E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemABD gemilerine geçiş izni verilecek mi---

ABD gemilerine geçiş izni verilecek mi

ABD gemilerine geçiş izni verilecek mi
04 Mart 2014 - 01:43 www.borsagundem.com

Ukrayna'daki kriz Montrö Anlaşmasını gündeme getirdi. Uzmanlar, ABD'nin ancak yardım amaçlı destroyeri Boğazlardan geçirebileği görüşünde

Rusya'nın Kırım'a asker yığarak kontrolü tamamen ele geçirmesine Batı dünyasından sert tepkiler gelirken, Ukrayna'nın NATO'dan yardım talep etmesi Türkiye açısından Montrö Anlaşması'nı da yeniden gündeme getirdi.

Uğur Ergan'ın Hürriyet'teki haberine göre ABD'nin 6’ncı Filo'ya bağlı bazı gemilerini Boğazlar’dan Karadeniz'e göndereceği iddiaları üzerine, Türkiye'nin Montrö Anlaşması'nın hangi durumunu devreye sokacağı merak konusu oldu.

Yetkililer, sıcak savaş ortamı henüz olmadığı için barış durumu koşullarının işleyeceğini, buna göre ABD kıyıdaş olmadığı için Karadeniz'e göndereceği geminin tonajının 8 binden fazla olamayacağı bildirildi. Bu durumda ABD en fazla insani amaçlı yardım adı altında bir destroyeri Karadeniz'e gönderebilir.

Tonajı 8 binin çok üzerinde olan, kimi zaman 50 bin tonajı aşan bir uçak gemisinin ise Boğazlar’dan geçerek Karadeniz'e geçmesi Montrö'ye göre uygun değil. Savaş halinde de Türkiye savaşan ülke olmadığında aynı durum geçerli. Türkiye savaşan taraf ise, savaş gemilerinin geçişi konusunda Türk hükümeti Montrö'ye göre tümüyle dilediği gibi davranabilme hakkına sahip.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • vay halimize04 Mart 2014 03:09

    savasan taraf ise diledigi gibi davrana bilirmis..ulan ulke savastaysa iznimi anlasmasimi kalmis bu isin..adamlar o zaman dalga gecer gibi anlasma yapmislar hay allahim ya..