E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemTürkiye'nin Kabil önerisine Taliban'dan ret---

Türkiye'nin Kabil önerisine Taliban'dan ret

Türkiye'nin Kabil önerisine Taliban'dan ret
11 Haziran 2021 - 07:21 www.borsagundem.com

Türkiye, NATO'nun Afganistan'dan çekilmesinin ardından Kabil Hamid Karzai Havalimanı'nın güvenliğini üstlenmeyi önermişti. Teklifin Taliban tarafından reddettiği öne sürüldü

Bir Taliban Sözcüsü, ABD'yle geçen yıl varılan asker çekme anlaşması çerçevesinde, Türkiye'nin de askerlerini çekmesi gerektiğini söyledi ve böylece Ankara'nın ABD'nin öncülüğündeki NATO güçlerinin çekilmesinin ardından Kabil Havaalanı'nın güvenliğini sağlama önerisini reddetti.

Reuters'ın haberine göre, telefon mesajı aracılığıyla Türkiye'nin önerisi sorulan Taliban'ın Doha'daki sözcüsü Suheyl Shaheen, Türk askerlerinin çekilmesi gerektiğini belirtti.

Shaheen Reuters'a verdiği yanıtta "Türkiye son 20 yılda NATO güçlerinin bir parçasıydı, bu nedenle ABD'yle 29 Şubat 2020'de imzaladığımız anlaşma uyarınca çekilmeliler" dedi.

Sözcü ayrıca "Diğer taraftan Türkiye büyük bir İslam ülkesi. Afganistan'ın tarihi bağları var. Gelecekte yeni bir İslami hükümet kurulduğunda onlarla yakın ve iyi ilişkiler içinde olmayı umuyoruz" diye konuştu.

Reuters, Taliban'ın Türkiye'nin önerisini reddetmesinin, topyekun bir savaşın Kabil'i tehdit etmesi durumunda Kabil'de misyonları bulunan ülkelerin ve örgütlerin personellerini nasıl güvenli bir şekilde tahliye edebilecekleri konusunda ciddi soru işaretleri yarattığı yorumunu da yaptı.

Türkiye ve ABD savunma bakanlıkları, Bakan Hulusi Akar ve mevkidaşı Lloyd Austin'in Perşembe günü bir telefon görüşmesi yaptıklarını açıkladı.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Olumlu geçen görüşmede, NATO Zirvesi öncesi bölgesel ve ikili savunma ve güvenlik konularında görüş alışverişinde bulunulmuştur" denildi.

Pentagon'un açıklamasında da "bölgesel ve ikili ilişkilerin" görüşüldüğü kaydedildi, özel olarak Afganistan'dan bahsedilmedi.

Türkiye ne önermişti?

Savunma Bakanı Hulusi Akar, "siyasi, mali ve lojistik destek" karşılığında Türk ordusunun Kabil'deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nda güvenliği saylayabileceğini söylemiş ve bu konuda Amerikalı yetkililerle görüştüklerini bildirmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, teklifle ilgili, "Bunları müttefiklerle, ABD'yle, diğer ülkelerle ve NATO'yla görüşüyoruz. Türkiye'nin önerisi, NATO çatısı altında olmasa bile, NATO ve önemli ülkelerin desteğiyle bazı ülkeler bu sorumluluğu üstlenebilir" demişti.

ABD, 29 Şubat 2020'de Katar'ın başkenti Doha'da Taliban ile anlaşma yapmış ve anlaşma gereğince 1 Mayıs'ta Afganistan'daki askerlerinin tamamını çekeceğini taahhüt etmişti.

20 Ocak 2021'de görevi devralan ABD Başkanı Joe Biden 1 Mayıs'ta tamamen çekilmenin mümkün olmadığını açıklamış daha sonra ise 11 Eylül'ün yıl dönümüne kadar ülkedeki tüm Amerikan askerlerinin çekilmesi talimatını vermişti. (BBC Türkçe)

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • sakın haa 11 Haziran 2021 15:21

  Sakın mehmetciğimizi afganistan batağına göndermeyin. Bunun affı olmaz Ey AKP_MHP. Herkezin kaçtığı bir noktaya mehmeti feda etmeyin. Bahçeli özellikle sözümüz sana.

 • ALİ HAYDAR YEZİDSEVMEZ11 Haziran 2021 10:14

  bunlara yardım etmeyeceksin gebersin adiler.

 • Türkoğlutúrk11 Haziran 2021 08:53

  ABD kendi pisliğini kendi temizlesin,yeter artık ABD nin yardımına gitmek yok.dusmanima dost olan dostum değildir. muhafazakarlardaki ABD aşkının nedeni nedir

 • ALİ HAYDAR YEZİDSEVMEZ11 Haziran 2021 10:15

  İlk defa akıllı bir yorum yapmıssın katılmamak mümkün değil.biz abd nin temizlikcisimiyiz.kendi b.kunu kendileri temizlesinler.

 • Bika11 Haziran 2021 08:19

  NATO çekiliyorsa, Afganistan'da askerimizin ne işi var!