E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaABD borsaları ticaretteki iyimserlikle günü yükselişle kapadı---

ABD borsaları ticaretteki iyimserlikle günü yükselişle kapadı

ABD borsaları ticaretteki iyimserlikle günü yükselişle kapadı
22 Ekim 2019 - 05:06 www.borsagundem.com

ABD ile Çin arasında devam eden ticaret görüşmeleri için verilen sıcak mesajlar ABD borsasına olumlu yansıdı. 3.000'i aşan S&P rekoru test etti. Boeing'deki rapor belirsizliği Dow'daki kazançların bir kısmını sildi

BORSAGUNDEM.COM

ABD borsaları haftanın ilk gününü yükselişle kapadı. Yükselişte en büyük etken ABD-Çin ticaret müzakereleri için Beyaz Saray'dan gelen mesaj oldu. Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow, Aralık ayında yapılması planlanan Çin mallarına yönelik yeni tarifenin, iki ülke heyetleri arasındaki görüşmelerin olumlu geçmei halinde geri çekilebileceğini açıkladı. 

Kudlow'dan gelen açıklama özellikle Çin ile ticarete duyarlı firmaların hisselerini yükseltti. 

Hisse senetleri ayrıca, ABD Hazine verim eğrisinden ve şirket kazançlarındaki rekor açıklamalardan da olumlu etkilendi.

İlaç dağıtıcıları McKesson Corp, Kardinal Sağlık, AmerisourceBergen ile ilaç üreticisi Teva Pharmaceutical, Ohio eyaleti bölgeleri Summit ve Cuyahoga ile ülkede ilk federal davanın başlamasını engelleyen 260 milyon dolarlık uzlaşmayı kabul etti. Böylece ABD'de Opioid krizi olarak bilinen sorun çözülmüş oldu. Opioid krizinin aşılması öncelikle sağlık ve ilaç sektörü hisselerini olumlu etkiledi. 

Pazartesi günkü işlemde S&P 500, 3000 seviyesinin üzerine çıkarak rekor seviyenin sadece yüzde 0.7 gerisinde kaldı.

BOEING ZARARI, DOW'UN KAZANÇLARINI SINIRLADI

Boeing Co'daki zararlar, Dow Jones'un kazançlarını sınırladı. 737 MAX jetinin ne zaman hizmete gireceği konusunda şüphe uyandıran raporların ardından Boeing hisseleri, birkaç aracı kurumun hisse senetlerinin düşürdüğü notlarla yüzde 3.8 değer kaybetti.

Dow Jones sanayi endeksi günü 57.44 puan ve yüzde 0.21 oranında artışla 26.827.64 puanla tamamladı. S&P 500 ise 20.52 puan ve yüzde 0.69 oranında yükselerek gün sonunda 3.006.72 puana ulaşarak yeni bir rekoru test etti. Nasdaq da, 73.44 puan ve yüzde 0.91 oranında artışla günü 8.162.99 puanla kapadı. 

KAZANÇ RAPORLARI BEKLENTİNİN ÜZERİNDE

Analistlerin şirketlerin üçüncü çeyrek raporlarında sonrasında kazanç daralması beklemeleri karşılık bulmadı. Şu ana kadar bilanço açıklayan 75 şirketin sadece yüzde 12'si zarar gösterdi. 

Halliburton Co (HAL.N) hisseleri, petrol sahası hizmetleri sağlayıcısının planlanan maliyet azaltmalarını detaylandırmasından sonra % 6,4 oranında değer kazandı.

Coty Inc (COTY.N) hisseleri kozmetik üreticisinin Wella ve OPI gibi markalarla profesyonel güzellik işini satmayı planladığını açıklamasının ardından % 13.4 oranında arttı.

ABD’de Teva Pharmaceutical Industries Ltd’nin (TEVA.N) (TEVA.TA) hisseleri, şirketin kalan opioid ile ilgili davaya devam etme yolunda ilerleme kaydettikten sonra% 8,7 arttı.

ABD'deki opioid krizinde uzlaşma sağlandı

 

Avrupa borsaları yükselişle kapandı

 

Borsa İstanbul düşüşle kapandı

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)