E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPara PiyasaYabancı hisse stoğunda 3 milyar azalma---

Yabancı hisse stoğunda 3 milyar azalma

Yabancı hisse stoğunda 3 milyar azalma
30 Ocak 2014 - 14:53 www.borsagundem.com

Yurtdışındaki yerleşiklerin hisse stok miktarı azaldı, piyasa değeri arttı

Yurtdışında yerleşik kişilerin 24 Ocak itibarıyla portföyünde bulunan hisse senedi piyasa değeri artarken, devlet iç borçlanma senetleri(DİBS) piyasa değeri azaldı.

Merkez Bankası'nın haftalık bülteninde yer alan bilgilere göre, bir önceki hafta 49 milyar 744,4 milyon dolar olan hisse stok miktarı 46 milyar 866,7 milyon dolara düşerken, 50 milyar 600,1 milyon dolar olan DİBS stok miktarı ise 48 milyar 289,4 dolara indi.

Aynı dönemde Repo miktarı 11 milyar 922,2 milyon dolardan 12 milyar 677,8 milyon dolara yükseldi.
Piyasa fiyatı ve kur hareketlerinden arındırılmış olarak hesaplandığında hisse senedi değeri 0,6 milyon dolar artarken, DİBS değerinde 673,7 milyon dolar azalış oldu. Repo değerinde ise aynı hesaplamayla 1 milyar 124,6 milyon dolar artış yaşandı.

Yabancı payı ve BİST grafiği Asya Yatırım tarafından incelendi: Geçen hafta Perşembe günü %62,08 seviyelerinde olan BIST yabancı payı bugün itibarıyla %61,08 seviyesine gerileyerek 1,5 yıl içindeki en düşük seviyelerine gelmiştir. Yabancı oranı T-2’deki yabancı payını göstermektedir. Yabancı payının kritik %62 seviyesi altına gelmesi orta vade için negatif bir işarettir. Eğer yabancı payı tekrardan %62 seviyesi üzerine çıkabilirse kısa vadede BIST bir toparlanma yaşanması söz konusu olabilir. Yabancı payı BIST’e düzenli yabancı girişinin başladığı Haziran 2012’de %61,59 seviye ile en düşük seviyesini görmüştür. Yabancı payının geçen seneki en düşük seviyesinin altına gelmesi orta ve uzun vade için BIST’te düşüş trendinin devam edeceğine işaret edecektir. Uzun dönemli incelendiğinde Halka arz ve MKK’ya yapılan yüklü hisse kayıtları hariç yabancı payı ile BIST 100 endeksinin paralel hareket ettiği ve aralarındaki korelasyonun yüksek olduğu görülüyor.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)