E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıPetrol fiyatları altı ayın en düşük seviyesinde---

Petrol fiyatları altı ayın en düşük seviyesinde

Petrol fiyatları altı ayın en düşük seviyesinde
05 Ağustos 2022 - 08:30 www.borsagundem.com

Petrol, fiyatların altı ayın en düşük seviyesine gerilemesi ile bu hafta yüzde 10'dan fazla düştü.


Petrol, fiyatların altı ayın en düşük seviyesine gerilemesi ile küresel ekonomik yavaşlamanın talep yıkımını teşvik ettiğine dair artan endişelerle haftanın son gününde prim kaybederek başladı.

ABD ham petrolü 89 doların altını gördü. ABD göstergeleri bu hafta yüzde 10'dan fazla düştü. Resmi veriler, ham petrol stokları yükselirken ABD benzin tüketiminin yumuşadığını gösterdi. Düşüş, Suudi Arabistan'ın fiyatları yükseltmesine ve OPEC+'ın yetersiz yedek kapasite konusunda uyarmasına rağmen geldi.

Yılın ilk beş ayındaki yükselişin ardından ham petrol rallisi, Haziran ve Temmuz aylarındaki düşüşlerin ardından bu ay derinleşen kayıplarla tersine döndü. Rusya'nın Ukrayna'yı işgaliyle tetiklenen kazanımları silen satış, Fed dahil olmak üzere merkez bankalarını faiz oranlarını artırmaya teşvik eden küresel ekonomide enflasyonist baskıları hafifletecek.

SPI Asset Management'ın Yönetici Ortağı Stephen Innes, "Piyasa, rafinaj kapasitesi üzerindeki baskının önemli ölçüde azalmasıyla birlikte ABD'de bozulan talep resminin ardından hala mücadele ediyor" dedi.

Çok daha sıkı para politikasına geçiş, yatırımcılar arasında, önde gelen ekonomilerde büyümenin yavaşlayacağına ve enerji tüketimi görünümünü tehlikeye atacağına dair endişeleri artırdı. İngiltere Merkez Bankası Perşembe günü, İngiltere'nin borçlanma maliyetlerini yükselttiği için bir yıldan fazla bir durgunluk dönemine girdiği konusunda uyardı.

Bu haftaki düşüş, kısmen Libya'nın ham petrol üretimini tekrar devreye alması ve potansiyel olarak OPEC üyesinin ihracatının günde 1 milyon varilin üzerinde istikrar kazanmasına olanak sağlaması ve piyasadaki daralmayı hafifletmesi nedeniyle oldu.

Motorin ve benzine indirim

 

Metal fiyatları doların zayıflamasıyla arttı

 

Mısır yüklü üç gemi Odessa'dan yola çıktı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)