E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıABD ekonomisine veriler ışık tutacak---

ABD ekonomisine veriler ışık tutacak

ABD ekonomisine veriler ışık tutacak
05 Ağustos 2022 - 08:49 www.borsagundem.com

A1 Capital Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende küresel piyasalar mercek altına alınıyor.


Bugün ABD’de açıklanacak olan istihdam verileri öncesinde durgunlukla ilgili artan endişeler arasında dolar geriledi. Bunun yanında, zayıflayan dolara karşı, Euro %0,8 yükseldi ve 1,0238$'da, ABD dolar endeksi ise %0,68 düşerek 19 Temmuz'dan bu yana en büyük düşüşünü gerçekleştirdi ve en son 105,79'da işlem gördü. ABD ekonomisinin nasıl gittiğine dair ipuçları verecek olan tarım dışı istihdam raporu, Haziran ayında eklenen 372.000 iş artışından sonra Temmuz ayı için 250.000 iş artışı olarak bekleniyor. Buna karşılık, ‘’İşgücü piyasasında bir yavaşlama görmeyi bekliyoruz, bu yüzden büyük bir kayıp yaşarsak, sonunda işgücü piyasasının yavaşladığını doğrulayacak ve ABD hazinelerinde biraz daha ralli göreceğiz.’’ şeklinde bir söylemde bulunuldu. İşgücü piyasasındaki herhangi bir güç belirtisi, Fed'in enflasyonu düşürmek için atacağı agresif adımların korkularını besleyebilir. Yetkililer, politika yapıcılarının sıkı para politikasından vazgeçebileceklerini hissetmeden önce, birkaç aylık enflasyonun FED yüzde 2 hedefine geri döndüğünü görmesi gerektiğini yineledi.

Yavaşlayan küresel ekonomiye ilişkin endişeler, petrol fiyatlarının Rusya'nın Şubat ayında Ukrayna'yı işgalinden bu yana en düşük seviyesine gerilemesine neden oldu ve İngiltere Merkez Bankası'nın uzun bir durgunluk uyarısında bulunmasının ardından ABD tahvil getirileri düştü. Benchmark Brent ham petrol vadeli işlemleri varil başına 94.23$'a yükseldi ve ABD ham petrol vadeli işlemleri de bir önceki seansı Şubat ayından bu yana en düşük seviyelerinde kapattıktan sonra 88.70$'a yükseldi. 10 yıllık getiri %2,6865 ve iki yıllık getiri 3,0509 seviyesine geldi. Enerji kriziyle ilgili endişeler devam ederken, Rusya'nın Avrupa'ya gaz tedarikini durdurduğunu söylediği bir türbinin iadesi konusundaki bir
anlaşmazlık, çözülme belirtisi göstermedi ve Moskova, ekipmanın yaptırımlara tabi olmadığını doğrulamak için belgelere ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Bu gün yurt içinde önemli bir verinin olmadığı, yurt dışında ise Almanya sanayi üretimi ve ABD iş gücü istatistikleri gibi iki önemli gündem piyasaların odağında olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in görüşmesi de önemli gündem maddesi olarak takip edilecek.

Piyasalar ABD'nin istihdam raporuna odaklandı

 

Borsada beş göstergeye göre durum

 

Petrol fiyatları altı ayın en düşük seviyesinde

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)