E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiTürkiye'ye şubatta ilave gaz gelecek---

Türkiye'ye şubatta ilave gaz gelecek

Türkiye'ye şubatta ilave gaz gelecek
26 Ocak 2022 - 14:53 www.borsagundem.com

SOCAR Enerji Ticaret AŞ, şubatta Ardahan'daki Türkgözü giriş noktasından günlük 4 milyon metreküp spot boru gazı getirecek.

İran'ın teknik arıza gerekçesiyle 20 Ocak itibarıyla Türkiye'ye gaz girişini durdurması ve hava şartlarından dolayı konut tüketiminin rekor seviyeye ulaşması nedeniyle artan talebi karşılamak için sanayi ve doğalgaz santrallerinde kısıtlamaya gidildi.

Türkiye hali hazırda TürkAkım boru hattı üzerinden günlük 44 milyon metreküp ve Mavi Akım üzerinden günlük 47 milyon metreküp gaz ithal ediyor.

Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı üzerinden ise günlük 17,3 milyon metreküp tam kapasite gaz girişi sağlanıyor.

Egegaz Aliağa Sıvılaştırılmış doğalgaz Terminali'nden (LNG) günlük 38 milyon, Marmara Ereğlisi LNG Terminali'nden günlük 35 milyon, Ertuğrul Gazi FSRU tesisinden günlük 20 milyon ve Etki Liman FSRU tesisi üzerinden günlük 25 milyon metreküp gaz sisteme verilebiliyor.

Tuz Gölü doğalgaz Yer Altı Depolama Tesisi hali hazırda günlük 30 milyon metreküp, Silivri Yer Altı doğalgaz Depolama Tesisi de günlük 15 milyon metreküp gazı şebekeye iletiyor. Ayrıca, Türkgözü giriş noktasından Azerbaycan'dan günlük yaklaşık 7 milyon metreküp gazın Türkiye'ye gelmesi sağlanabiliyor.

Böylece, toplamda Türkiye'ye günlük ortalama 270 milyon metreküpün üzerinde doğalgaz giriş kapasitesi bulunuyor.

Bugün Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan spot boru gazı ithalatına hak kazanan SOCAR Enerji Ticaret AŞ, şubatta Türkgözü giriş noktasından günlük 4 milyon metreküp gaz getirecek.

Öte yandan, İran'dan gaz akışının 31 Ocak'ta yeniden başlamasıyla bu kapasite daha da artacak. Söz konusu hattın tam kapasite çalışması durumunda günlük akış miktarı 28 milyon metreküpe çıkabiliyor.

Türkiye'de kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle artan taleple 19 Ocak'ta yaklaşık 288 milyon metreküp doğalgaz tüketilerek tüm zamanların rekoru kırılmıştı. Tüketimin hızla arttığı bu dönemde İran'dan gaz akışının kesilmesiyle arz-talep dengesizliği yaşanmıştı.

Tuz Gölü deposunda sadece 8 günlük doğalgaz var

 

Türkiye'nin doğalgaz ithalatı kasımda azaldı

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • www26 Ocak 2022 17:23

  Pahalı diye gaz depolaması yapılmamış .iyi mi  :(  :( İran , gaz ve petrol geliriyle ayakta duruyor . Kış mevsiminde talebin  çok olacağı malum. Satmayı önleyecek arıza olsa da hemen çözülür. Bize gelen gazın kesilmesi teknik arıza mı

 • xyz26 Ocak 2022 15:45

  Bir işide planlı ve programlı yapın. Neymiş Şubatta ilave gaz gelecekmiş. Şubatta gelen ilave gazı geçmiş olan Ocak ayında kullanırız. Şaka gibi.

 • Mucise Reis ;)26 Ocak 2022 15:13

  Bence ağustos ayında gelsin temmuz ayında. kışın gelmesin gerek yok. kazakla evde oturu versin millet. zaten gaz pahalı 

 • Sfr26 Ocak 2022 15:06

  Cek cak edebiyatı altın devrinde.