E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemABD’den bir Tayvan ziyareti daha---

ABD’den bir Tayvan ziyareti daha

ABD’den bir Tayvan ziyareti daha
15 Ağustos 2022 - 11:43 www.borsagundem.com

ABD’den bir heyet Tayvan’ın başkenti Taipei’de Tayvan Devlet Başkanı Ing-wen ile görüştü

ABD Kongresi’nden Massachusetts Senatörü Ed Markey’in liderlik ettiği 5 kişilik heyet, Tayvan’ın başkenti Taipei’ye geldi. Heyet, burada Tayvan Dışişleri Bakanı Joseph Wu ile görüştü.

Tayvan Dışişleri Bakanlığı’ndan, ABD delegesinin ziyaretine ilişkin yapılan açıklamada, “Senatör Ed Markey liderliğindeki ABD kongre heyetine ziyaretleri için teşekkür ederiz. Otoriter Çin, demokratik Tayvan'ın nasıl ilişkiler kuracağını, destek kazanacağını dikte edemez” denildi.

ABD heyetinde Massachusetts Senatörü Ed Markey ve Temsilciler Meclisi üyeleri John Garamendi, Aumua Amata, Don Beyer ve Alan Lowenthal bulunuyor. Heyetin, ilerleyen saatlerde Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen ile bir araya gelmesi bekleniyor.

ABD heyeti, Tayvan Devlet Başkanı Ing-wen ile görüştü

Massachusetts Senatörü Ed Markey’in liderlik ettiği ABD heyeti, Tayvan ziyareti kapsamında Devlet Başkanı Tsai Ing-wen ile bir araya geldi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Ing-wen, “Bugün Senatör Markey ve kongre heyeti ile görüşmekten memnuniyet duydum. Tayvan ve ABD arasında süregelen dostluğun ve alışverişin bir yansıması olan ziyaretiniz, ülkelerimiz arasında daha güçlü ve daha önemli bağları kolaylaştırıyor” dedi.

ABD heyetinde Massachusetts Senatörü Ed Markey ve Temsilciler Meclisi üyeleri John Garamendi, Aumua Amata, Don Beyer ve Alan Lowenthal bulunuyor.

PELOSİ’NİN ZİYARETİ KRİZE NEDEN OLMUŞTU

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyareti, Çin ve ABD arasında diplomatik krize neden olmuştu. Çin resmi makamları Pelosi’yi Tayvan’ı ziyaret etmemesi konusunda uyarmış, ziyaretin ardından ise ABD ve Çin arasındaki üst düzey bazı görüşmeleri askıya almış ya da iptal etmişti. Çin ayrıca Tayvan adası etrafında kapsamlı askeri tatbikat başlatmıştı.

Tayvan'da Çin'e ait 22 savaş uçağı görüldü

 

Çin'den Litvanyalı bakan yardımcısına 'Tayvan' yaptırımı

 

Tayvan Boğazı'nda yeni gerilim

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • fafa15 Ağustos 2022 12:50

    Nato savunma paktı değil mi,Nato ülkesine saldıran mı var?Nato bela arıyor.Libya'ya saldırdı Nato'yu kullandı.Libya'nın ,Irak'ın,Afganistan'nın ne suçu vardı?Ameraikan silah sanayii kan istiyor.