E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemYeni varlık barışı düzenlemesi Resmi Gazete'de yayımlandı---

Yeni varlık barışı düzenlemesi Resmi Gazete'de yayımlandı

Yeni varlık barışı düzenlemesi Resmi Gazete'de yayımlandı
09 Ağustos 2022 - 07:46 www.borsagundem.com

Bazı varlıkların ekonomiye kazandırılması hakkında genel tebliğ Resmi Gazete'de yayımlandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı)'ndan bazı varlıkların ekonomiye kazandırılması hakkında tebliğ Resmi Gazete'de yayınlandı.

Tebliğde öne çıkan maddeler şöyle:

Gerçek ve tüzel kişilerin yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarının yurda getirilerek milli ekonomiye kazandırılmasına ve bu varlıkların gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerince kanuni defter kayıtlarına alınmasına,

Yurt içinde bulunan ancak gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin kanuni defter kayıtlarında yer almayan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları ile taşınmazların vergi dairesine beyan edilerek kanuni defter kayıtlarına alınmasına,

Yurt içinde bulunan madde kapsamındaki varlıkların gelir ve kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunmayanlarca beyan edilmesine,

Maddenin uygulanmasına ilişkin diğer hususlara, yönelik açıklamaları kapsamaktadır.

Banka ve aracı kurumlar, kendilerine bildirilen varlıklara ilişkin olarak bildirim sahibinden bildirilen varlıkların değeri üzerinden 30/9/2022 tarihine kadar yapılan bildirimler için %1, 1/10/2022 tarihi ila 31/12/2022 tarihi (bu tarih dahil) arasında yapılan bildirimler için %2, 31/3/2023 tarihine kadar (bu tarih dahil) yapılan bildirimler için %3 oranında peşin olarak tahsil edecekleri vergiyi, bildirimi izleyen ayın on beşinci günü akşamına kadar vergi sorumlusu sıfatıyla Ek-2'de yer alan beyanname ile bağlı bulundukları vergi dairesine 340 ve 346 sıra no.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğlerinde belirtilen usul ve esaslar doğrultusunda beyan edecektir. Beyan edilen varlıkların değerleri üzerinden, vergi dairelerince tarh edilen vergiler, söz konusu beyan süresi içerisinde banka ve aracı kurumlarca vergi sorumlusu sıfatıyla ödenecektir.

2022/Ağustos ayında 5.000.000 TL karşılığı döviz bildiriminde bulunan bir gerçek kişinin, aynı ay içerisinde bildirdiği tutarı 2.500.000 TL’ye düşürmek ya da 7.500.000 TL’ye çıkarmak istemesi halinde ilk bildirimine ilişkin düzeltme bildirimi vermesi gerekecektir.

Ağustos ayında 5.000.000 TL karşılığı döviz bildiriminde bulunan bir gerçek kişinin, Eylül veya Ekim ayı içerisinde, bildirdiği tutarı 2.500.000 TL’ye düşürmek istemesi halinde, Ağustos ayındaki bildirimine ilişkin düzeltme bildirimi vermesi gerekecektir. Banka ve aracı kurumlarca Ek-2’de yer alan beyanname ile vergi dairesine bildirilen varlıklara ilişkin düzeltme talebi ise banka veya aracı kurumlar aracılığıyla yapılacaktır.

Ağustos ayında 5.000.000 TL karşılığı döviz bildiriminde bulunan bir gerçek kişinin, Eylül veya Ekim ayı içerisinde, bildirdiği tutarı 7.500.000 TL’ye çıkarmak istemesi halinde ise Eylül veya Ekim ayına ilişkin 2.500.000 TL’lik yeni bir bildirim vermesi gerekecektir. Yeni verilen bildirimler önceki bildirim ile ilişkilendirilmeyeceğinden, sadece ilave tutarın bildirilmesine dikkat edilecektir.

Bildirim süresi sona erdikten sonra bildirimlere ilişkin yapılan düzeltme talepleri dikkate alınmayacaktır. Bu çerçevede, 31/3/2023 tarihine kadar yapılan bildirimlerin bu tarihten sonra düzeltilmesi mümkün olmayacaktır.

Yurt dışında bulunan ve madde kapsamında bildirime konu edilen varlıkların, Türkiye'deki banka ya da aracı kurumlardaki hesaplara transfer edildiği veya yurt dışından getirilerek bu hesaplara yatırıldığı tarihten itibaren en az bir yıl süreyle bu hesaplarda tutulması halinde, bildirilen varlıkların değeri üzerinden madde kapsamında uygulanması gereken vergi oranı %0 olarak dikkate alınacaktır. Bu durumda, banka ve aracı kurumlar tarafından tahsil edilerek vergi sorumlusu sıfatıyla vergi dairesine ödenen vergiler, bildirim sahibinin Ek-4'te yer alan form ile düzeltme zamanaşımı süresi içinde vergi dairesine başvurusu üzerine ilgilisine iade edilecektir.

Yurt dışı taşınmazlarda ''Varlık Barışı'' düzenlemesi

Bir kez daha varlık barışı, ama bu kez kuralları daha net ve vergili!

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • BİRİSİ09 Ağustos 2022 11:44

    Ülkenin yol geçen hanına dönüştüğünün kanıtları bunlar. Barış kelimesi kullanılarak legal olmayan yollarla kazanılan paralar aklanmış oluyor. Ben barıştan falan anlamam, devlet görevini yapmıyor, durum budur.

  • Mucise Reis : )09 Ağustos 2022 09:46

    Bu son :D bundan sonra kimse beklemesin af felan :D ... Seçim 2022 diye düşünmeye başladım. Neden derseniz ? turizm biter(eylül işsizlik felan başlarartmaya ), ekonomi soğumaya başladığı eylül ayında durgunlaşır (ekim-kasım-aralık işçi çıkartılır), devlet yeniden değerlem zamları, faizleri oranları ( vergilere biner, artar ne varsa 01, 01,2023 de uygulanır.) Şimdi ekonomi programı tamamen seçim ekonomisi , parasal genişlemeci olduğuna göre 2023 de seçim olması daha riskli unsur olabilir. en uysun zamanlara ekonomiye bakılınca eylül- kasım arası malum, (kış mevsimi yolları kapar ulaşım sorunları olacağından aslala karlı mevsim tercihi olmaz...) vergi barışları taksitler önemli kabul tarih önemli. Çünkü hacizler durur, mahkeme sorunları dondurucuya girer. Herke siyi kötü ilk 1.2. taksit öder. rehin alma, satma, haciz, el koyma, vb  frenlenır. tasarıda tarihler ip ucu verecektir. borçları taksıtlenen kişiler, rahat nefes alacak, farklı yerlere sıcak paralarını aktaracaklardır. 

  • Pala09 Ağustos 2022 09:18

    Seçim öncesi reis yurtdışına kacirdiginiz paraları geri getirin demiş yandaşlarına