E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündem400 milyon liralık sahte ihracat vurgunu---

400 milyon liralık sahte ihracat vurgunu

400 milyon liralık sahte ihracat vurgunu
02 Haziran 2022 - 16:40 www.borsagundem.com

Sahte ihracatla vergi iadesi alan suç örgütüne ikinci operasyon düzenlendi, 12 kişi gözaltına alındı. Devleti 400 milyon lira zarara uğratan örgütün farklı ülkelerdeki gümrük memurlarını da organizasyona dahil ettiği tespit edildi.


Belirli ülkelere yapılan ihracat işlemlerinde fatura bedelini yüksek göstererek veya sahte faturalarla aldıkları vergi iadesiyle devleti 400 milyon lira zarara uğrattıkları iddia edilen suç örgütü üyelerine yönelik operasyonda 12 şüpheli gözaltına alındı.

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında, evraklarda yüksek bedelde ihracat yapmış gibi göstererek, usulsüzce vergi iadesi alıp haksız kazanç elde ettikleri belirlenen şüphelilerin yakalanması için çalışma başlattı.

Şüphelilerin, ihracat yapılan ülkelerdeki yabancı uyruklu gümrük memurlarını da dahil ederek suç örgütü kurduğu, Türkiye'den gönderilen ihracat malzemeleri için farklı firmalar üzerinden birden fazla fatura düzenlendiği tespit edildi.

Devleti 400 milyon lira zarara uğrattı

Tekstil sektöründe faaliyet yürüten söz konusu firmaların, ihraç edilmeyen ancak edilmiş gibi gösterilen mallarla ilgili düzenledikleri sahte faturalarla da devletten vergi iadesi aldıkları, devleti toplamda yaklaşık 400 milyon lira zarara uğrattıkları ortaya çıktı.

Müfettiş incelemeleri ve bilirkişi raporlarının ardından belirlenen şüphelilerin yakalanması için harekete geçen polis, teknik ve fiziki takip sonucu 7 firmanın yasa dışı faaliyet yürüttüğünü tespit etti.
İstanbul merkezli 5 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonda 12 şüpheli yakalandı.

Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda bulunan çok sayıda doküman ve dijital malzemeye el konuldu.

Söz konusu suç örgütüne yönelik 13 Aralık 2021'de düzenlenen ilk operasyonda ise mevcut yöntemle devleti 750 milyon lira zarara uğrattığı belirlenen 51 şüpheli gözaltına alınmış, bunlardan 32'si tutuklanmıştı.

Sahte polis ve savcı operasyonu: 20 milyonluk vurgun engellendi

 

Türkiye'de yeni bir kripto vurgunu!

 

12,6 milyon liralık vurgun yapan bahis sitesine operasyon: 24 gözaltı

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (8)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Mucise Reis ;)03 Haziran 2022 07:58

  Nasıl olabiliyor bu iş 2022 kayıtlı e fatura sistemlerinde ? Bağımsız yeminli mali müşavirler nasıl bu firmayı algıyamadı ?. karşıt inceleme sitemlerinde bir çok firmadan ürün ilişiği de illaki olmuştur. Büyük yüklü rakamlar  ile adım atmışlar çok belli. ama nasıl ? . x firma y ye. y, z, ye, , z f ye, f, g ye kesiyor olmalı fatura ihraç işlemi için denerek. böylece q en son alıcı gibi olup, dışarıya yabancı c ye kesiyor.. yabancı ülkedeki c bunları almış gibi yapıp okey liyor. bir ihracat gerçekleşmiş oluyor... ihracat bitince, vergi dairesine belgeler sonululuyor, kdv iadeleri alınıp, ilgili ihracaç bitti diyerek banka hesabına sözde ihracat için kullandığı masrafların kdv iadelerini nakit alıyorlar yeminli mali mişavir ve mali müşavir raporlar ile olmalı. Bazı ucuz krediler alıp exım bank mesela, yüzde 10 - 15 faizle alıyor, bak ilgili ihracatı yaptım diyip, orayı da kapatıyor olabilir. ucuz faizli kredi. ama neden yakalanmıyorlardı ???

 • idam03 Haziran 2022 01:03

  idamsiz adalet olursa aynen boyle olur.sallandir bunlarda ucbesini bak gor .......

 • Güneş02 Haziran 2022 22:44

  Bizimkiler uyanana kadar bir sürü zarar

 • Mucise Reis ;)02 Haziran 2022 21:56

  30 06 2022 ye kadar elindeki nakitleri bildir vergi ödemeden vergi incelemesine girmeden ülkene paranı getir. :D hadi hayırlı olsun 

 • ALİ HAYDAR YEZİDSEVMEZ02 Haziran 2022 20:43

  bence kim ihraç etti ise getirip tüm dövizleri MB bozdurma şartı getirilmelidir.bunu yapanlara da 100 yıl hapis cezası getirilmelidir.

 • Bik02 Haziran 2022 20:29

  İthal ettikleri ürünleri ambalajlayıp ihraç etmekle ihracat rekoru kırılmaz, dış ticaret açığı dövizi patlatacak seviyeye gidiyor.

 • Mucise Reis ;)02 Haziran 2022 19:27

  Birde üzerine ucuz kredili teşvikler aldılar ise yuh diyorum :D 

 • Ahmet Özbir02 Haziran 2022 17:04

  ihracat rekorlarının nasıl kırıldığı belli oldu