E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro Ekonomi17 milyon tavuk kesildi 1 milyon telef edildi---

17 milyon tavuk kesildi 1 milyon telef edildi

17 milyon tavuk kesildi 1 milyon telef edildi
17 Temmuz 2019 - 14:59 www.borsagundem.com

Irak'ınTürkiye'den yumurta ithalatını durdurması yumurta üreticisinde büyük krize yol açtı. Yem masraflarını karşılayamayan üretici son 20 günde bir milyon tavuğunu telef etmek zorunda kaldı.

1 Mayıs itibari ile Irak yumurta ithalatında Türkiye’ye ambargo uygulamaya başladı. Yumurta üreticisi yüzde 20’lik Irak ihracatını ülke piyasasına sürmek zorunda kaldı. Piyasada yumurta arzının artması fiyatlarda ciddi düşüşü beraberinde getirdi. Vatandaşlar yumurtanın ucuzlamasına sevinirken, üretici için bu durum pek iç açıcı olmadı.

17 MİLYON TAVUK KESİLDİ
Sektör temsilcilerinden alınan bilgilere göre, ambargodan bu yana masraflarını karşılayamayan 8 üretici iflas ederken yaklaşık 17 milyon tavuk kesilmek zorunda kaldı. Ayrıca son 20 günde yaklaşık 1 milyon tavuk kesimhanelerde sıra olmasından dolayı telef edildi.

 
“6 AY SONRA YUMURTA BULUNAMAZ HALE GELECEK”
Özel bir yumurta üretim firmasında genel müdür olarak çalışan Savaş Doğan, krizin boyutunu şu cümlelerle anlattı:

“1 Mayıs itibari ile Irak ambargo başlattı. Sektör bu durumdan dolayı krize girdi. Aldığı sattığı ile örtüşmüyor. Mayıstan beri 16 milyon tavuk kesime gönderildi. Son 20 günde de 1 milyon tavuk telef edildi. Kesimhanelerde kısıtlı ve sıra olmasından dolayı bu telef işlemi maalesef oldu. Yem alamayan üretici buna mecbur kalıyor. 12 lira maliyeti olan koli 6 liraya satılıyor. 7-8 üretici bu durumdan dolayı battı. Bu durum devam ederse yaklaşık 6 ay sonra yumurta bulunamaz hale gelecek. Bu piyasa da kolay kolay toparlanmaz. Kesim ve itlaflara devlet desteği, ihracat teşviklerinde arttırım, devletler arası ihracat kapılarının açılması, bu kriz döneminde yumurtada uygulanan %8 KDV uygulamasının diğer temel gıda maddelerinde olduğu gibi, yüzde %1’e çekilmesi sektörümüzün başlıca beklentileri arasındadır.”

“ÇALIŞMALAR HIZLANDI”
Öte yandan Sözcü'ye konuşan Yumurta Üreticileri Merkez Birliği Başkanı İbrahim Afyon, yeni ihracat pazarı arayışlarının sürdüğünü belirtti.

Irak hükümetinin aldığı siyasi ithalat kararının kendilerini hazırlıksız yakaladığını belirten Afyon, “Şu anda arz talep dengemiz tam oluşmadığı için bir çözüme ihtiyacımız var. Çözüm çalışmaları devam ediyor. Bakanlıktan çalışma bekliyoruz. Şu anda arz fazlalığından kaynaklı fiyat düşüşü var. Yeni ihracat pazarı arayışlarımız devam ediyor. Sıkışmış durumdayız. Ayrıca devlet nezdinde çalışmalarımız hızlandı. Önümüzdeki aya kadar bu krizin atlatılmasını bekliyoruz.” dedi.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (12)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • gokhan temiz18 Temmuz 2019 00:43

  yumurtada cok kazikladilar milleti iki ay zarar etseler bisey olmaz simdide tavukta kazikliyorlar milleti

 • belirsizlik17 Temmuz 2019 23:16

  tavuk telef etmek ne demek ya, devlet buna nasıl müsade eder alıp vatandaşa uygun fiyattan verebilirdi. böyle saçmalık mı olur. dünyada bir tek ırak mı var başka pazar bağlantısı yapılabilirdi. tarım ve hayvancılık bakanı ne iş yapar.

 • A. Yilmax17 Temmuz 2019 21:15

  Bnce bumlar gecici olaylar bn bir daha irak igne bile satmam bunlarin burnu surtene kadar mal vermeyin nankor bunlar

 • Mustafa17 Temmuz 2019 20:44

  10/12 liradan satıyorlar pazarda marketden alın daha ucuz 15/18 lerdeyken sesleri çıkmıyordu

 • Bika17 Temmuz 2019 20:43

  Kesilen kart tavukları bize mi yediriyorlar, hormonlu piliç yemeye alışmıştık.

 • İzmirli17 Temmuz 2019 20:23

  kazanırken bileğimin hakkı anlımın teriyle kazandım , kaybedince devlet bize bakmiir , vatandaş zor durumda kalacak..... bla bla bla   , ucuz ekmek satan fırına dava açan fırıncılar ne kadar namuslu esnafsa bu yumurtacılar tavukçular da o kadar.....

 • Gkmn17 Temmuz 2019 18:26

  Bir daha ırak yumurta talep ettiğinde edilen zarar ikiyle carpilip maliyet ona gore yapilsin ki bu bedel odetilsin

 • Sakura17 Temmuz 2019 18:20

  Iyi olmuş 35 liraya bir koli yumurtayı kitlerken iyiydi batın hımmına

 • Koylu17 Temmuz 2019 16:31

  Kanadın kilosu 22 tl hayvanları öldüreceğine köylere bedava dağıtın. Uyduruk ırak bile bize ambargo uyguluyor. Ulan körfez savaşı sırasında ac karnınızı biz doyurduk. Bitiniz mi kanlandi.

 • Talha17 Temmuz 2019 18:05

  Üretim yaptığın ürünün pazarını tek ülkeye bağlarsan olacağı bu. Sadece irak a dayalı olup başka pazarlar bulmamanın sonucu. Millet olarak devlet olarak hep zor zamanlarında yanlarında durup yardıma koştuklarımızdan yedik kazıklar. Lakin biz yine de her daim düşene el atacağız.

 • mehmet ayper17 Temmuz 2019 15:58

  bi tavuk kanadı yiyemedik hep zam demek ki haksız kazançmış

 • kemal17 Temmuz 2019 15:53

  HAyvancılık,büyükbaş,vf,küçükbaş,ve,kümes,hayvancılıgı,desteklenmeli,ETsüt,yumurta,peynir,tereyag,dan,KDV,ALIMAMALI,YEM,fiyatları,düşük,,olmalıki,üretim,yapılsın,,YEM,fiyatları,çok,pahalı,ACİLEN,ÇÖZÜM,BULUNMALI