güven veriyor işte dünyayı takmıyorsun elli tane ülke bile bir araya gelse bişey fark etmiyor şimdi mısırda türkiyede üründe yemende İranda ırakta nükleer olsaydı bunu yapmazlardı donlarına sıçarlardı değil mi kendilerinde olmasına rağmen ama yok araplar paralarını AB abd ye akıtsın onlar o parayla zenginliğe ulaşsın her türlü silahı bombayı yapsın sonrada gelip yine arapları vursunlar kuzey kore diye bir ülke var ama kralı dokunamıyor niye çünkü adam yakarım sizi diyor abd oturuyor yerine agzını açamaz ha kkore lideri kalkıp bişey söylesin bizim gibi ülkelerin lafından daha çok itibar edilip dikkate alınır sebep belli söylemeye gerek yok askeri nükleer güç olması başka hiç bişey değil

 • Kürşad12 Mayıs 2021 21:09

  Tüm Dünya annasın, dünya beşten büyüktür, bm. buna uygun olarak yeniden yapılandırılmalı.

 • Erkam 12 Mayıs 2021 20:32

  Evanjelistler bayram ediyordur.Yahudiler kullanıldıklarının farkına yok olmaya başlayınca anlayacaklar.

 • Kerim12 Mayıs 2021 19:47

  Bekaa vadisi ahi

 • Vatandas12 Mayıs 2021 19:40

  Hamas taurrruza devam Allah yardımcınız olsun İsrail yok olsun

 • Mustafa12 Mayıs 2021 19:28

  Kapadım gitsin bu leş yeri bı fonksiyonuda yok