E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro Ekonomi1,3 milyar dolarlık ihracatın önü açıldı---

1,3 milyar dolarlık ihracatın önü açıldı

1,3 milyar dolarlık ihracatın önü açıldı
22 Haziran 2019 - 17:30 www.borsagundem.com

Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Abdülkadir Emin Önen, Türkiye ile Çin arasında "Türk Kirazlarının Çin'e İhraç Edilmesine Yönelik Bitki Sağlığı Gereklilikleri Protokolü"nün yürürlüğe girdiğini belirtti.

Pekin Büyükelçisi Önen, AA'ya yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Çin'e kiraz ihracatının önündeki engellerin kaldırıldığını söyledi.

Türkiye'den Çin'e kiraz ihracatının başlatılması amacıyla Tarım ve  Orman Bakanlığı ile Çin Halk Cumhuriyeti Kalite Denetimi, Kontrol ve Genel  İdaresi yetkilileri arasında müzakereleri tamamlanan "Türk Kirazlarının Çin'e  İhraç Edilmesine Yönelik Bitki Sağlığı Gereklilikleri Protokolü"nün 15-16 Kasım  2015'te Antalya'da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi'nde imzalandığını hatırlatan  Önen, söz konusu protokoldeki şartların yerine getirilerek Çin'e kiraz  ihracatının önünün açıldığını dile getirdi.

Protokol kapsamında Türkiye'nin kiraz ihracatında uygulanan 16 günlük soğuk depolama süreci nedeniyle bugüne kadar kayda değer bir ihracatın gerçekleşemediğine dikkati çeken Önen, "Raf ömrü kısa olan kirazda bekleme süresinin uzun olması bu ülkeye kiraz ihracatında en büyük engel olarak Türk  girişimcisinin karşısına çıkmıştır." ifadelerini kullandı.

Önen, Türkiye'nin, 2018'de dünyadan 1,3 milyar dolar değerinde kiraz ithal eden Çin'e, depolama süresinin uzun olması nedeniyle sadece 27 bin dolarlık kiraz ihraç edebildiğini belirtti.

Çin'in kiraz pazarından daha fazla pay alabilmek için 3 saatlik bir süreci içeren fumigasyon yönteminin kullanılması hususundaki girişimlerin sonuç verdiğini vurgulayan Önen, "Böylece, 2018'de tüm dünyaya 162 milyon dolar  değerinde kiraz ihraç eden ülkemiz ihracatçılarının, Çin pazarına erişiminin  önündeki engel ortadan kalkmıştır." dedi.

Önen, iki ülke arasındaki "Türk Kirazlarının Çin'e İhraç Edilmesine  Yönelik Bitki Sağlığı Gereklilikleri Protokolü"nün yürürlüğe girdiğine işaret  ederek, "1,3 milyar dolarlık Çin kiraz pazarına erişimin önündeki engeller  kaldırıldı." değerlendirmesinde bulundu.

Konuyla ilgili uzun zamandır Çin makamlarına bürokratik girişimlerin  yapıldığını ve Çinli ithalatçılara Türk kirazının kalitesini anlatarak süreçte  desteklerini talep ettiklerinin altını çizen Önen, bu süreçte Ticaret  Bakanlığının organizasyonu ile önemli kiraz ithalatçılarının Türkiye'de  üreticiler ve ihracatçılar ile bir araya getirildiğini söyledi.

ÇİN'İN TARIMSAL ÜRÜN İTHALATI HER YIL YÜZDE 15 ARTIYOR

Önen, Türk ihracatçısının Çin gıda pazarından daha fazla yararlanması  için çalışmalara devam ettiklerine işaret ederek, "Kanatlı et, süt ve süt  ürünleri, antep fıstığı, su ürünleri, narenciye başta olmak üzere tüm yaş meyve  sebze ürünlerinde Çin pazarını ülkemiz ihracatçılarına açmak istiyoruz." diye  konuştu.

Çin'in tarımsal ürün ithalatının her yıl yüzde 15 arttığını ve 2018'de  83 milyar dolar değerinde tarımsal ürün ithalatı gerçekleştirildiğine değinen  Önen, Türkiye'nin bu pazardan yaş meyve, sebze ve  işlenmiş tarım ürünleri  bakımından daha fazla yararlanması için Türk firmaları ve ilgili ihracat  birlikleriyle yakın çalışmalara devam edeceklerinini sözlerine ekledi.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)