E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiVergi ve ekonomi paketinin 4 maddesi TBMM'den geçti---

Vergi ve ekonomi paketinin 4 maddesi TBMM'den geçti

Vergi ve ekonomi paketinin 4 maddesi TBMM'den geçti
06 Nisan 2022 - 19:30 www.borsagundem.com

Vergi ve ekonomi alanında düzenlemeleri içeren kanun teklifinin ilk 4 maddesi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi

TBMM Genel Kurulu'nda, Hazineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi ve Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin ilk 4 maddesi kabul edildi.

Buna göre, reklam yasağı kararı verilmiş olmasına rağmen reklam yasağı getirilenlere reklam vermeye devam eden gelir vergisi mükelleflerinin vergi matrahının hesaplanmasında, bu harcamaları gider olarak kabul edilmeyecek.

Bir veya birden fazla özel sağlık kuruluşu ile sözleşme düzenleyerek hekimlik faaliyetini yürüten diş hekimleri ve hekimler, serbest meslek erbabı olarak kabul edilecek ve kazançları serbest meslek kazancı hükümlerine göre vergilendirilecek.

Vergi daireleri tarafından düzenlenen ve imzalanması gereken belgelerin, Gelir İdaresi Başkanlığınca elektronik ortamda imzalanması, mühürlenmesi veya onaylanması durumunda belgeler vergi dairesi tarafından imzalanmış, mühürlenmiş veya onaylanmış sayılacak.

Vergi kaçakçılığı suçuna ceza artırımı

Vergi kanunlarına göre tutulan defter ve kayıtlar üzerinde hile ve tahrif edenler ve yanıltıcı belge düzenleyenler hakkındaki hapis cezasının üst sınırı 3 yıldan 5 yıla çıkacak.

Defter, kayıt ve belgeleri yok edenler, sahte olarak düzenleyenler için öngörülen cezanın 5 yıllık üst sınırı 8 yıl olacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile anlaşması bulunan kişilerin basabileceği belgeleri, bakanlıkla anlaşması olmadığı halde basanlar veya bilerek kullananlara, ödeme kaydedici cihazlara müdahale ederek satışlara ait belgelerin kayıt altına alınmasına engel olanlara ve ilgili kurumlara elektronik ortamda iletilmesi gereken belge, bilgi veya verilerin iletilmesini önleyen veya bunların gerçeğe uygun olmayan şekilde iletilmesine sebep olanlara verilecek cezanın üst sınırı da 5 yıldan 8 yıla çıkarılacak.

Bu fiillerle vergi kaybı tespit edilmesine bağlı olarak tarh edilen verginin, gecikme faizi ve gecikme zammının tamamı ile kesilen cezaların yarısı ve buna isabet eden gecikme zammının; soruşturma evresinde ödenmesi halinde verilecek ceza yarı oranında, kovuşturma evresinde hüküm verilinceye kadar ödenmesi halinde ise verilecek ceza üçte bir oranında indirilecek. Tarh edilen vergi ve vergi aslına bağlı olarak kesilen cezanın bulunmadığı durumlarda verilecek ceza, yarı oranında indirilecek.

Ceza indiriminden faydalanabilmek için vergi mahkemesinde dava açılmaması, açılmışsa feragat edilmesi, kanun yollarına başvurulmaması veya başvurulmuşsa vazgeçilmesi gerekecek.

Bu suçların birden fazla takvim yılı veya vergilendirme dönemi içinde aynı suç işleme kararının icrası kapsamında işlenmesi halinde ceza, dörtte birden dörtte üç oranına kadar artırılabilecek.

Teklifin 4. maddesinin kabul edilmesinin ardından TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, birleşime ara verdi. Aranın ardından komisyonun yerini almaması üzerine Bilgiç, birleşimi yarın saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yüksek enflasyon mesajı

 

BİST, 2 hissede tedbir uygulanacağını açıkladı

 

İngiltere'den Sberbank ve Moskova Kredi Bankası'na yaptırım

 

ABD, Rusya'ya karşı yeni yaptırımları açıkladı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mucise Reis ;)06 Nisan 2022 23:35

    Ya zaten bir af çıakr gene seçim öncesi. Kendi firmaları için :D  o bakımdan derlerki matrahın xx i kadar öde vergi ve inceleme olmayacak gibilerinden. Gel devletinle barış.. yani bir yas açıkıyor, çıkan başka bir vergi barışı ile bu yasa iptal edilmiş önü kapanmış oluyor... kasa affı, matrah affı, gerçmiş dönem incelenmeyecek affı. ki incelense de, inceleyenler bişe buldugu da yok :D  zaten incelenecek firmaların talimatı x noktadan geliyor  : )) ya laf olsun torba dolsun yasası..

  • he he06 Nisan 2022 23:31

    bu cezalar sade vatandaş için büyük olanlar için zaten her yıl vergi affı çıkıyor

  • Heheh06 Nisan 2022 20:24

    Ustun irk laz müteahhitler vergi vermesin yaa o maddeyide yazin lozanin cok gizli maddelerinden biri o yazil olmasin laz müteahhitlere