E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıVirüs salgını piyasalarda volatiliteye devam ediyor---

Virüs salgını piyasalarda volatiliteye devam ediyor

Virüs salgını piyasalarda volatiliteye devam ediyor
27 Şubat 2020 - 09:35 www.borsagundem.com

Vakıf Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende BIST-100 endeksinin yurtdışı vadeli piyasalara paralel negatif bir açılış yapması bekleniyor.

Güne zayıf başlangıç yapan BIST-100 endeksi sabah saatlerinde 113,250 seviyesine kadar gerilese de günün geri kalanında oldukça güçlü bir yükseliş kaydetti ve günü %0.7 artışla 115,171 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi ise 14.9 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil 47 hisse değer kazandı, 43 hisse ise değer kaybetti. USD/TL kuru 6.15 civarında dalgalanırken, CDS 313 seviyesinden işlem gördü.

Yurtdışı piyasalarda ise son yılların en dalgalı hareketine şahit olundu. Almanya’da DAX endeksi gün içinde %3 gerilese de gün sonuna doğru kayıpları geri aldı. ABD hisse endekslerinde de hareket bandı %2 civarında gerçekleşti. Çin’de başlayan ve son 1 haftada özellikle Güney Kore ve Avrupa’da yaygınlaşan virüs salgını piyasalarda oynaklık yaratmaya devam ediyor.

Son olarak ABD’de Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi’nin yaptığı açıklama panik yaratmıştı. ABD Başkanı Trump dün gece TSİ 02:00’de yaptığı basın açıklamasında virüse karşı hazırlıklı olduklarından bahsetti. Veri akışı açısından zayıf olan günde petrol, altın ve dolar beraber yükseldi.

Öte yandan Almanya'da hükümet, zorlanan belediyelere borç sağlayabilmek için geçici olarak kamu borçlanmasına ilişkin yasal limitleri askıya almayı planladığını açıkladı. Bu durum daha önce de
ECB’nin sıkılıkla dile getirdiği bir mali teşvik programına ön ayak olabilir. İçeride ise TCMB, PPK toplantı tutanaklarını yayınladı.

Özetle fiyat istikrarı ve finansal istikrar açısından cari işlemler dengesindeki kazanımların korunması amacıyla kredi büyümesi ve kompozisyonuna yönelik makro ihtiyati önlemlerin gözden geçirilebileceği değerlendirmesi yapıldığı belirtildi. Bu ifade piyasada zorunlu karşılıklarda bir düzenleme beklentisi yaratıyor.

Bugün içeride ekonomik güven endeksi, ABD’de ise 4.çeyrek büyüme, dayanıklı mal siparişleri ve haftalık işsizlik başvuruları verileri açıklanacak. Ayrıca virüs salgını ve Türkiye’de bulunun Rus askeri heyet ile görüşme detayları takip edilecektir. Salgında vaka sayısındaki artış hala endişe verici. BIST-100 endeksinin yurtdışı vadeli piyasalara paralel negatif bir açılış yapmasını bekliyoruz.
114,500-113,500 desteklerini önemsiyoruz.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)