E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaABD borsaları yükselişle açıldı---

ABD borsaları yükselişle açıldı

ABD borsaları yükselişle açıldı
25 Mayıs 2022 - 17:11 www.borsagundem.com

FED tutanaklarını bekleyen ABD borsaları yeni güne hafif yükselişle başladı.

BORSAGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD borsaları hafta ortasına yükselişle başladı. Yatırımcılar bu ayın başlarında yapılan ABD Merkez Bankası (FED) faiz toplantısı politika kararlarına ilişkin tutanaklarını takip ediyor.

Açılışın ardından Dow Jones Endeksi %0,11 artışla 31.964,76 puanda, S&P 500 Endeksi %0,10 artışla 3.945,51 puanda ve Nasdaq Endeksi ise %0,08 yükselişle 11.272,93 puanla işlem görüyor. 10 yıllık ABD Hazinesi tahvil getirileri ise %0,0103 düşüşle %2.750 seviyesinde değerleniyor.

CNBC’nin haberine göre yatırım bankası Baird’in Yatırım Stratejisi Analisti Ross Mayfield piyasalara ilişkin yorumlarında, “FED, resesyona neden olmadan talebi yumuşatmak ve enflasyonu düşürmek amacıyla kısa vadeli faiz artırımı ve parasal sıkılaştırma hedefine bağlı kalıyor” dedi.

Mayfield, “Harekete geçirici büyük etkenlerden yoksun olan piyasalar, bilanço raporları ve makro verilere odaklanmaya devam ediyor” dedi. Borsa uzmanının ifadelerine göre tüketiciler özellikle de perakende zincirlerinin bilançolarına odaklanıyor.

Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre geçtiğimiz hafta hayal kırıklığı yaratan Walmart ve Target bilançoları hisse senetlerindeki düşüşlerin en önemli sebeplerinden birini oluşturuyordu. Yatırımcılar şirket performanslarından çok bilançoları enflasyonla birlikte düşen tüketici talebinin piyasalarda görünür hale gelmesi olarak okumuştu.

Piyasalarda görülen zayıf ticaret hacmi piyasalar için büyük önem taşıyan ABD imalat endeksinin Wall Street beklentilerini kaçırması sonrasında geldi.

ABD’de dayanıklı mal siparişleri Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0,4 arttı. Mart ayındaki yüzde 0,6 yükseliş gösteren veriler dayanıklı mal siparişlerinde yavaşlama olduğunu işaret ediyor. Refinitiv verilerine göre piyasalar söz konusu verilerde yüzde 0,6'lık artış tahmin ediyordu.

Financial Times’ın haberine göre yatırım danışmanlığı şirketi PineBridge’in Çoklu Varlıklar Portföy Yöneticisi Mary Nicola konuyla ilişkin yorumlarında, “Piyasalar bize resesyon risklerinin yükseldiğini söylüyor” ifadelerine yer verdi.

 

JPMorgan yeni Bitcoin fiyat tahminini açıkladı

 

Küresel yatırımcılar temettü hisselerine geçti

 

Piyasalar Fed'in toplantı tutanaklarına odaklandı

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)